Vyzvánění mobilu má změnit filipínskou politiku

Pavel Vondra
29. 9. 2007 8:30
Aktivisté na Filipínách bojují proti korupci humorem
Na co všechno lze využít mobilní telefon
Na co všechno lze využít mobilní telefon | Foto: Pavel Vondra

Manila - Když protestovat, tak s humorem, řekla si skupina aktivistů na Filipínách a připojila se originálním způsobem k těm, kdo žádají důkladné prošetření a potrestání aktérů korupčního skandálu, kterým se v těchto dnech zabývá vyšetřovací výbor filipínského Senátu.

Jde o kontroverzní zakázku na dodávku celonárodní širokopásmové sítě (NBN), jež má vzájemně propojit všechny státní úřady v zemi.

Jak v uplynulých dnech vyplulo na povrch, kontrakt mezi filipínskou vládou a čínskou telekomunikační společností ZTE v celkové hodnotě 16 miliard pesos (necelých sedm miliard korun) byl zřejmě úmyslně nadhodnocen o nejméně 130 milionů pesos na úplatky pro filipínské činitele.

ČTĚTE VÍCE: Filipínami otřásá nový korupční skandál

A mezi osobami, jejichž jméno se v souvislosti se skandálem skloňuje nejvíce, nechybí manžel úřadující prezidentky José Miguel Arroyo alias Mike.

Hello, Garci

Aktivistická skupina TXT Power o sobě poprvé výrazněji dala slyšet, když se jí před několika lety podařilo odvrátit plány filipínské vlády na zavedení daně z odesílaných textových zpráv mobilních telefonů, což je na Filipínách velice rozšířený způsob komunikace.

Anthony Ian Cruz alias Tonyo, jeden ze spoluzakladatelů a nynější šéf nátlakové skupiny TXT Power
Anthony Ian Cruz alias Tonyo, jeden ze spoluzakladatelů a nynější šéf nátlakové skupiny TXT Power | Foto: Pavel Vondra

Asi nejvíce se ale proslavila v červnu 2005, když se na veřejnost dostaly rok staré nahrávky odposlechnutých rozhovorů mezi prezidentkou Glorií Macapagalovou Arroyovou a členem ústřední volební komise Virgiliem Garcillanem z období kolem prezidentských voleb v roce 2004.

Pro nahrávky se vžil název "Hello, Garci" podle důvěrného způsobu, jakým prezidentka Garcillana oslovovala. Prezidentka na nich komisaře mimo jiné zjevně nabádá, aby jí při sčítání hlasů zajistil dostatečný náskok před jejím hlavním rivalem.

K rozšíření nahrávek pomohla i kampaň TXT Power, která kritické pasáže rozhovorů "vysamplovala" a s pomocí různých hudebních pokladů z nich vytvořila vyzváněcí tóny do mobilních telefonů. Ty se pak bleskově rozšířily po celých Filipínách a staly se nejpopulárnějším vyzváněcím tónem v zemi.

Přestože prezidentka Arroyová tehdejší krizi ustála a především díky vládní většině v Kongresu přečkala bez újmy i dva pokusy o její impeachment, nyní čelí v souvislosti s nekalými obchodními aktivitami svého manžela nové vlně kritiky.

Olej do ohně

TXT Power navíc neodolala a svým typickým způsobem přilila olej do ohně, když do oběhu vypustila své čerstvé dílko: vyzváněcí tón AB-ZTE-FG, který mírnou úpravou abecední říkanky vtipně ukazuje na údajné propojení prezidentčina chotě (first gentleman, zkráceně FG) a předsedy ústřední volební komise Benjamina Abalose (AB) s čínskou firmou ZTE, která získala zmiňovanou kontroverzní zakázku.

Na internetovém serveru You Tube se dokonce objevila i videoverze AB-ZTE-FG, kde jsou hlavní aktéři skandálu zachyceni také obrazem:

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Krátká smyčka končí slovy "Back off" (Dej si odchod), která měl údajně Mike Arroyo adresovat na jedné z inkriminovaných schůzek zástupci konkurenční firmy, jež se o zakázku na NBN ucházela vedle vládou upřednostňované ZTE.

Šéf TXT Power Anthony Ian Cruz alias Tonyo se prostřednictvím svého blogu obrátil na filipínskou veřejnost s výzvou, aby byla nadále ve střehu a nenechala skandál kolem pochybného kontraktu "vyšumět", jako se to stalo minule.

Prezidentka Arroyová tvrdí, že se nikdo ničeho nezákonného nedopustil
Prezidentka Arroyová tvrdí, že se nikdo ničeho nezákonného nedopustil | Foto: Reuters

"Ať se naše volání po pravdě a transparentnosti opět rozezní po celé zemi," napsal Cruz a vyzval všechny čtenáře ke stažení, používání a dalšímu šíření vyzváněcího tónu.

ČTĚTE VÍCE: Filipínský exprezident dostal za korupci doživotní trest

Prezidentka Arroyová minulý týden plnění kontraktu z "politických důvodů" pozastavila, ačkoli kritici volali rovnou po jeho úplném zrušení.

Zároveň oznámila, že okolnosti uzavření dohody nechala soukromě prověřit a výsledky šetření prý neprokázaly, že by se kdokoli ze zainteresovaných činitelů dopustil něčeho nezákonného.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy