S ibalginy to nepřehánějte. Farmaceut radí, na co si dát pozor při léčbě covidu doma

Češi se vždycky upínají k lékům, které jsou zrovna moderní. Obliba takových přípravků je ale iracionální a založená jen na mediálním humbuku. Volně dostupný lék na covid-19, který by si pacient vzal a hned se vyléčil, zatím neexistuje. Lidé dokonce berou preventivně léky proti horečce. To nikomu neprospívá - naopak to může celé řadě lidí uškodit, uvádí pro Aktuálně.cz farmaceut Stanislav Havlíček.
Život v pandemii - farmaceut Stanislav Havlíček o lécích proti covidu-19 | Video: Kristýna Pružinová, Blahoslav Baťa

Celá řada rozhodnutí české veřejnosti při samoléčbě covidu-19 je podle Havlíčka, člena představenstva České lékarnické komory, chybná. I proto nechce být příliš konkrétní ve jmenování v současnosti populárních léků proti covidu-19. "Nechci opakovat formuli, že zrovna tento lék, který je moderní a dováží se do Česka na základě populistického rozhodnutí, je ta záchrana. Není," zdůrazňuje farmaceut.

"Jeden lék, který zmínit můžu, je remdesivir. Ten se používá u pacientů přímo při hospitalizaci. Není to ale návod pro pacienty, aby ho sháněli v lékárnách. A i přesto to dělají," uvádí Havlíček. "Lidé jsou vždycky překvapeni, že je na recept a nechceme jim ho prodat. A ještě víc by se asi divili, že jedno balení stojí 120 tisíc korun," dodává.

Pro léčbu covidu-19 Havlíček doporučuje pouze běžně dostupné léky proti bolesti a horečce. "Určitě ale u nich nepřekračovat doporučené dávkování. I když je uvedena maximální dávka až osm tablet, tak to rozhodně nepřehánět," uvádí farmaceut. "Existuje celá řada pacientů, kteří si radši vezmou rovnou dvě tablety. Ale konkrétně analgetika tohoto typu nemají dvojnásobný účinek, když si vezmete dvojitou dávku," dodává.

Podívejte se na video z pořadu Život v pandemii v úvodu článku, kde farmaceut také zmiňuje, co pacienti výrazně podceňují při samoléčbě covidu-19.

 

Právě se děje

Aktualizováno za 1 minutu

Babiš přijal nového slovenského premiéra Hegera

Premiér Andrej Babiš v Kramářově vile přivítal předsedu slovenské vlády Eduarda Hegera, pro kterého jde o první zahraniční cestu od nástupu do funkce.

Už dopoledne Hegera přijal prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech. Po setkání uvedl mluvčí Jiří Ovčáček na Twitteru, že státníci ocenili výborné vzájemné vztahy, shodli se o důležitosti spolupráce v rámci visegrádské čtyřky (V4 - ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) a hovořili o ekonomické obnově po koronavirové pandemii.

Heger se odpoledne setká také s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) a šéfem sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO).

Zdroj: ČTK
Další zprávy