Kyjev/Štrasburk - Český prezident Miloš Zeman v úterý doporučil uznat ruskou anexi Krymského poloostrova a Ukrajině tuto ztrátu materiálně kompenzovat. Zároveň v projevu v Radě Evropy prohlásil, že protiruské sankce za anexi by se měly zrušit.
Reakce Ukrajiny i Ruska přišly téměř okamžitě.
Ukrajinská diplomacie označila Zemanovy návrhy za absolutně nepřijatelné a rozhořčeně je odmítla. Vyplývá to ze stanoviska ministerstva zahraničí, o kterém ve středu informoval ukrajinský tisk.
"Ukrajina nikdy nebude se svým územím, se svými hodnotami a se svou svobodou obchodovat," uvádí se v prohlášení ministerstva.
Ukrajinský prezident Petro Porošenko návrhy taktéž odmítl, k osobě Zemana se ale nevyjádřil. Ve Štrasburku řekl, že "rozhodně odsuzuje" tvrzení o anexi Krymu jako "hotové věci" a představy o tom, že lze krizi vyřešit výměnou území za suroviny.
"Vystoupení v Radě Evropy nejsou prostorem pro výzvy ke kšeftování s územím za peníze, ropu nebo plyn," napsal pak na Twitter Porošenko.
Трибуна ПАРЄ була створена не для закликів торгуватися територіями за гроші, нафту чи газ
— Петро Порошенко (@poroshenko) October 11, 2017
Podle ukrajinské diplomacie je Zemanův návrh "pokusem prosadit nejen ústupek agresorovi, ale i legitimizaci anexe Krymu cestou 'prodeje' části ukrajinského území". V nynější Evropě je podle Kyjeva takový návrh absolutně nepřijatelný.
Kyjev zároveň ocenil podporu a solidaritu ze strany české vlády a českého národa.
Agentura Unian ve středu napsala, že Češi se omlouvají za slova svého prezidenta o Krymu. Na ukrajinské velvyslanectví v Praze docházejí vzkazy o podpoře a solidaritě, napsala agentura a její informaci na Facebooku potvrdil i ukrajinský velvyslanec v Praze Jevhen Perebyjnis.
Vítáme uznání anexe
Zato ruští politici podle očekávání spíše přivítali Zemanovy návrhy. Jeho prohlášení považují za faktické uznání anexe Krymu. S žádnou kompenzací, kterou by měla Moskva Kyjevu vyplatit, ale v žádném případě nesouhlasí.
Vyplývá to z reakcí ruských poslanců. Kreml ani ruské ministerstvo zahraničí zatím návrhy českého prezidenta nekomentovaly.
Podle předsedy zahraničního výboru Státní dumy Leonida Sluckého Zeman "fakticky uznal připojení Krymu k Rusku za hotovou věc, což lze jen přivítat". Jeho návrh vyplatit Ukrajině kompenzaci ale odmítl. Rusko nikomu nic platit nebude, prohlásil Sluckij podle agentury Interfax.
"Krym není předmětem obchodu nebo smlouvy. Znovusjednocení poloostrova s Ruskem proběhlo na základě projevené vůle lidu, nikoli cestou koupě a prodeje," prohlásil ruský politik.
Hotová záležitost
Zeman ve svém vystoupení označil ruskou anexi ukrajinského Krymu za "fait accompli", tedy za hotovou záležitost.
Přímý dialog mezi Ruskem a Ukrajinou by podle Zemana mohl vést ke kompenzaci ve prospěch Ukrajiny, například ve finanční podobě či prostřednictvím ropy a zemního plynu.
Zeman je znám svými nezávislými stanovisky, řekl v programu 60 minut televize Rossija Konstantin Kosačov, šéf zahraničního výboru horní komory ruského parlamentu. "Poměrně často nahlas říká to, co si ostatní evropští politikové jen myslí. Zemanovo prohlášení je proto zásadní povahy. Znamená, že situace kolem Krymu, ať se to někomu líbí, nebo ne, je nezvratná. To uznává nejen Zeman, ale i ti, kdo Rusko odsuzují," uvedl Kosačov.
Pro Zaura Smirnova, šéfa jednoho z vládních výborů na anektovaném Krymu, je status poloostrova záležitost uzavřená jednou provždy. "Pro obyvatele Krymu a pro Rusy je takové stanovisko jedině přijatelné. Všechno ostatní jsou subjektivní názory," řekl Smirnov agentuře RIA Novosti.