Tvrdil, že očkování způsobuje neplodnost. Vědec z Pfizeru se stal šiřitelem fake news

Dominika Perlínová Dominika Perlínová
24. 3. 2021 5:30
Na konci loňského roku dostala Evropská léková agentura (EMA) petici, která požadovala okamžité zastavení klinických testů vakcín proti covidu-19. Autoři petice tvrdili, že by vakcíny mohly způsobovat ženskou neplodnost, aniž by předložili důkazy. Jedním z nich byl britský vědec, který sám dřív pracoval pro farmaceutickou firmu Pfizer.
Michael Yeadon
Michael Yeadon | Foto: Youtube.com

Dokument byl zveřejněn 1. prosince, ale EMA na něj nebrala zřetel. O několik týdnů později schválila k použití první vakcínu proti koronaviru v Evropské unii, kterou společně vytvořily firmy Pfizer a BioNTech. Petici rozporovala i řada vědců. Škody už ale byly napáchány, píše agentura Reuters.

Výroky o ženské neplodnosti se začaly rychle šířit na sociálních sítích. Během pár týdnů lidé v Británii volali doktorům a ptali se, jestli je vakcína pro ženy bezpečná. Letos v lednu nezisková organizace Kaiser Family Foundation zjistila, že ve Spojených státech celkem 13 procent neočkovaných lidí slyšelo, že vakcíny způsobují neplodnost.

Tvrzení totiž působilo důvěryhodně. Jedním z autorů původní petice byl Michael Yeadon, 60letý vědec a bývalý zástupce ředitele Pfizeru, kde 16 let pracoval na výzkumu léků proti alergiím a dýchacím obtížím. Po odchodu z Pfizeru založil vlastní farmaceutickou firmu, kterou švýcarský Novartis odkoupil za nejméně 325 milionů dolarů (v přepočtu více než sedm miliard korun). Teď je v důchodu.

Odborníci se bojí, že názory jako ten jeho podporují nejistotu, která ohledně vakcín proti koronaviru panuje, a mohly by tak zpomalit očkování a tím prodloužit pandemii. Ta si přitom celosvětově vyžádala už skoro tři miliony životů.

"Takováto tvrzení jsou lživá, nebezpečná a velmi nezodpovědná," reagovalo na Yeadona britské ministerstvo zdravotnictví. "Očkování proti covidu-19 je nejlepší způsob, jak lidi před koronavirem ochránit. Zachráníme tak tisíce životů." Společnost Pfizer pouze dodala, že její vakcína je bezpečná a neexistují žádné důkazy o tom, že by způsobovala neplodnost.

Náhlý obrat

Zprávy o Yeadonovi a jeho petici se šířily v angličtině, němčině, dánštině i češtině. Články o tom publikovala například vlivná skupina odmítačů vakcín založená americkým advokátem Robertem F. Kennedym Jr.

Populární americká pravicová novinářka Michelle Malkinová, která je ohledně vakcín velmi skeptická, napsala sloupek s titulkem "Těhotné ženy: Dejte si pozor před vakcínou na covid". Jiný článek s titulkem "Šéf výzkumu u Pfizeru: Vakcíny proti covidu jsou sterilizací žen", který dává Reuters jako příklad, byl pak tisíckrát sdílen na sociální síti Facebook.

Na začátku pandemie, loni v březnu, Yeadon koronavirové vakcíny na sociálních sítích podpořil. Napsal, že "covid-19 nikam neodejde. Dokud nebudeme mít vakcíny nebo kolektivní imunitu, můžeme jen zpomalit jeho šíření". O týden později zase ohlásil, že by první vakcína mohla být hotová na konci roku 2021, pokud budeme mít štěstí.

Už v dubnu ale Yeadon otočil a začal šířit vědecky nepodložené informace. Zatímco Británie procházela prvním lockdownem, tvrdil, že na nemoci není nic nebezpečného a že sama zmizí. "Je to jen obyčejný virus, na který celý svět přehnaně zareagoval," napsal na Twitter.

Michael Yeadon
Michael Yeadon | Foto: Youtube.com

V říjnu zase sepsal sloupek pro britské noviny Daily Mail, kde tvrdil, že úmrtí na covid, kterých tehdy bylo ve Spojeném království okolo 45 tisíc, už brzy "vyprchají" a Britové by se měli "okamžitě vrátit k normálnímu životu". Od té doby si nemoc v zemi vyžádala dalších 80 tisíc životů.

V jiném článku tvrdil, že pro očkování není žádný důvod a proočkovat celou populaci nedává smysl. Loni v listopadu se pak na sociálních sítích objevilo video, kde tvrdil, že pandemie už je v podstatě u konce.

Inteligentní vědec, který požadoval důkazy

Yeadonovi kolegové na něj vzpomínají jako na inteligentního člověka, který chtěl vždy vidět důkazy a obecně se vyhýbal zájmu veřejnosti. Teď ho podle svých slov jen stěží poznávají. Když v prosinci na Twitter napsal "ODHOĎTE MASKU", jeden z jeho bývalých kolegů Sterghios Moschos mu odepsal: "Cože, Mikeu?! Snažíš se aktivně zabít lidi? Uvědomuješ si, že pokud se pleteš, tvůj návrh skončí smrtí??"

Na začátku února Yeadon svůj účet na Twitteru smazal. Podle jeho zastánců právě proto, že s ním mnoho lidí aktivně nesouhlasilo a útočili na něj kvůli názorům.

Moschos ho považoval za svého mentora, když spolu mezi roky 2008 a 2011 pracovali. Podle něj jsou Yeadonovy názory "velkým zklamáním". V rozhovorech, které s ním za poslední rok slyšel v rádiu, prý bývalého kolegu téměř nepoznal. "V jeho hlase byl tón, který se vůbec nepodobal tomu, jak jsem si ho pamatoval. Byl velmi naštvaný a zahořklý," popsal Moschos pro Reuters.

Podobně se vyslovili i další bývalí kolegové, kteří mu společně napsali dopis. "Jsme si velmi dobře vědomi tvých názorů na covid-19 v posledních měsících … ta zaujatost, nedostatek vědecké přesnosti i jednostranná interpretace často velmi nekvalitních dat jsou vzdálené Mikeu Yeadonovi, kterého jsme tolik respektovali a se kterým jsme rádi pracovali," stojí mimo jiné v dopise.

Yeadon ale není jediným respektovaným vědcem, jehož názory na koronavirus se rozcházejí s vědeckou komunitou. Například Michael Levitt, který dostal Nobelovu cenu za chemii, pro server Stanford Daily loni v létě řekl, že očekává konec pandemie v USA během roku 2020. Podle něj mělo zemřít v zemi méně než 175 tisíc lidí, což je třetina současného počtu obětí. Další laureát Nobelovy ceny Luc Montagnier zase loni prohlásil, že věří, že byl koronavirus vytvořen v čínské laboratoři. Toto tvrzení mnoho odborníků zpochybňuje, ale dosud není možné ho potvrdit ani vyvrátit, připomíná Reuters.

Vynálezce vakcíny Pfizer: Je tu poslední vlna. Do konce léta bude v Evropě hotovo

Němec Ugur Sahin připustil, že by mělo být možné naočkovat dvě dávky dvěma různými vakcínami. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy