Filipínami otřásá nový korupční skandál

Pavel Vondra
19. 9. 2007 13:15
Manžel prezidentky podezřelý z nekalých obchodů

Manila - Ani ne týden poté, co byl na Filipínách odsouzen za korupci a zpronevěru veřejných fondů  bývalý prezident Joseph Estrada, otřásá touto zemí nový korupční skandál.

Jednou z osob, které jsou do něj zapleteny, je i manžel Estradovy nástupkyně, prezidentky Glorie Macapagalové Arroyové José Miguel Arroyo, přezdívaný Mike.

Původní profesí právník a dnes úspěšný podnikatel se v podezření z nekalých obchodů neocitá zdaleka poprvé. Odpůrci prezidentky Arroyové ho opakovaně nařkli z nelegálních aktivit a někteří kritici mu škodolibě přezdívají "král pašeráků".

130 milionů na úplatky

Nyní se jeho jméno čerstvě objevilo na seznamu lidí, kteří údajně pomáhali zprostředkovat kontrakt mezi filipínskou vládou a čínskou telekomunikační společností ZTE na dodávku celonárodní širokopásmové sítě (NBN), která má vzájemně propojit všechny státní úřady v zemi.

José de Venecia III. předvádí vyšetřovací senátní komisi, jak mu Mike Arroyo na obchodní schůzce v Manile důrazně domlouval, aby stáhl svou žádost o přidělení lukrativní státní zakázky
José de Venecia III. předvádí vyšetřovací senátní komisi, jak mu Mike Arroyo na obchodní schůzce v Manile důrazně domlouval, aby stáhl svou žádost o přidělení lukrativní státní zakázky | Foto: Roger Margallo/PDI

Poté, co na veřejnost pronikly informace, podle nichž byl v dubnu podepsaný kontrakt v celkové hodnotě 16 miliard pesos (necelých sedm miliard korun) úmyslně "nafouknut" o nejméně 130 milionů na úplatky pro filipínské činitele, pozastavil filipínský Nejvyšší soud platnost dohody a případem se začala zabývat vyšetřovací komise filipínského senátu.

A právě na půdě senátu včera jeden z předvolaných svědků, zástupce filipínské společnosti Amsterdam Holdings (AHI), která se neúspěšně ucházela o tentýž kontrakt s mnohem nižší cenovou nabídkou, odpálil politickou bombu, jejíž dopad v tuto chvíli nelze předem odhadnout.

Tajemným mužem je Mike

José de Venecia III., řečený Joey, který je mimochodem synem předsedy poslanecké sněmovny a jednoho z nejbližších spojenců prezidentky Arroyové Josého de Venecii, senátorům sdělil, že "tajemným mužem" v pozadí dohody, o jehož identitě v posledních dnech filipínský tisk horečně spekuloval, není nikdo jiný než Mike Arroyo.

K dovršení všeho Arroyo den před očekávaným vystoupením de Venecii mladšího před senátní komisí náhle odcestoval na zahraniční dovolenou do Hongkongu a poté dále do Evropy (není přesně známo kam).

Jeho mluvčí Jesus Santos odmítl, že by tak učinil ve snaze vyhnout se problémům. Jde prý jen o shodu okolností, neboť jeho cesta byla plánována dlouho dopředu. Naznačovat opak je podle něj "nechutně záludné".

Santos také označil de Veneciovo vystoupení v senátu za nactiutrhačné a mající za cíl pouze zajistit řečníkovi publicitu.

Synové brání svého otce

Na obranu "prvního gentlemana", jak zní od ledna 2001 Arroyův oficiální protokolární titul, promluvili také dva jeho synové, kongresmani Juan Miguel Arroyo řečený Mikey a Diosdado Arroyo řečený Dato.

Jak řekli, "vláčení jména jejich otce bahnem je nepřekvapuje, neboť to není poprvé, co se tak děje", vyjádřili však obzvláštní lítost nad tím, že těmto obviněním musí čelit nedlouho poté, co prodělal náročnou operaci srdce, při níž jeho život visel doslova na  vlásku.

To samé lze nyní říci o dalším osudu první rodiny. Pokud by se totiž potvrdilo, že Arroyo ve zprostředkování dohody hrál aktivní roli, znamenalo by to porušení zákona, který výslovně zakazuje rodinným příslušníkům hlavy státu přímo zasahovat do udělování státních zakázek.

Zdroje: Reuters, ABS-CBN, Philippine Daily Inquirer

 

Právě se děje

před 24 minutami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy