Dokážou pomoci a mají je i nemocnice v Česku. Projděte si léky na covid-19

Helena Truchlá ČTK Helena Truchlá, ČTK
25. 3. 2021 19:41
Stoprocentně spolehlivou léčbu nemoci covid-19, kterou způsobuje koronavirus SARS-CoV2, zatím svět nezná. Lékaři a výzkumníci ale zkouší různá antivirotika i speciální protilátky, které by mohly nemocným ulevit. Většinu preparátů ještě čeká dlouhý výzkum a testování, u některých jako třeba remdesiviru nebo bamlanivimabu jsou výsledky nadějné. Přinášíme přehled nejčastěji zmiňovaných léčiv.
Německo objednalo celkem 200 tisíc dávek léku regeneron.
Německo objednalo celkem 200 tisíc dávek léku regeneron. | Foto: ČTK

Zapůjčená imunita: monoklonální protilátky

Jako naděje v léčbě covidu-19 bývají v poslední době zmiňovány takzvané monoklonální protilátky. Vyrábějí se v laboratoři, ale potřeba jsou zde látky z těla člověka, který onemocnění už prodělal a jehož imunitní systém zareagoval. Určené jsou pak pro ty, jejichž tělo takovou obrannou reakci nespustí samo od sebe. Brání vstupu viru do buněk a oslabují infekci.

Evropská léková agentura v tuto chvíli prověřuje několik přípravků: kombinaci bamlanivimabu a etesevimabu od firmy Eli Lilly, regdanvimab od společnosti Celltrion a přípravek REGN-COV2, známý v Česku pod jménem svého výrobce jako Regeneron. Podle studií ze Spojených států, kde se některé z nich v nouzovém režimu používají už od loňského podzimu, snižují riziko propuknutí vážného průběhu a hospitalizace až o 70 procent. Zásadní je, že lék se musí pacientům podat při nákaze co nejdříve, než se nemoc "rozjede". 

"Většina výsledků je velmi slibných, ale často jsou založené na menším počtu pacientů. Proto je potřeba provést ještě třetí fázi klinických studií," upozorňuje na přetrvávající neznámé Jakub Hlávka, expert na zdravotnickou politiku z americké University of Southern California. Není také jasné, jestli se účinnost nesníží při léčbě covidu způsobeného jednou ze zmutovaných variant koronaviru

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 55 minutami

OECD varuje při zotavování ekonomiky před předčasným koncem státní pomoci

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zvýšila inflační výhled a varuje před předčasným koncem pomoci ze strany vlád a centrálních bank, který by mohl ohrozit zotavování globální ekonomiky. Organizace to uvedla na úterní digitální tiskové konferenci, kde zveřejnila ekonomický výhled se zaměřením na skupinu největších ekonomik G20.

Světová ekonomika by podle OECD po loňském poklesu o 3,4 procenta zapříčiněném pandemií letos mohla vykázat růst o 5,7 procenta. To je o desetinu procentního bodu méně, než OECD uváděla ve své dřívější prognóze. V příštím roce by pak měl růst zpomalit na 4,5 procenta, což je o jednu desetinu procentního bodu více, než OECD předpokládala koncem května.

Rychlé obnovování ekonomiky vrací hrubý domácí produkt (HDP) zpět na úroveň před pandemií covidu-19. Přesto ale zůstává aktivita v mnoha rozvíjejících se zemích slabá kvůli nízké proočkovanosti, píše OECD.

Na příští dva roky počítá OECD s vysokou inflací. Růst spotřebitelských cen podle jejího dohadu dosáhne vrcholu ke konci letošního roku, kde se ve skupině 20 hlavních ekonomik vyšplhá na 4,5 procenta. Příští rok by měla inflace v zemích této skupiny zpomalit na 3,5 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy