Filipínské prezidentce hrozí impeachment. Už potřetí

Pavel Vondra
12. 10. 2007 3:20
Důvodem návrhu na sesazení z funkce je korupční skandál
Prezidentka Arroyová v budově filipínského Kongresu při letošních oslavách stého výročí jeho vzniku
Prezidentka Arroyová v budově filipínského Kongresu při letošních oslavách stého výročí jeho vzniku | Foto: Reuters

Manila - Filipínská prezidentka Gloria Macapagalová-Arroyová čelí už třetímu návrhu na ústavní odvolání z funkce během tří let.

Vzhledem k neotřesitelné loajalitě vládní většiny v Kongresu se však zdá být téměř jisté, že i do třetice pokus o její impeachment skončí neúspěchem.

Tím spíš, že celý proces byl s nejvyšší pravděpodobností zahájen na její vlastní žádost.

Filipínské zákony totiž jasně stanovují, že proti hlavě státu může být zahájeno nanejvýš jedno takové řízení ročně.

A návrh na odvolání prezidentky, který byl ve čtvrtek předán patřičnému výboru dolní komory filipínského parlamentu, podle analytiků nemá ve své podstatě naději na úspěch.

Korupční aféra NBN-ZTE

Prezidentka Arroyová a náčelník generálního štábu filipínských ozbrojených sil Hermogenes Esperon před krucifixem
Prezidentka Arroyová a náčelník generálního štábu filipínských ozbrojených sil Hermogenes Esperon před krucifixem | Foto: Reuters

Jeho podstatu tvoří obvinění, že prezidentka rázně nezakročila, když se dozvěděla o údajné korupci, jež měla provázet lukrativní státní zakázku na vybudování celonárodní širokopásmové sítě (NBN), která by propojila všechny státní úřady v zemi.

Jak v uplynulých týdnech vyšlo najevo, kontrakt mezi filipínskou vládou a čínskou telekomunikační společností ZTE v celkové hodnotě 16 miliard pesos (necelých sedm miliard korun) byl zřejmě úmyslně nadhodnocen o nezanedbatelnou sumu určenou na úplatky pro filipínské činitele, kteří přidělení lukrativní zakázky napomohli.

V důsledku závažných obvinění, jež padla před vyšetřovací komisí filipínského Senátu už odstoupil prezidentčin spojenec, předseda Ústřední volební komise Benjamin Abalos.

Arroyová sice počátkem října během návštěvy Číny oznámila, že problematický kontrakt ruší, opozicí ovládaný Senát už dal ale najevo, že chce vyšetřování dotáhnout do konce, a na 25. října nechal předvolat i prezidentčina chotě José Miguela Arroya, jehož jméno ve skandálu rovněž figuruje.

Co bude dál?

Návrh na impeachment prezidentky Arroyové sice s touto kauzou přímo souvisí, ale způsob, jakým je napsán, podle analytiků naznačuje, že za ním zřejmě stojí samotný prezidentský palác, který se tak nejspíš snaží vzít opozici vítr z plachet.

Žádost podal tento týden Kongresu nepříliš známý právník. Předseda Sněmovny reprezentantů, blízký spojenec prezidentky Arroyové José de Venecia, který o věci podle ústavy musí rozhodnout, tak odmítl učinit s odkazem na hrozící střet zájmů.

Jeho zástupce Raul del Mar se pak na jeho návrh role zhostil a věc postoupil sněmovnímu justičnímu výboru. Ten má nyní 60 dní na to, aby rozhodl, zda návrh zamítne, či předloží k posouzení plénu.

Pokud by oproti všeobecnému očekávání učinil to druhé a nejméně jedna třetina z celkového počtu 239 poslanců by pak pro sesazení prezidentky zvedlo ruku, postupuje záležitost do horní komory parlamentu, kde je následně proti hlavě státu zahájen řádný proces.

To se naposledy stalo na přelomu let 1999 a 2000, kdy byl z korupce a zpronevěry obviněn předchůdce prezidentky Arroyové Joseph Estrada, odsouzený za tyto zločiny minulý měsíc na doživotí.

ČTĚTE VÍCE: Sliboval pomoc chudým, okrádal stát, dostal doživotí

Obálky pro poslance

Tak daleko to ale podle pozorovatelů tentokrát nedospěje. Prezidentka má ve Sněmovně reprezentantů bezpečnou většinu a její loajalitu si ve čtvrtek ráno osobně prověřila, když pozvala na snídani do prezidentského paláce 190 členů provládního bloku.

Jak napsal list Philippine Daily Inquirer s odvoláním na několik přímých účastníků schůzky, po snídani byly poslancům rozdány obálky obsahující 200 až 500 tisíc pesos.

Proč si kvůli takové malichernosti kazit náladu? Prezidentka Arroyová ve čtvrtek v paláci přivítala filipínského boxerského šampiona Mannyho Paquiaa, který minulý víkend v Las Vegas vybojoval další slavné vítězství
Proč si kvůli takové malichernosti kazit náladu? Prezidentka Arroyová ve čtvrtek v paláci přivítala filipínského boxerského šampiona Mannyho Paquiaa, který minulý víkend v Las Vegas vybojoval další slavné vítězství | Foto: Reuters

Kromě toho bylo každému z nich slíbeno vyčlenění mnohamiliónových částek ze státního rozpočtu na libovolné použití v jejich volebních okrscích.

Prezidentský palác sice toto tvrzení v zápětí dementoval, není to ale poprvé, co tohoto postupu mělo být užito. Stejným způsobem si prezidentka zajistila podporu i při předchozích dvou neúspěšných pokusech o její odvolání.

Tehdy ale podstatu stížnosti tvořila obvinění ze zmanipulování prezidentských voleb v roce 2004, kdy Arroyová podle opozice opakovaně telefonovala členovi ústřední volební komise a sdělovala mu instrukce pro sčítání hlasů.

Přestože tato tvrzení dokládaly i nahrávky telefonních odposlechů, které pronikly na veřejnost, pokus o impeachment díky loajalitě provládního bloku zkrachoval. Stejný scénář předpovídají analytici i nyní.

Zdroje: Reuters, Philippine Daily Inquirer, ABS-CBN

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy