Tvrdil, že očkování způsobuje neplodnost. Vědec z Pfizeru se stal šiřitelem fake news

Dominika Perlínová Dominika Perlínová
24. 3. 2021 5:30
Na konci loňského roku dostala Evropská léková agentura (EMA) petici, která požadovala okamžité zastavení klinických testů vakcín proti covidu-19. Autoři petice tvrdili, že by vakcíny mohly způsobovat ženskou neplodnost, aniž by předložili důkazy. Jedním z nich byl britský vědec, který sám dřív pracoval pro farmaceutickou firmu Pfizer.
Michael Yeadon
Michael Yeadon | Foto: Youtube.com

Dokument byl zveřejněn 1. prosince, ale EMA na něj nebrala zřetel. O několik týdnů později schválila k použití první vakcínu proti koronaviru v Evropské unii, kterou společně vytvořily firmy Pfizer a BioNTech. Petici rozporovala i řada vědců. Škody už ale byly napáchány, píše agentura Reuters.

Výroky o ženské neplodnosti se začaly rychle šířit na sociálních sítích. Během pár týdnů lidé v Británii volali doktorům a ptali se, jestli je vakcína pro ženy bezpečná. Letos v lednu nezisková organizace Kaiser Family Foundation zjistila, že ve Spojených státech celkem 13 procent neočkovaných lidí slyšelo, že vakcíny způsobují neplodnost.

Tvrzení totiž působilo důvěryhodně. Jedním z autorů původní petice byl Michael Yeadon, 60letý vědec a bývalý zástupce ředitele Pfizeru, kde 16 let pracoval na výzkumu léků proti alergiím a dýchacím obtížím. Po odchodu z Pfizeru založil vlastní farmaceutickou firmu, kterou švýcarský Novartis odkoupil za nejméně 325 milionů dolarů (v přepočtu více než sedm miliard korun). Teď je v důchodu.

Odborníci se bojí, že názory jako ten jeho podporují nejistotu, která ohledně vakcín proti koronaviru panuje, a mohly by tak zpomalit očkování a tím prodloužit pandemii. Ta si přitom celosvětově vyžádala už skoro tři miliony životů.

"Takováto tvrzení jsou lživá, nebezpečná a velmi nezodpovědná," reagovalo na Yeadona britské ministerstvo zdravotnictví. "Očkování proti covidu-19 je nejlepší způsob, jak lidi před koronavirem ochránit. Zachráníme tak tisíce životů." Společnost Pfizer pouze dodala, že její vakcína je bezpečná a neexistují žádné důkazy o tom, že by způsobovala neplodnost.

Náhlý obrat

Zprávy o Yeadonovi a jeho petici se šířily v angličtině, němčině, dánštině i češtině. Články o tom publikovala například vlivná skupina odmítačů vakcín založená americkým advokátem Robertem F. Kennedym Jr.

Populární americká pravicová novinářka Michelle Malkinová, která je ohledně vakcín velmi skeptická, napsala sloupek s titulkem "Těhotné ženy: Dejte si pozor před vakcínou na covid". Jiný článek s titulkem "Šéf výzkumu u Pfizeru: Vakcíny proti covidu jsou sterilizací žen", který dává Reuters jako příklad, byl pak tisíckrát sdílen na sociální síti Facebook.

Na začátku pandemie, loni v březnu, Yeadon koronavirové vakcíny na sociálních sítích podpořil. Napsal, že "covid-19 nikam neodejde. Dokud nebudeme mít vakcíny nebo kolektivní imunitu, můžeme jen zpomalit jeho šíření". O týden později zase ohlásil, že by první vakcína mohla být hotová na konci roku 2021, pokud budeme mít štěstí.

Už v dubnu ale Yeadon otočil a začal šířit vědecky nepodložené informace. Zatímco Británie procházela prvním lockdownem, tvrdil, že na nemoci není nic nebezpečného a že sama zmizí. "Je to jen obyčejný virus, na který celý svět přehnaně zareagoval," napsal na Twitter.

Michael Yeadon
Michael Yeadon | Foto: Youtube.com

V říjnu zase sepsal sloupek pro britské noviny Daily Mail, kde tvrdil, že úmrtí na covid, kterých tehdy bylo ve Spojeném království okolo 45 tisíc, už brzy "vyprchají" a Britové by se měli "okamžitě vrátit k normálnímu životu". Od té doby si nemoc v zemi vyžádala dalších 80 tisíc životů.

V jiném článku tvrdil, že pro očkování není žádný důvod a proočkovat celou populaci nedává smysl. Loni v listopadu se pak na sociálních sítích objevilo video, kde tvrdil, že pandemie už je v podstatě u konce.

Inteligentní vědec, který požadoval důkazy

Yeadonovi kolegové na něj vzpomínají jako na inteligentního člověka, který chtěl vždy vidět důkazy a obecně se vyhýbal zájmu veřejnosti. Teď ho podle svých slov jen stěží poznávají. Když v prosinci na Twitter napsal "ODHOĎTE MASKU", jeden z jeho bývalých kolegů Sterghios Moschos mu odepsal: "Cože, Mikeu?! Snažíš se aktivně zabít lidi? Uvědomuješ si, že pokud se pleteš, tvůj návrh skončí smrtí??"

Na začátku února Yeadon svůj účet na Twitteru smazal. Podle jeho zastánců právě proto, že s ním mnoho lidí aktivně nesouhlasilo a útočili na něj kvůli názorům.

Moschos ho považoval za svého mentora, když spolu mezi roky 2008 a 2011 pracovali. Podle něj jsou Yeadonovy názory "velkým zklamáním". V rozhovorech, které s ním za poslední rok slyšel v rádiu, prý bývalého kolegu téměř nepoznal. "V jeho hlase byl tón, který se vůbec nepodobal tomu, jak jsem si ho pamatoval. Byl velmi naštvaný a zahořklý," popsal Moschos pro Reuters.

Podobně se vyslovili i další bývalí kolegové, kteří mu společně napsali dopis. "Jsme si velmi dobře vědomi tvých názorů na covid-19 v posledních měsících … ta zaujatost, nedostatek vědecké přesnosti i jednostranná interpretace často velmi nekvalitních dat jsou vzdálené Mikeu Yeadonovi, kterého jsme tolik respektovali a se kterým jsme rádi pracovali," stojí mimo jiné v dopise.

Yeadon ale není jediným respektovaným vědcem, jehož názory na koronavirus se rozcházejí s vědeckou komunitou. Například Michael Levitt, který dostal Nobelovu cenu za chemii, pro server Stanford Daily loni v létě řekl, že očekává konec pandemie v USA během roku 2020. Podle něj mělo zemřít v zemi méně než 175 tisíc lidí, což je třetina současného počtu obětí. Další laureát Nobelovy ceny Luc Montagnier zase loni prohlásil, že věří, že byl koronavirus vytvořen v čínské laboratoři. Toto tvrzení mnoho odborníků zpochybňuje, ale dosud není možné ho potvrdit ani vyvrátit, připomíná Reuters.

Vynálezce vakcíny Pfizer: Je tu poslední vlna. Do konce léta bude v Evropě hotovo

Němec Ugur Sahin připustil, že by mělo být možné naočkovat dvě dávky dvěma různými vakcínami. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy