Zeman je Antihavel. Kolik by chtěl za Sudety? Na prezidentův projev se zlobí Ukrajinci i Sobotka

Michael Švec Michael Švec
Aktualizováno 10. 10. 2017 20:00
Vzpomeňte si na Sudety, vzkazují českému prezidentu Miloši Zemanovi ukrajinští politici. Reagují tak na jeho projev v Radě Evropy, ve kterém doporučil uznat ruskou anexi Krymu a Kyjevu tuto ztrátu materiálně kompenzovat. Někteří ukrajinští poslanci na sociálních sítích volají i po ostré diplomatické reakci Kyjeva. Podle premiéra Bohuslava Sobotky neměl Zeman ke svému projevu žádný mandát vlády a jeho výroky jsou v příkrém rozporu se zahraniční politikou Česka.
Zeman v Radě Evropy kritizoval protiruské sankce | Video: Parliamentary Assembly

Štrasburk/Kyjev - Ostré reakce ukrajinských politiků vyvolalo vystoupení prezidenta Miloše Zemana před Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve Štrasburku.

Největší projevy nevole v Kyjevě rozpoutal Zemanův návrh, aby byla uznána ruská anexe Krymu výměnou za materiální kompenzace ve prospěch Ukrajiny.

"Podle mého názoru by to mohla být nějaká kompenzace pro Ukrajinu - ať už finanční, nebo ve formě ropy či plynu," řekl český prezident, který připojení Krymu k Rusku označil za hotovou záležitost.

S odkazem na bývalého německého prezidenta Joachima Gaucka pak varoval před snahou Krym Ukrajině vracet. Znamenalo by to podle něj evropskou válku.

Podobný Gauckův výrok ale není veřejně dohledatelný.

Českého prezidenta zkritizoval na Twitteru ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin, jeho projev ale prý byl předvídatelný. "Nechte Zemana, toho nenapravíte. V divadle jsou režiséři a herci. Ti, kdo ho pozvali, aby vystoupil, věděli, co řekne. S nimi je třeba bojovat," napsal.

Ukrajinský poslanec Vladyslav Holub, který Kyjev zastupuje v Radě Evropy, na Facebooku litoval, že na Zemanova slova nemohl v sále reagovat.

"Pane prezidente, když Hitler připojil Sudety, jeho podpora v Německu činila 90 procent a české obyvatelstvo, které s anexí nesouhlasilo, strávilo zbytek života v koncentračních táborech," napsal na Facebooku poslanec zvolený za Blok Petra Porošenka.

"Kolik byste si vzal od nacistů peněz, ropy či plynu za anektované Sudety, kdybyste byl prezidentem v té době?" ptá se Zemana Holub.

"Myslím, že Ukrajina má povinnost všemi diplomatickými prostředky i způsoby reagovat na nepřípustná a strašná prohlášení pana Zemana. Neřekl to u hrnku čaje, ale na nejdůležitějším místě Evropy," dodal Holubův stranický kolega Oleksij Hončarenko.

Dejte mu knihu o historii

Podobný argument vyslovil i známý vojenský analytik a poslanec za Lidovou frontu Dmytro Tymčuk.

"V roce 1938 se skupina evropských politiků snažila zastavit 'evropskou válku', ale tehdy na účet samotného Československa. Je třeba připomínat, čím to skončilo. Darujte někdo Zemanovi knížku o historii," vyzval.

Odtržení Sudet českému prezidentovi připomněl i nezávislý poslanec a někdejší mluvčí Pravého sektoru Boryslav Bereza.

"Zajímalo by mě, jestli by souhlasil, kdyby mu Hitler nabídl kompenzaci za Sudety," napsal a připomněl mnichovskou dohodu i souhlas Velké Británie i Francie. "Celý tento příběh silně připomíná situaci okolo Krymu."

Miloše Zemana na Facebooku kritizuje i poslanec Dmytro Tymčuk:

"A možná bude český prezident souhlasit s prodejem Prahy? Kolik podle Zemanových propočtů stojí Pražský hrad?" poznamenal diplomat Danylo Lubkivksyj.

"Dnes jsme ve Štrasburku viděli Antihavla. Je tak smutné vidět úplnou politickou degeneraci," napsala místopředsedkyně ukrajinského parlamentu Iryna Heraščenková. 

"Bylo mi tak líto české delegace, která se pod tímto přívalem chybějící morálky a principů cítila nepříjemně a nekomfortně," dodala Heraščenková.

Ukrajina podle ní nehodlá kšeftovat se svými občany, územím, suverenitou a ctí.

S prezidentem nesouhlasí ani Rusko

Zemanovu myšlenku přitom neodmítá jen Ukrajina, ale i Rusko, které se o jakýchkoli kompenzacích za Krym odmítá bavit. Šéf zahraničního výboru Dumy Leonid Sluckij sice přivítal Zemanova o tom, že připojení Krymu k Rusku je hotovou záležitostí, Moskva ale podle něj Ukrajině nic platit nebude. "Ke spojení poloostrova s Krymem došlo na základě přímého vyjádření vůle jeho lidu, ne cestou koupě a prodeje," řekl Sluckij podle agentury Interfax.

Sobotka: Zemanovy výroky odporují politice ČR

Podle premiéra Bohuslava Sobotky neměl Zeman k projevu na Parlamentním shromáždění Rady Evropy žádný mandát vlády a jeho výroky jsou v příkrém rozporu se zahraniční politikou Česka. Sobotka to napsal na Twitteru.

"Česko hájí respektování mezinárodního práva. Sankce EU proti Rusku jsou svázané s plněním dohod z Minsku, bez naplnění těchto dohod je nelze rušit," sdělil Sobotka.

Vůči Zemanovým slovům se vymezil i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. "Názor, který Miloš Zeman přednesl ve svém projevu v Radě Evropy, není u něj nový. Nicméně není v souladu s tím, co ČR prosazuje na mezinárodních fórech," řekl Zaorálek.

"K tomu, co se stalo s Krymem, ale i na Donbasu nemůžeme zůstat lhostejní. Změny hranic států a porušování mezinárodních dohod je něco, k čemu nemůžeme mlčet. Pozice EU je v tomto jednotná. Sankce proti RF musí platit do té doby, dokud nebudou splněny podmínky Minských dohod." dodal.

Zemanův projev kritizovali i představitelé dalších vládních stran. "Dnes před 79 lety bylo dokončeno obsazování československého pohraničí Německem. Kompenzací Evropě však nebyl kýžený mír, ale tábory a plyn," uvedlo dnes na twitteru ministerstvo kultury, v jehož čele stojí lidovec Daniel Herman.

Podle místopředsedy Evropského parlamentu Pavla Teličky (za ANO) překračuje Zeman své kompetence a jeho projevem by se měla zabývat vláda. "Po vystoupení Zemana v RE (Radě Evropy) bych očekával, že každá státotvorná politická strana i hnutí musejí vyzvat své voliče, nevolit v lednu Zemana," doplnil.

Podle Miroslavy Němcové z ODS Zeman nemluvil o prioritách České republiky, ale o zájmech Ruska. "Finančně nebo jinak kompenzovat Ukrajině Krym znamená souhlasit s principem vojenské agrese, okupace a zabrání cizího území," konstatovala Němcová..

"Takový postoj zásadně odmítám. Je v rozporu se zahraniční politikou České republiky i s usnesením Poslanecké sněmovny, která obsazení Krymu označila jako agresi odporující mezinárodnímu právu. Podpora ozbrojené agrese prezidentem České republiky je ostudná," dodala.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek označil Zemanova slova za nehorázná a v rozporu s českou zahraniční politikou. "Českou republiku v civilizovaném světě poškozuje," řekl ČTK. Podle místopředsedy strany Marka Ženíška prezident nemá žádný mandát k tomu říkat své osobní názory na mezinárodním fóru, vydávat je tím za postoj republiky a ještě radit Ukrajině.

Rusko popírá, že by zásobovalo zbraněmi separatisty z východní Ukrajiny. Záběry z oblasti ale neustále ukazují nejmodernější ruskou výzbroj. | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

před 12 minutami

Šéf uskupení Modrá a bílá Ganc informoval izraelského prezidenta, že se mu nepodařilo sestavit vládu. Zemi tak nejspíš čekají již třetí volby za rok.

před 29 minutami

Trump se distancoval od výpovědi velvyslance při Evropské unii Sondlanda

Prezident Spojených států Donald Trump se distancoval od středeční veřejné výpovědi amerického velvyslance při Evropské unii Gordona Sondlanda v Kongresu zmínkou o rozhovoru, kdy mu řekl, že od Ukrajiny nic nechce. Šéf Bílého domu novinářům zároveň řekl, že Sondlanda příliš dobře nezná a nijak často s ním nehovořil.

Trump citoval z jiné Sondlandovy výpovědi, ve které velvyslanci na dotaz, co žádá od Ukrajiny, odpověděl, že nic nechce. Sondland pod přísahou vypověděl, že nebylo pochyb, že Trump k Ukrajině přistupuje stylem "něco za něco", a že každý ve vedení Trumpovy administrativy o této politice věděl.

