Manila - Když minulý měsíc speciální filipínský tribunál Sandiganbayan odsoudil bývalého prezidenta Josepha Estradu na doživotí za to, že se nezákonně obohacoval na úkor státu, oslavovali to protikorupční aktivisté jako důležité vítězství v boji s tímto rozšířeným nešvarem.
A ve stejném duchu se tehdy vyjadřovala i úřadující prezidentka Gloria Macapagalová-Arroyová, která Estradu ve funkci vystřídala poté, co jej v roce 2001 protesty veřejnosti vyhnaly z prezidentského paláce.
Včera ale mnohé lidi včetně státního zástupce rozhněvala, když svému předchůdci udělila milost.
ČTĚTE VÍCE: Sliboval pomoc chudým, okrádal stát, dostal doživotí
Kritikům se nelíbí především načasování prezidentského pardonu. Dochází k němu ve chvíli, kdy sama Arroyová čelí výzvám k odstoupení v souvislosti s několika korupčními skandály.
Kope si Arroyová hrob?
"Jelikož tato administrativa praktikuje politiku propouštění vězňů, kteří překročili 70. rok věku, jelikož Joseph Ejercito Estrada strávil ve vazbě šest a půl roku a jelikož se veřejně zavázal, že nebude usilovat o žádnou volenou funkci či úřad,...uděluji mu tímto milost," píše se v prohlášení, které dnes prezidentka podepsala.
Přestože se Estrada proti verdiktu Sandiganbayanu v září odvolal, tento týden odvolání stáhl.
Rozsudek tak nabyl platnosti, zároveň se tím ale otevřela cesta k jeho omilostnění, neboť prezidentka předem avizovala, že projeví blahosklonnost, pokud Estrada verdikt akceptuje.
Ne všem lidem z jejího okolí to ale připadá jako dobrý nápad. Estradův předchůdce a prezidentčin spojenec Fidel Ramos dokonce varoval, že si tím filipínská prezidentka dost možná kope hrob.
"Celá záležitost dalece přesahuje prezidentku Arroyovou i Estradu samotného. Týká se to všech Filipínců," prohlásil Ramos, podle něhož omilostnění exprezidenta, který navíc neučinil pokání, může vyslat špatný signál k ostatním zločincům.
Prezidentka si prý zahrává s ohněm, když Estradu pouští na svobodu. Přestože jej veřejnost před lety zatratila, jeho popularita je dnes mnohem vyšší než ta, které se těší úřadující hlava státu.
"Mohl by ji potkat stejný osud jako Estradu, který tváří v tvář sílícím protestům musel opustit úřad," zaprognózoval si Ramos.
Prezidentce hrozí sesazení
Funkční období prezidentky Arroyové vyprší v roce 2010, už od roku 2005 ale opozice usiluje o její sesazení.
Na veřejnost totiž předloni pronikly nahrávky odposlechnutých telefonátů z posledních prezidentských voleb v roce 2004, na nichž prezidentka zřetelně nabádá člena ústřední volební komise, aby jí při sčítání hlasů zajistil dostatečný náskok.
Dva pokusy o impeachment ale v Kongresu narazily na neoblomnou loajalitu vládního bloku. Třetí návrh na odvolání Arroyové z funkce byl podán tento měsíc.
Stalo se tak ale za krajně podezřelých okolností a kritici jsou přesvědčeni, že vágně sepsaný návrh má ve skutečnosti prezidentku ochránit před podáním mnohem silnější ústavní obžaloby, neboť filipínské zákony neumožňují podat více než jednu takovou stížnost za rok.