V Keni se šíří strach ze zmanipulování voleb a násilí. Vše vyhrotila vražda šéfa IT volební komise

Kristýna Pružinová Kristýna Pružinová
8. 8. 2017 10:13
Keňani jdou v úterý hned třikrát hlasovat - k volbám parlamentním, guvernérským a prezidentským. Poslední jmenované jsou těmi nejsledovanějšími. Ve východoafrické zemi, která už zažila vlnu násilí po volbách v roce 2007, panuje napětí. To ještě posílila vražda Chrise Msanda, který měl na starosti elektronický volební systém, jenž měl zamezit podvodům během sčítání hlasů. Na volby tak kvůli strachu ze zmanipulování dohlíží stovky zahraničních pozorovatelů.
Keňané stojí od rána dlouhé fronty před volebními místnostmi.
Keňané stojí od rána dlouhé fronty před volebními místnostmi. | Foto: Reuters

Nairobi - Rok 2007: poražený kandidát na keňského prezidenta Raila Odinga zpochybnil výsledky voleb. Spustilo to vlnu násilí, kdy zemřelo tisíc lidí a více než 600 tisíc Keňanů opustilo své domovy.

Rok 2013: elektronická hlasovací zařízení se porouchala. Hlasy se proto musely sčítat ručně. Následovala četná obvinění, že oficiální výsledky voleb nebyly pravdivé.

Rok 2017: Keňa volí nového prezidenta. A mezi oběma kandidáty je podle některých průzkumů rozdíl jen jedno procento.

V úterý se v tomto státě na východě Afriky konají hned troje volby - do parlamentu, krajských zastupitelstev a také prezidentské. A poslední jmenované jsou nejsledovanější.

Proti sobě stojí úřadující prezident Uhuru Kenyatta a zmíněný opoziční kritik Raila Odinga, který kandiduje celkem už počtvrté.

Předvolební období znovu provázelo napětí a pochybnosti o průběhu hlasování. Vše navíc zhoršila vražda Chrise Msanda, člena keňské volební komise zodpovědného za počítačovou techniku.

Na volby tak kvůli obavám ze zmanipulování dohlíží stovky zahraničních pozorovatelů.

Hned dvě vraždy

Chris Msando měl na starosti elektronický systém, který měl zamezit podvodům během sčítání hlasů. Jeho vražda ještě posílila podezření, že se někdo pokoušel ovlivnit prezidentské volby.

Kandidát na prezidenta Raila Odinga.
Kandidát na prezidenta Raila Odinga. | Foto: Reuters

Právě Msando totiž v posledních týdnech ujišťoval keňskou veřejnost, že se nic takového nestane.

Šéf IT byl ale 28. července unesen a podle vyšetřovatelů před svou smrtí mučen. Jeho tělo našli pohozené na okraji lesa. Chyběla mu jedna ruka.

Nejedná se však o jediný předvolební incident v Keni. Jen pár dní předtím byl zavražděn policista přímo před domem tamního viceprezidenta.

Opozice už dříve vyjádřila podezření, že současný prezident se pokusí volby zmanipulovat.

Obvinění ze zločinů proti lidskosti

Úřadující prezident Uhuru Kenyatta je synem prvního keňského prezidenta Joma Kenyatty, kterého obyvatelé považují za "otce zakladatele".

Současná hlava státu je podle magazínu Forbes dědicem jednoho z největších jmění v zemi a 26. nejbohatším člověkem v Africe s celkovým majetkem odhadovaným na 500 milionů dolarů (zhruba 11 miliard korun).

Uhuru Kenyatta má za sebou obvinění z roku 2010 ze zločinů proti lidskosti v souvislosti s organizováním etnických nepokojů po zmíněných volbách v roce 2007. Podle obžaloby byl Kenyatta, tehdejší vůdce opozice, hlavním organizátorem vlny násilí.

On sám všechna obvinění odmítal.

Na konci roku 2014 nakonec Mezinárodní trestní tribunál (ICC) obžalobu stáhl pro nedostatek důkazů o prezidentově vině.

Dluh až 26 bilionů dolarů

Kenyatta sám sebe označuje za "digitálního prezidenta". Starší generaci politiků, včetně svého soupeře ve volbách Odingy, považuje za "analogovou".

Nicméně během jeho končícího volebního období ho kritici obviňovali z omezování svobody projevu v zemi.

Loni byl například vyhozen novinář z největšího deníku v zemi Daily Nation údajně kvůli článku, ve kterém se kriticky stavěl k evidenci prezidentových zisků.

Nejvýraznější karikaturista v zemi známý jako Gado byl podle kritiků také propuštěn kvůli Kenyattovi. Nakreslil totiž karikaturu, kde byl prezident připoutaný řetězem ke kouli s nápisem ICC, což mělo znázornit jeho problémy s Mezinárodním trestním tribunálem.

Kenyattova rodina navíc vlastní televizní kanál K24, keňský deník The People a několik rozhlasových stanic.

Na jeho úřady také míří kritika kvůli nadměrnému půjčování. Podle britského serveru BBC si Kenyattova vláda půjčila více než všechny předchozí vlády od vyhlášení nezávislosti v roce 1963. Současný dluh země je přibližně 26 bilionů dolarů, tedy 575 bilionů korun.

V Kenyattových předvolebních slibech se často objevuje vymýcení korupce. Nicméně keňský protikorupční aktivista John Githongo považuje administrativu současného prezidenta za nejvíce zkorumpovanou v historii země.

"Je velice těžké obchodovat s keňskou vládou, pokud nejste ochotni platit odspoda až nahoru," řekl Githongo agentuře AFP.

Milován i nenáviděn

Druhý kandidát na hlavu státu Raila Odinga je synem prvního viceprezidenta Jaramogi O. Odingy. Do klání jde už počtvrté a s největší pravděpodobností naposled. Poprvé se o prezidentské křeslo ucházel už v roce 1997.

Světová media ho označují za muže, kterého Keňané buď milují, anebo nenávidí.

Jeho příznivci ho vidí jako demokrata, který byl ochotný v boji proti vládě jedné strany hodně obětovat. Druzí ho považují za sebestředného intrikáře, který by byl schopný udělat všechno pro to, aby byl u moci, píše BBC.

Odinga drží rekord jako člen nejvíce politických stran v keňské politické minulosti. Tentokrát kandiduje za National Super Alliance (Nasa), která zahrnuje všechny hlavní tamní opoziční skupiny.

Nasa je považována za velký Odingův úspěch. Podařilo se mu přesvědčit ostatní opoziční strany, aby se vzdaly svých vlastních ambicí výměnou za jeho poslední pokus získat prezidentský post.

Otcové obou kandidátů na prezidenta spolu vládli po vyhlášení nezávislosti v Keni v roce 1963. Po třech letech se však rozešli ve zlém.

V letošních prezidentských volbách se tak znovu vrací rivalita a boj obou rodin. 

Podle světových médií bude ale pro povolební dění v zemi důležité, jak poražení uznají svou prohru, spíše než to, kdo zvítězí.

Malárii jsem měla šestkrát, z toho třikrát během těhotenství, skoro jsem tehdy umřela, říká švýcarská autorka Corinne Hofmann. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kanaďané jsou prvními čtvrtfinalisty Davis Cupu

Tenisté Kanady jako první na osmnáctičlenném finálovém turnaji Davisova poháru postoupili do čtvrtfinále. Po pondělní výhře nad Itálií dnes Vasek Pospisil a Denis Shapovalov zařídili vítězství i nad týmem USA a ovládli skupinu F. V Madridu uspěla také světová jednička Rafael Nadal a souboj domácích Španělů s Ruskem vyrovnal na 1:1.

Rusové v úvodním kole porazili Chorvaty a dnes už mohli slavit postup. Před Nadalem totiž Roberto Bautista v duelu týmových dvojek nestačil na Andreje Rubljova a prohrál 6:3, 3:6 a 6:7. Nadal svedl o druhý bod velkou bitvu s Karenem Chačanovem a nakonec vyhrál 6:3, 7:6. Zápas rozhodne čtyřhra až po půlnoci.

Kanaďané a Američané se v Davis Cupu utkali po 54 letech a až na šestnáctý pokus uspěli poprvé kanadští tenisté. Pospisil dnes přehrál Reilleyho Opelku dvakrát 7:6, Shapovalov přidal druhý postupový bod proti Tayloru Fritzovi. Závěrečná čtyřhra byla zrušena. Kanaďané v play off narazí na Austrálii, nebo Belgii ze skupiny D.

Čerství vítězové Turnaje mistrů ve čtyřhře Pierre-Hugues Herbert a Nicolas Mahut dva dny po triumfu v Londýně navázali na vítěznou šňůru i v Davis Cupu. Pro Francii získali klíčový bod ve svém úvodním duelu s Japonskem.

Herbert s Mahutem zdolali pár Ben McLachlan, Jasutaka Učijama 6:7, 6:4 a 7:5. Loňské finalisty předtím dostal do vedení Jo-Wilfried Tsonga, následně vyrovnal Jošihito Nišioka. Skupinu A doplňuje Srbsko, které zahájí turnaj ve středu a mělo by nasadit i světovou dvojku Novaka Djokoviče.

Vítězství dnes slavily také reprezentace Argentiny (3:0 nad Chile) a Kazachstánu (2:1 nad Nizozemskem). Ze šesti skupin postoupí jejich vítězové a dva nejlepší týmy z druhých míst do čtvrtfinále, dál se bude hrát vyřazovacím způsobem.

Finálový turnaj tenisového Davisova poháru v Madridu:

Skupina A:

Francie - Japonsko 2:1

Tsonga - Učijama 6:2, 6:1, Monfils - Nišioka 5:7, 2:6, Herbert, Mahut - McLachlan, Učijama 6:7 (4:7), 6:4, 7:5.

Skupina B:

Španělsko - Rusko 1:1 po dvouhrách

Bautista - Rubljov 6:3, 3:6, 6:7 (0:7), Nadal - Chačanov 6:3, 7:6 (9:7).

Skupina C:

Argentina - Chile 3:0

Pella - Jarry 6:4, 6:3, Schwartzman - Garín 6:2, 6:2, M. González, Mayer - Jarry, Podlipnik-Castillo 6:3, 7:5.

Skupina D:

Austrálie - Kolumbie 3:0

Kyrgios - A. González 6:4, 6:4, De Minaur - Galán 6:4, 6:3, Peers, Thompson - Cabal, Farah 6:3, 3:6, 7:6 (8:6).

Skupina E:

Kazachstán - Nizozemsko 2:1

Kukuškin - Van de Zandschulp 6:2, 6:2, Bublik - Haase 5:7, 6:3, 6:7 (5:7), Kukuškin, Bublik - Haase, Rojer 6:4, 7:6 (7:2).

Skupina F:

USA - Kanada 1:2

Opelka - Pospisil 6:7 (5:7), 6:7 (7:9), Fritz - Shapovalov 6:7 (6:8), 3:6, Querrey, Sock - Pospisil, Shapovalov 6:0, 6:0 bez boje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy