Nairobi - Rok 2007: poražený kandidát na keňského prezidenta Raila Odinga zpochybnil výsledky voleb. Spustilo to vlnu násilí, kdy zemřelo tisíc lidí a více než 600 tisíc Keňanů opustilo své domovy.
Rok 2013: elektronická hlasovací zařízení se porouchala. Hlasy se proto musely sčítat ručně. Následovala četná obvinění, že oficiální výsledky voleb nebyly pravdivé.
Rok 2017: Keňa volí nového prezidenta. A mezi oběma kandidáty je podle některých průzkumů rozdíl jen jedno procento.
V úterý se v tomto státě na východě Afriky konají hned troje volby - do parlamentu, krajských zastupitelstev a také prezidentské. A poslední jmenované jsou nejsledovanější.
Proti sobě stojí úřadující prezident Uhuru Kenyatta a zmíněný opoziční kritik Raila Odinga, který kandiduje celkem už počtvrté.
Předvolební období znovu provázelo napětí a pochybnosti o průběhu hlasování. Vše navíc zhoršila vražda Chrise Msanda, člena keňské volební komise zodpovědného za počítačovou techniku.
Na volby tak kvůli obavám ze zmanipulování dohlíží stovky zahraničních pozorovatelů.
Hned dvě vraždy
Chris Msando měl na starosti elektronický systém, který měl zamezit podvodům během sčítání hlasů. Jeho vražda ještě posílila podezření, že se někdo pokoušel ovlivnit prezidentské volby.
Právě Msando totiž v posledních týdnech ujišťoval keňskou veřejnost, že se nic takového nestane.
Šéf IT byl ale 28. července unesen a podle vyšetřovatelů před svou smrtí mučen. Jeho tělo našli pohozené na okraji lesa. Chyběla mu jedna ruka.
Nejedná se však o jediný předvolební incident v Keni. Jen pár dní předtím byl zavražděn policista přímo před domem tamního viceprezidenta.
Opozice už dříve vyjádřila podezření, že současný prezident se pokusí volby zmanipulovat.
Obvinění ze zločinů proti lidskosti
Úřadující prezident Uhuru Kenyatta je synem prvního keňského prezidenta Joma Kenyatty, kterého obyvatelé považují za "otce zakladatele".
Současná hlava státu je podle magazínu Forbes dědicem jednoho z největších jmění v zemi a 26. nejbohatším člověkem v Africe s celkovým majetkem odhadovaným na 500 milionů dolarů (zhruba 11 miliard korun).
Uhuru Kenyatta má za sebou obvinění z roku 2010 ze zločinů proti lidskosti v souvislosti s organizováním etnických nepokojů po zmíněných volbách v roce 2007. Podle obžaloby byl Kenyatta, tehdejší vůdce opozice, hlavním organizátorem vlny násilí.
On sám všechna obvinění odmítal.
Na konci roku 2014 nakonec Mezinárodní trestní tribunál (ICC) obžalobu stáhl pro nedostatek důkazů o prezidentově vině.
Dluh až 26 bilionů dolarů
Kenyatta sám sebe označuje za "digitálního prezidenta". Starší generaci politiků, včetně svého soupeře ve volbách Odingy, považuje za "analogovou".
Nicméně během jeho končícího volebního období ho kritici obviňovali z omezování svobody projevu v zemi.
Loni byl například vyhozen novinář z největšího deníku v zemi Daily Nation údajně kvůli článku, ve kterém se kriticky stavěl k evidenci prezidentových zisků.
Nejvýraznější karikaturista v zemi známý jako Gado byl podle kritiků také propuštěn kvůli Kenyattovi. Nakreslil totiž karikaturu, kde byl prezident připoutaný řetězem ke kouli s nápisem ICC, což mělo znázornit jeho problémy s Mezinárodním trestním tribunálem.
Kenyattova rodina navíc vlastní televizní kanál K24, keňský deník The People a několik rozhlasových stanic.
Na jeho úřady také míří kritika kvůli nadměrnému půjčování. Podle britského serveru BBC si Kenyattova vláda půjčila více než všechny předchozí vlády od vyhlášení nezávislosti v roce 1963. Současný dluh země je přibližně 26 bilionů dolarů, tedy 575 bilionů korun.
V Kenyattových předvolebních slibech se často objevuje vymýcení korupce. Nicméně keňský protikorupční aktivista John Githongo považuje administrativu současného prezidenta za nejvíce zkorumpovanou v historii země.
"Je velice těžké obchodovat s keňskou vládou, pokud nejste ochotni platit odspoda až nahoru," řekl Githongo agentuře AFP.
Milován i nenáviděn
Druhý kandidát na hlavu státu Raila Odinga je synem prvního viceprezidenta Jaramogi O. Odingy. Do klání jde už počtvrté a s největší pravděpodobností naposled. Poprvé se o prezidentské křeslo ucházel už v roce 1997.
Světová media ho označují za muže, kterého Keňané buď milují, anebo nenávidí.
Kenya’s presidential election winner is likely to be determined by just 9 of the country’s 47 counties https://t.co/WSZtEVlH3j pic.twitter.com/19pAf7rKd8
— Bloomberg Politics (@bpolitics) August 7, 2017
Jeho příznivci ho vidí jako demokrata, který byl ochotný v boji proti vládě jedné strany hodně obětovat. Druzí ho považují za sebestředného intrikáře, který by byl schopný udělat všechno pro to, aby byl u moci, píše BBC.
Odinga drží rekord jako člen nejvíce politických stran v keňské politické minulosti. Tentokrát kandiduje za National Super Alliance (Nasa), která zahrnuje všechny hlavní tamní opoziční skupiny.
Nasa je považována za velký Odingův úspěch. Podařilo se mu přesvědčit ostatní opoziční strany, aby se vzdaly svých vlastních ambicí výměnou za jeho poslední pokus získat prezidentský post.
Otcové obou kandidátů na prezidenta spolu vládli po vyhlášení nezávislosti v Keni v roce 1963. Po třech letech se však rozešli ve zlém.
V letošních prezidentských volbách se tak znovu vrací rivalita a boj obou rodin.
Podle světových médií bude ale pro povolební dění v zemi důležité, jak poražení uznají svou prohru, spíše než to, kdo zvítězí.