Zeman je Antihavel. Kolik by chtěl za Sudety? Na prezidentův projev se zlobí Ukrajinci i Sobotka

Michael Švec Michael Švec
Aktualizováno 10. 10. 2017 20:00
Vzpomeňte si na Sudety, vzkazují českému prezidentu Miloši Zemanovi ukrajinští politici. Reagují tak na jeho projev v Radě Evropy, ve kterém doporučil uznat ruskou anexi Krymu a Kyjevu tuto ztrátu materiálně kompenzovat. Někteří ukrajinští poslanci na sociálních sítích volají i po ostré diplomatické reakci Kyjeva. Podle premiéra Bohuslava Sobotky neměl Zeman ke svému projevu žádný mandát vlády a jeho výroky jsou v příkrém rozporu se zahraniční politikou Česka.
Zeman v Radě Evropy kritizoval protiruské sankce | Video: Parliamentary Assembly

Štrasburk/Kyjev - Ostré reakce ukrajinských politiků vyvolalo vystoupení prezidenta Miloše Zemana před Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve Štrasburku.

Největší projevy nevole v Kyjevě rozpoutal Zemanův návrh, aby byla uznána ruská anexe Krymu výměnou za materiální kompenzace ve prospěch Ukrajiny.

"Podle mého názoru by to mohla být nějaká kompenzace pro Ukrajinu - ať už finanční, nebo ve formě ropy či plynu," řekl český prezident, který připojení Krymu k Rusku označil za hotovou záležitost.

S odkazem na bývalého německého prezidenta Joachima Gaucka pak varoval před snahou Krym Ukrajině vracet. Znamenalo by to podle něj evropskou válku.

Podobný Gauckův výrok ale není veřejně dohledatelný.

Českého prezidenta zkritizoval na Twitteru ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin, jeho projev ale prý byl předvídatelný. "Nechte Zemana, toho nenapravíte. V divadle jsou režiséři a herci. Ti, kdo ho pozvali, aby vystoupil, věděli, co řekne. S nimi je třeba bojovat," napsal.

Ukrajinský poslanec Vladyslav Holub, který Kyjev zastupuje v Radě Evropy, na Facebooku litoval, že na Zemanova slova nemohl v sále reagovat.

"Pane prezidente, když Hitler připojil Sudety, jeho podpora v Německu činila 90 procent a české obyvatelstvo, které s anexí nesouhlasilo, strávilo zbytek života v koncentračních táborech," napsal na Facebooku poslanec zvolený za Blok Petra Porošenka.

"Kolik byste si vzal od nacistů peněz, ropy či plynu za anektované Sudety, kdybyste byl prezidentem v té době?" ptá se Zemana Holub.

"Myslím, že Ukrajina má povinnost všemi diplomatickými prostředky i způsoby reagovat na nepřípustná a strašná prohlášení pana Zemana. Neřekl to u hrnku čaje, ale na nejdůležitějším místě Evropy," dodal Holubův stranický kolega Oleksij Hončarenko.

Dejte mu knihu o historii

Podobný argument vyslovil i známý vojenský analytik a poslanec za Lidovou frontu Dmytro Tymčuk.

"V roce 1938 se skupina evropských politiků snažila zastavit 'evropskou válku', ale tehdy na účet samotného Československa. Je třeba připomínat, čím to skončilo. Darujte někdo Zemanovi knížku o historii," vyzval.

Odtržení Sudet českému prezidentovi připomněl i nezávislý poslanec a někdejší mluvčí Pravého sektoru Boryslav Bereza.

"Zajímalo by mě, jestli by souhlasil, kdyby mu Hitler nabídl kompenzaci za Sudety," napsal a připomněl mnichovskou dohodu i souhlas Velké Británie i Francie. "Celý tento příběh silně připomíná situaci okolo Krymu."

Miloše Zemana na Facebooku kritizuje i poslanec Dmytro Tymčuk:

"A možná bude český prezident souhlasit s prodejem Prahy? Kolik podle Zemanových propočtů stojí Pražský hrad?" poznamenal diplomat Danylo Lubkivksyj.

"Dnes jsme ve Štrasburku viděli Antihavla. Je tak smutné vidět úplnou politickou degeneraci," napsala místopředsedkyně ukrajinského parlamentu Iryna Heraščenková. 

"Bylo mi tak líto české delegace, která se pod tímto přívalem chybějící morálky a principů cítila nepříjemně a nekomfortně," dodala Heraščenková.

Ukrajina podle ní nehodlá kšeftovat se svými občany, územím, suverenitou a ctí.

S prezidentem nesouhlasí ani Rusko

Zemanovu myšlenku přitom neodmítá jen Ukrajina, ale i Rusko, které se o jakýchkoli kompenzacích za Krym odmítá bavit. Šéf zahraničního výboru Dumy Leonid Sluckij sice přivítal Zemanova o tom, že připojení Krymu k Rusku je hotovou záležitostí, Moskva ale podle něj Ukrajině nic platit nebude. "Ke spojení poloostrova s Krymem došlo na základě přímého vyjádření vůle jeho lidu, ne cestou koupě a prodeje," řekl Sluckij podle agentury Interfax.

Sobotka: Zemanovy výroky odporují politice ČR

Podle premiéra Bohuslava Sobotky neměl Zeman k projevu na Parlamentním shromáždění Rady Evropy žádný mandát vlády a jeho výroky jsou v příkrém rozporu se zahraniční politikou Česka. Sobotka to napsal na Twitteru.

"Česko hájí respektování mezinárodního práva. Sankce EU proti Rusku jsou svázané s plněním dohod z Minsku, bez naplnění těchto dohod je nelze rušit," sdělil Sobotka.

Vůči Zemanovým slovům se vymezil i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. "Názor, který Miloš Zeman přednesl ve svém projevu v Radě Evropy, není u něj nový. Nicméně není v souladu s tím, co ČR prosazuje na mezinárodních fórech," řekl Zaorálek.

"K tomu, co se stalo s Krymem, ale i na Donbasu nemůžeme zůstat lhostejní. Změny hranic států a porušování mezinárodních dohod je něco, k čemu nemůžeme mlčet. Pozice EU je v tomto jednotná. Sankce proti RF musí platit do té doby, dokud nebudou splněny podmínky Minských dohod." dodal.

Zemanův projev kritizovali i představitelé dalších vládních stran. "Dnes před 79 lety bylo dokončeno obsazování československého pohraničí Německem. Kompenzací Evropě však nebyl kýžený mír, ale tábory a plyn," uvedlo dnes na twitteru ministerstvo kultury, v jehož čele stojí lidovec Daniel Herman.

Podle místopředsedy Evropského parlamentu Pavla Teličky (za ANO) překračuje Zeman své kompetence a jeho projevem by se měla zabývat vláda. "Po vystoupení Zemana v RE (Radě Evropy) bych očekával, že každá státotvorná politická strana i hnutí musejí vyzvat své voliče, nevolit v lednu Zemana," doplnil.

Podle Miroslavy Němcové z ODS Zeman nemluvil o prioritách České republiky, ale o zájmech Ruska. "Finančně nebo jinak kompenzovat Ukrajině Krym znamená souhlasit s principem vojenské agrese, okupace a zabrání cizího území," konstatovala Němcová..

"Takový postoj zásadně odmítám. Je v rozporu se zahraniční politikou České republiky i s usnesením Poslanecké sněmovny, která obsazení Krymu označila jako agresi odporující mezinárodnímu právu. Podpora ozbrojené agrese prezidentem České republiky je ostudná," dodala.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek označil Zemanova slova za nehorázná a v rozporu s českou zahraniční politikou. "Českou republiku v civilizovaném světě poškozuje," řekl ČTK. Podle místopředsedy strany Marka Ženíška prezident nemá žádný mandát k tomu říkat své osobní názory na mezinárodním fóru, vydávat je tím za postoj republiky a ještě radit Ukrajině.

Rusko popírá, že by zásobovalo zbraněmi separatisty z východní Ukrajiny. Záběry z oblasti ale neustále ukazují nejmodernější ruskou výzbroj. | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

před 14 minutami

Při ranním požáru ve sklepě paneláku v Brně zemřel člověk

Jeden člověk zemřel při ranním požáru sklepa panelového domu v Rerychově ulici v Brně-Bystrci. Evakuace ostatních obyvatel domu nebyla nutná, informovali hasiči na twitteru a v přehledu zásahů na svých webových stránkách. Na místě pracují vyšetřovatelé.

 

před 17 minutami

Počet podnikatelů v ČR se loni snížil o 20 tisíc, nejvíce nových přibylo v Praze a okolí a na jižní Moravě

Začalo podnikat téměř 60 tisíc lidí. Zároveň ale ukončilo své podnikání 45 tisíc lidí, o deset tisíc méně jich bylo vymazáno z registru v souvislosti se zrušením oprávnění ke zprostředkování spotřebitelského úvěru. Vyplývá to z analýzy dat společnosti CRIF. 

Nejvíce lidí začalo loni podnikat v Praze (9567), ve Středočeském kraji (7810) a v Jihomoravském kraji (6786). Nejméně lidí začalo naopak podnikat v Karlovarském kraji (1405), v Libereckém kraji (2380) a v Plzeňském kraji (2838).

Česká národní banka zrušila k 1. dubnu 2019 podnikatelské oprávnění 120 tisíc fyzických osob, které měly založené oprávnění k podnikání v pomocných finančních službách, především jako zprostředkovatelé úvěrů a pojistných produktů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ministři a zástupci bezpečnostních složek státu jednají na úřadu vlády o připravenosti na případné rozšíření nákazy koronavirem z Číny

Proberou dosavadní opatření i plán pro případné šíření onemocnění. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) předloží rozbor připravenosti státních hmotných rezerv. "Pan premiér chce mít informace ze všech úhlů pohledu," řekl novinářům před začátkem jednání.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) zopakoval, že na letišti v Ruzyni začali cíleně vyhledávat pasažéry, kteří vykazují symptomy podobné koronaviru. Cestujícím je určena také informační kampaň. A pro lety z Číny byly vyčleněny dva speciální vchody, které se budou pravidelně dezinfikovat. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hospodářské noviny: Miliardář Šmejc koupil pražskou reprodukční kliniku

Investiční skupina Emma Capital miliardáře Jiřího Šmejce koupila pražskou reprodukční kliniku Europe IVF International, píší dnešní Hospodářské noviny (HN). Hodnotu transakce deník neuvedl, roční obrat zdravotnického zařízení je podle něj kolem 150 milionů korun. Česko patří spolu se Španělskem k hlavním centrům umělého oplodňování v Evropě, uvádějí HN. Jedním z důvodů jsou vstřícné zákony.

HN připomínají, že reprodukční medicíně v Česku dominuje zdravotnická skupina FutureLife, která spadá do svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO). Kliniky skupiny FutureLife se kromě Česka a Slovenska nachází také ve Velké Británii, v Irsku, v Rumunsku, Finsku a Estonsku. Podle HN je FutureLife po španělské skupině IVI dvojkou na evropském trhu.

Podnikatel Jiří Šmejc je podle říjnového žebříčku časopisu Forbes s majetkem 20 miliard korun 10. nejbohatším Čechem. Šmejc je menšinovým vlastníkem a předsedou představenstva společnosti Home Credit, která poskytuje spotřebitelské půjčky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy