V Haagu soudí prvního prezidenta, za zločiny proti lidskosti

ČTK ČTK
8. 10. 2014 14:09
Žaloba viní prezidenta Keni z etnických nepokojů v roce 2007. Uhuru Kenyatta jakoukoliv vinu popírá.
Uhuru Kenyatta v Haagu.
Uhuru Kenyatta v Haagu. | Foto: Reuters

Haag - Před Mezinárodní trestní tribunál (ICC) v Haagu jako první úřadující hlava státu v dějinách soudu předstoupil keňský prezident Uhuru Kenyatta.

Politik čelí obvinění ze zločinů proti lidskosti v souvislosti s organizováním etnických nepokojů po volbách v roce 2007, veškerá obvinění ovšem odmítá.

Z dvoudenního jednání tribunálu, které dnes začalo, by mělo vzejít datum řádného procesu.

Kenyattu, který prezidentský úřad zastává od loňského roku, přišla podpořit řada jeho příznivců, kteří jednání sledují z galerie pro veřejnost, uvedla agentura AFP.

Kenyatta oficiálně přicestoval do Nizozemska jako soukromá osoba, neboť v úterý před odletem formálně předal na tři dny své pravomoci viceprezidentovi Williamu Rutoovi.

Africká média, která proces bedlivě sledují, informovala, že Kenyatta v úterý přiletěl do Amsterodamu letem keňské společnosti Kenya Airways a že před cestou na letišti v Nairobi nepobýval v prezidentském salonku, ale čekal v prostorách určených pro VIP cestující.

Podle obžaloby byl Kenyatta hlavním organizátorem vlny násilí, v níž proti sobě po prezidentských volbách v roce 2007 stanuli příslušníci kmene Kikuyu a Luo.

Zatímco první z kmenů podporoval vítěze voleb Mwaie Kibakiho, druhý ho obviňoval z volebních podvodů a prosazoval do úřadu hlavy státu Railu Odingu. Kenyatta patřil do Kibakiho tábora.

Při násilnostech tehdy zahynulo kolem 1200 osob a více než 600 000 obyvatel opustilo své domovy.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Zeman ve středu jmenuje Dörfla předsedou Vrchního soudu v Praze

Prezident Miloš Zeman ve středu jmenuje Luboše Dörfla novým předsedou Vrchního soudu v Praze. Informaci Českého rozhlasu potvrdil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Dörfl nyní vede ústecký krajský soud, v čele pražského vrchního soudu nahradí Jaroslava Bureše, kterému 2. ledna příštího roku skončí sedmileté funkční období.

Další zprávy