"Moc dobře ho neznám. Nemluvil jsem s ním často. Není to člověk, kterého dobře znám. Jeví se ale jako dobrý chlapík," řekl Trump novinářům o Sondlandovi. Velvyslanec v minulosti podporoval Trumpovu prezidentskou kampaň a na volby mu skrze své společnosti podle médií poslal milion dolarů (23 milionů korun).

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Pravomoci prezidenta se zřejmě nezmění. Nemáme k tomu mandát, tvrdí poslanci

Pravomoci prezidenta republiky pravděpodobně Parlament v současném složení nezmění. Proti se na středečním jednání ústavních komisí sněmovny a Senátu postavili zástupci ANO a SPD, které svými hlasy mohou ústavní změny ve Sněmovně zablokovat. Většinu možných úprav kompetencí hlavy státu odmítla i KSČM.

"Nemáme mandát k otevření této otázky," uvedla za ANO její poslankyně Helena Válková. Debatu komisí o možných změnách ústavních pravomocí prezidenta před svým předčasným odchodem označila za "zajímavou akademickou diskusi, které se ráda zúčastní, až bude mít čas". "Nevnímáme to jako zásadní nebo akutní problém," dodal poslanec ANO Milan Feranec.

Změnu prezidentských pravomocí odmítl také předseda SPD Tomio Okamura, který s ohledem na nemožnost je prosadit jednání komisí také předčasně opustil.

Předseda KSČM Vojtěch Filip byl ochoten podpořit odvolání přímo voleného prezidenta v referendu. Ochoten byl i k tomu, aby Sněmovna schvalovala kandidáty na ministry před jejich jmenováním tak, jako to činí Evropský parlament u adeptů na eurokomisaře. Bylo by to přijatelné i pro předsedkyni sněmovní komise Kateřinu Valachovou (ČSSD).

před 58 minutami

Djokovič pomohl Srbsku k vítěznému vstupu do Davisova poháru

Druhý hráč světového žebříčku Novak Djokovič vstoupil do finálového turnaje Davisova poháru hladkou výhrou nad Jošihitem Nišiokou. Po nevydařeném vystoupení na Turnaji mistrů zvítězil ve druhé dvouhře 6:1, 6:2 a zpečetil vítězství Srbů nad Japonskem, které po druhé porážce přišlo o šanci postoupit ze skupiny. Srbsko se o první místo utká ve čtvrtek s Francií.

Vítězný návrat do týmové soutěže oslavil Andy Murray a v úvodním utkání Velké Británie v Madridu udolal Tallona Griekspoora z Nizozemska 6:7, 6:4, 7:6. Trojnásobný grandslamový šampion, jenž v Davis Cupu naposledy nastoupil v roce 2016, se proti 179. hráči světového žebříčku dlouho trápil, koncovku ale zvládl a potvrdil, že je po lednové operaci kyčle naplno zpět.

O druhý bod marně bojoval Daniel Evans, který nakonec Robinu Haasemu podlehl 6:3, 6:7, 4:6. Duel rozhodne závěrečná čtyřhra.

První výhru ve skupině slaví Německo, jehož hráči v obou úvodních dvouhrách porazili soupeře z Argentiny. Druhý duel sehrají ve čtvrtek proti Chile.

před 1 hodinou

Penceův úřad popřel tvrzení velvyslance Sondlanda o Ukrajině

Americký republikánský viceprezident Mike Pence nikdy nehovořil s velvyslancem Spojených států v Evropské unii Gordonem Sondlandem o propojení vojenské pomoci Ukrajině s požadavkem, aby Ukrajina otevřela vyšetřování dřívějšího viceprezidenta za Demokratickou stranu Joea Bidena. V prohlášení, které popírá dnešní Sondlandovo tvrzení v Kongresu, to uvedl šéf Penceovy kanceláře Marc Short.

Sondland ve středu předstoupil před výbor Sněmovny reprezentantů pro kontrolu tajných služeb. Řekl mimo jiné, že prezident Donald Trump naléhal na Ukrajinu, aby zahájila vyšetřování jeho politického soka Bidena a že každý ve vedení americké administrativy včetně Pence o této politice věděl.

Ač podle televize CNN Sondlandova výpověď Bílý dům a republikány zcela jistě nepotěšila, demokratům očekávané důkazy rovněž nepřinesla. Sondland totiž opakovaně popřel, že by mu Trump přímo řekl, že by americká vojenská pomoc byla podmíněna tím, že Ukrajina oznámí vyšetřování Joea Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy