Vztahy Číny a Filipín pošramotil zrušený kontrakt

Pavel Vondra
3. 10. 2007 19:00
Udělení lukrativní zakázky provázel korupční skandál

Peking/Manila - Nepříjemnější schůzku filipínská prezidentka Gloria Macapagalová Arroyová zřejmě už dlouho nezažila.

V nevděčné roli posla špatných zpráv musela včera svému čínskému protějšku Chu Ťin-tchaovi během návštěvy Pekingu oznámit, že ruší kontrakt v hodnotě 330 miliónů dolarů, který před necelým půlrokem v Pekingu sama podepsala.

Na základě této dohody měla čínská telekomunikační společnost ZTE pro filipínskou vládu vytvořit celonárodní širokopásmovou síť (NBN), která by vzájemně propojila všechny státní úřady v zemi.

Kontrakt se však stal předmětem ostré kritiky a posléze i vyšetřování na půdě filipínského Senátu poté, co vyšlo najevo, že jeho cena byla zřejmě uměle navýšena o nezanedbatelnou sumu určenou na úplatky pro filipínské činitele, kteří přidělení lukrativní zakázky napomohli.

První oběť

Skandál, který se kolem celé záležitosti v posledních týdnech rozhořel, si v pondělí vyžádal svou první oběť. Na post šéfa ústřední volební komise byl pod mohutným tlakem kritiky nucen rezignovat jeden z prezidentčiných spojenců Benjamin Abalos.

Demonstrantka s maskou prezidentky Arroyové a dolarovými bankovkami symbolizujícími korupci. V posledních dnech před budovou filipínského Senátu běžný výjev
Demonstrantka s maskou prezidentky Arroyové a dolarovými bankovkami symbolizujícími korupci. V posledních dnech před budovou filipínského Senátu běžný výjev | Foto: Reuters

Jeho krok je přitom mnohými vnímán jako pokus uchránit hlavu státu před možnými nepříjemnostmi. Už během slyšení před senátním vyšetřovacím výborem totiž vyšly najevo některé pro ni nepříjemné skutečnosti a lidé se začali ptát, nakolik mohla být do celé šarády zapojena ona sama či její nejbližší okolí.

Abalos sice připustil, že si od čínské strany nechal platit cesty do Číny, kde hrál golf se zástupci firmy ZTE, odmítá však, že by přijal úplatek a že by ve zprostředkování zakázky hrál jakoukoli zásadnější roli.

Několik lidí ale na půdě Senátu pod přísahou tvrdilo pravý opak, a to včetně Romula Neriho, který v inkriminované době působil na postu šéfa státní agentury pro hospodářské plánování a rozvoj. Jak senátorům řekl, Abalos mu měl při golfu nabídnout 200 miliónů pesos (téměř 4,5 miliónu dolarů) za pomoc při udělení zakázky čínské firmě.

Na otázky týkající se přímo osoby prezidentky Arroyové však Neri odmítl odpovědět s odkazem na exekutivní výsadu, která mu umožňuje zachovat v těchto případech mlčenlivost.

Tato zásada však pozbývá platnosti, pokud Kongres projednává impeachment některého ústavního činitele. A právě k tomu se schylovalo v případě Benjmanina Abalose, jehož odvolání z funkce navrhla skupina zákonodárců bezprostředně po Neriho výpovědi.

Dříve než mohlo dojít k zahájení tohoto procesu, kde by se okolnosti zakázky zevrubně probíraly, však Abalos složil funkci, což si řada pozorovatelů vykládá jako jednoznačný pokus učinit za celou záležitostí tečku.

Vyšetřování pokračuje

To se však zdá  málo pravděpodobné. Už proto, že opozicí ovládaný Senát dal najevo, že chce ve vyšetřování pokračovat.

Další osobou, pod kterou se nyní mohutně kymácí křeslo, je prezidentčin blízký spojenec, předseda Sněmovny reprezentantů José de Venecia.

Byl to přitom paradoxně jeho syn, majitel firmy, jež se o lukrativní zakázku rovněž ucházela, kdo celý skandál nastartoval. Jak před senátním výborem José de Vencia mladší prohlásil, Abalos mu nabídl deset miliónů dolarů, když se z tendru stáhne.

Kromě toho uvedl, že na něj nátlak ve stejné věci činil i prezidentčin manžel José Miguel Arroyo, řečený Mike. Ten to sice rezolutně popírá, ale vzhledem k ohlasu, jaký toto tvrzení vyvolalo u veřejnosti, zřejmě stín podezření první rodinu hned tak neopustí.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Zákaz zakrývání tváře na demonstracích je neústavní, rozhodl soud v Hongkongu

Hongkongský nejvyšší soud v pondělí označil kontroverzní zákaz zakrývání tváře při demonstracích, který zavedla místní vláda v říjnu, za neústavní a neúměrný situaci. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ústavního soudu je zákaz neslučitelný se základním zákonem, tedy "miniústavou", na jejímž základě se bývalá britská kolonie vrátila v roce 1997 pod čínskou správu, píše Reuters.

Významný představitel prodemokratického hnutí Joshua Wong na Twitteru napsal, že verdikt je "vzácným vítězstvím" protestujících.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová zákaz oznámila 4. října na základě výjimečných pravomocí pocházejících ještě z koloniální éry a uplatněných poprvé za 50 let. Opatření vzápětí vyvolalo prudké potyčky mezi demonstranty a policií v hongkongských ulicích. Demonstranti se ale posléze zákazem často neřídili.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Čtyři lidé zemřeli po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Střelec se vloupal na zahradu

Deset lidí bylo v neděli postřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii, tři z nich na následky zranění zemřeli. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 SELČ). Podle policie se střelec vloupal na zahradu a začal pálit do lidí, kteří na večírku sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela, podezřelý z místa činu utekl.

Zdroj: Zahraničí
před 1 hodinou

Policie ve Francii zatkla amatérského atleta. Muž podle ní za pět let zapálil nejméně 900 aut

Francouzská policie zatkla muže, kterého podezírá, že je sériovým žhářem a v posledních pěti letech zapálil v Alsasku nejméně 900 aut. Podle úřadů způsobil škodu za nejméně 8,5 milionu eur (217 milionů Kč), informovala místní média. Podle alsaského tisku se muž k činům přiznal a uvedl, že se cítí sklesle, ale že se mu ulevilo.

Zadrženému je 33 let, na vysoké úrovni se věnuje běhu na krátké tratě a několikrát se díky svým úspěchům dostal na sportovní stránky lokálních novin a do televize. Amatérskému sportovci bez záznamu v trestním rejstříku hrozí deset let vězení a pokuta ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu Kč). Úřady nařídily jeho psychiatrické vyšetření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy