Dokážou pomoci a mají je i nemocnice v Česku. Projděte si léky na covid-19

Helena Truchlá ČTK Helena Truchlá, ČTK
25. 3. 2021 19:41
Stoprocentně spolehlivou léčbu nemoci covid-19, kterou způsobuje koronavirus SARS-CoV2, zatím svět nezná. Lékaři a výzkumníci ale zkouší různá antivirotika i speciální protilátky, které by mohly nemocným ulevit. Většinu preparátů ještě čeká dlouhý výzkum a testování, u některých jako třeba remdesiviru nebo bamlanivimabu jsou výsledky nadějné. Přinášíme přehled nejčastěji zmiňovaných léčiv.
První česká pacientka dostává injekci experimentálního léku bamlanivimab v Masarykově onkologickém ústavu v Brně. Má vysoké riziko vzniku komplikací kvůli nádoru plic.
První česká pacientka dostává injekci experimentálního léku bamlanivimab v Masarykově onkologickém ústavu v Brně. Má vysoké riziko vzniku komplikací kvůli nádoru plic. | Foto: ČTK

Dostupné i v Česku: bamlanivimab a regeneron

V EU nasadilo bamlanivimab jako první Německo. První česká pacientka ho díky nouzovému povolení od ministerstva zdravotnictví dostala na začátku března. Nasadit jej může celkem 103 nemocnic v zemi, Česko má k dispozici 3000 dávek.

První z celkem 12 tisíc dávek regeneronu by měly dorazit tento čtvrtek. 

Léky se podávají infuzí pacientům starším 12 let. Jelikož se jedná o komplikované biologické produkty, jsou také relativně dražší. Cena, za kterou je nakoupilo Česko, není veřejná. Určeny jsou pro pacienty, kteří nejsou hospitalizovaní a nepotřebují kyslík. Regeneron byl dalším z léků, který dostal bývalý americký prezident Trump.

 

Právě se děje

Další zprávy