Tvrdil, že očkování způsobuje neplodnost. Vědec z Pfizeru se stal šiřitelem fake news

Dominika Perlínová Dominika Perlínová
24. 3. 2021 5:30
Na konci loňského roku dostala Evropská léková agentura (EMA) petici, která požadovala okamžité zastavení klinických testů vakcín proti covidu-19. Autoři petice tvrdili, že by vakcíny mohly způsobovat ženskou neplodnost, aniž by předložili důkazy. Jedním z nich byl britský vědec, který sám dřív pracoval pro farmaceutickou firmu Pfizer.
Michael Yeadon
Michael Yeadon | Foto: Youtube.com

Dokument byl zveřejněn 1. prosince, ale EMA na něj nebrala zřetel. O několik týdnů později schválila k použití první vakcínu proti koronaviru v Evropské unii, kterou společně vytvořily firmy Pfizer a BioNTech. Petici rozporovala i řada vědců. Škody už ale byly napáchány, píše agentura Reuters.

Výroky o ženské neplodnosti se začaly rychle šířit na sociálních sítích. Během pár týdnů lidé v Británii volali doktorům a ptali se, jestli je vakcína pro ženy bezpečná. Letos v lednu nezisková organizace Kaiser Family Foundation zjistila, že ve Spojených státech celkem 13 procent neočkovaných lidí slyšelo, že vakcíny způsobují neplodnost.

Tvrzení totiž působilo důvěryhodně. Jedním z autorů původní petice byl Michael Yeadon, 60letý vědec a bývalý zástupce ředitele Pfizeru, kde 16 let pracoval na výzkumu léků proti alergiím a dýchacím obtížím. Po odchodu z Pfizeru založil vlastní farmaceutickou firmu, kterou švýcarský Novartis odkoupil za nejméně 325 milionů dolarů (v přepočtu více než sedm miliard korun). Teď je v důchodu.

Odborníci se bojí, že názory jako ten jeho podporují nejistotu, která ohledně vakcín proti koronaviru panuje, a mohly by tak zpomalit očkování a tím prodloužit pandemii. Ta si přitom celosvětově vyžádala už skoro tři miliony životů.

"Takováto tvrzení jsou lživá, nebezpečná a velmi nezodpovědná," reagovalo na Yeadona britské ministerstvo zdravotnictví. "Očkování proti covidu-19 je nejlepší způsob, jak lidi před koronavirem ochránit. Zachráníme tak tisíce životů." Společnost Pfizer pouze dodala, že její vakcína je bezpečná a neexistují žádné důkazy o tom, že by způsobovala neplodnost.

Náhlý obrat

Zprávy o Yeadonovi a jeho petici se šířily v angličtině, němčině, dánštině i češtině. Články o tom publikovala například vlivná skupina odmítačů vakcín založená americkým advokátem Robertem F. Kennedym Jr.

Populární americká pravicová novinářka Michelle Malkinová, která je ohledně vakcín velmi skeptická, napsala sloupek s titulkem "Těhotné ženy: Dejte si pozor před vakcínou na covid". Jiný článek s titulkem "Šéf výzkumu u Pfizeru: Vakcíny proti covidu jsou sterilizací žen", který dává Reuters jako příklad, byl pak tisíckrát sdílen na sociální síti Facebook.

Na začátku pandemie, loni v březnu, Yeadon koronavirové vakcíny na sociálních sítích podpořil. Napsal, že "covid-19 nikam neodejde. Dokud nebudeme mít vakcíny nebo kolektivní imunitu, můžeme jen zpomalit jeho šíření". O týden později zase ohlásil, že by první vakcína mohla být hotová na konci roku 2021, pokud budeme mít štěstí.

Už v dubnu ale Yeadon otočil a začal šířit vědecky nepodložené informace. Zatímco Británie procházela prvním lockdownem, tvrdil, že na nemoci není nic nebezpečného a že sama zmizí. "Je to jen obyčejný virus, na který celý svět přehnaně zareagoval," napsal na Twitter.

Michael Yeadon
Michael Yeadon | Foto: Youtube.com

V říjnu zase sepsal sloupek pro britské noviny Daily Mail, kde tvrdil, že úmrtí na covid, kterých tehdy bylo ve Spojeném království okolo 45 tisíc, už brzy "vyprchají" a Britové by se měli "okamžitě vrátit k normálnímu životu". Od té doby si nemoc v zemi vyžádala dalších 80 tisíc životů.

V jiném článku tvrdil, že pro očkování není žádný důvod a proočkovat celou populaci nedává smysl. Loni v listopadu se pak na sociálních sítích objevilo video, kde tvrdil, že pandemie už je v podstatě u konce.

Inteligentní vědec, který požadoval důkazy

Yeadonovi kolegové na něj vzpomínají jako na inteligentního člověka, který chtěl vždy vidět důkazy a obecně se vyhýbal zájmu veřejnosti. Teď ho podle svých slov jen stěží poznávají. Když v prosinci na Twitter napsal "ODHOĎTE MASKU", jeden z jeho bývalých kolegů Sterghios Moschos mu odepsal: "Cože, Mikeu?! Snažíš se aktivně zabít lidi? Uvědomuješ si, že pokud se pleteš, tvůj návrh skončí smrtí??"

Na začátku února Yeadon svůj účet na Twitteru smazal. Podle jeho zastánců právě proto, že s ním mnoho lidí aktivně nesouhlasilo a útočili na něj kvůli názorům.

Moschos ho považoval za svého mentora, když spolu mezi roky 2008 a 2011 pracovali. Podle něj jsou Yeadonovy názory "velkým zklamáním". V rozhovorech, které s ním za poslední rok slyšel v rádiu, prý bývalého kolegu téměř nepoznal. "V jeho hlase byl tón, který se vůbec nepodobal tomu, jak jsem si ho pamatoval. Byl velmi naštvaný a zahořklý," popsal Moschos pro Reuters.

Podobně se vyslovili i další bývalí kolegové, kteří mu společně napsali dopis. "Jsme si velmi dobře vědomi tvých názorů na covid-19 v posledních měsících … ta zaujatost, nedostatek vědecké přesnosti i jednostranná interpretace často velmi nekvalitních dat jsou vzdálené Mikeu Yeadonovi, kterého jsme tolik respektovali a se kterým jsme rádi pracovali," stojí mimo jiné v dopise.

Yeadon ale není jediným respektovaným vědcem, jehož názory na koronavirus se rozcházejí s vědeckou komunitou. Například Michael Levitt, který dostal Nobelovu cenu za chemii, pro server Stanford Daily loni v létě řekl, že očekává konec pandemie v USA během roku 2020. Podle něj mělo zemřít v zemi méně než 175 tisíc lidí, což je třetina současného počtu obětí. Další laureát Nobelovy ceny Luc Montagnier zase loni prohlásil, že věří, že byl koronavirus vytvořen v čínské laboratoři. Toto tvrzení mnoho odborníků zpochybňuje, ale dosud není možné ho potvrdit ani vyvrátit, připomíná Reuters.

Vynálezce vakcíny Pfizer: Je tu poslední vlna. Do konce léta bude v Evropě hotovo

Němec Ugur Sahin připustil, že by mělo být možné naočkovat dvě dávky dvěma různými vakcínami. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 43 minutami

Vůdce Islámského státu abú Hasan Hášimí Kurajší byl zabit, oznámil mluvčí

Vůdce teroristické organizace Islámský stát (IS) abú Hasan Hášimí Kurajší byl zabit. Oznámil to mluvčí islamistů v audionahrávce na Telegramu. Kurajší, který stál v čele skupiny teprve od března, podle něj zahynul "v boji proti nepřátelům". Jeho nástupcem se stal abú Husajn Husajní Kurajší, citovala mluvčího agentura Reuters. Podle USA stojí za jeho smrtí povstalecká Svobodná syrská armáda (FSA), která působí v Sýrii.

"Zemřel v boji proti nepřátelům boha, a předtím, než sám zahynul na bitevním poli, některé z nich zabil," uvedl mluvčí teroristické organizace abú Hasan Muhádžir.

Jak informovala následně americká armáda, operaci, která vedla k zabití vůdce islamistů, podnikla Svobodná syrská armáda (FSA) v provincii Dará v polovině října. "ISIS zůstává i nadále hrozbou v regionu," dodalo velení amerických sil na Blízkém východě, v Perském zálivu a severní Africe (CENTCOM). Doplnilo, že "CENTCOM se i nadále spolu se svými partnery soustředí na trvalou porážku ISIS". ISIS je zkratkou pro Islámský stát v Iráku a Sýrii.

Hasan Hášimí Kurajší se stal lídrem islamistů na jaře poté, co začátkem února při operaci speciálních jednotek USA v severozápadní Sýrii zemřel předchozí vůdce IS abú Ibráhím Hášimí Kurajší.

Zdroj: ČTK
Další zprávy