Keňu čekají vyrovnané prezidentské volby. Po vraždě člena volební komise se atmosféra přiostřuje

ČTK ČTK
1. 8. 2017 20:24
Napětí v Keni se těsně před volbami zvyšuje. V úterý u sídla volební komise demonstrovaly stovky lidí kvůli vraždě jednoho z její členů. Chris Msando zemřel v sobotu, úřady ale tělo identifikovaly až v pondělí. Msando měl na starosti elektronický volební systém, který má při hlasování 8. srpna zamezit podvodům. Opozice podezírá současného prezidenta, že se pokusí výsledky voleb zmanipulovat a právě Msando v poslední době ujišťoval veřejnost, že se nic takového nestane
Současný keňský prezident Uhuru Kenyatta.
Současný keňský prezident Uhuru Kenyatta. | Foto: Reuters

Nairobi - Jen jedno procento dělí v nejnovějším průzkumu týden před volbami dva hlavní prezidentské kandidáty v Keni, současnou hlavu státu Uhurua Kenyattu a bývalého premiéra Railu Odingu. Kenyatta řekl, že je hluboce šokován vraždou člena volební komise, kvůli které v úterý u sídla komise demonstrovaly stovky lidí. Informovala o tom agentura AP.

Šéf informačních technologií volební komise IEBC Chris Msando zemřel v sobotu, úřady ale tělo identifikovaly až v pondělí. Msando měl na starosti elektronický volební systém, který má při hlasování 8. srpna zamezit podvodům. Měl dohlížet na elektronickou identifikaci voličů, sčítání hlasů a zejména pak na přímý přenos volebních výsledků.

Opozice podezírá současného prezidenta, že se pokusí výsledky voleb zmanipulovat a právě Msando v poslední době ujišťoval veřejnost, že se nic takového nestane. Země má přitom s problematickými volbami bohaté zkušenosti: v roce 2013 mělo mnoho elektronických hlasovacích zařízení poruchu, v roce 2007 zase volby přerostly ve vlnu násilností, při níž zahynulo přes 1000 lidí.

Vražda klíčového volebního funkcionáře ještě zhoršila již tak napjatou atmosféru v zemi. Stovky lidí v úterý v hlavním městě Nairobi pochodovaly k budově komise a žádaly rychlé vyšetření. Keňská policie již pro tento účel sestavila speciální tým a pomoc s vyšetřováním jí nabídla jak americká, tak britská ambasáda.

Msando byl 28. července unesen, před svou smrtí byl podle vyšetřovatelů mučen a jeho tělo se našlo bez jedné ruky odhozené na okraji lesa. "Je to pro nás zdroj obrovských starostí a chceme volební komisi říci, že mnoho lidí ta vražda velmi znepokojuje," řekl agentuře AFP předseda keňské Komise pro lidská práva George Kegoro. Server Africanews přesto napsal, že Msandova smrt "s největší pravděpodobností průběh voleb nijak neovlivní".

V Keni se budou 8. srpna za dohledu mezinárodních pozorovatelů konat i volby do parlamentu a krajských zastupitelstev. Nejsledovanějším soubojem je však ten o prezidentský úřad. V repríze souboje z minulých voleb se o něj utkají dlouholetí rivalové Raila Odinga a Uhuru Kenyatta. V průzkumu, který v úterý zveřejnila společnost Infotrak má Odinga se 49 procenty před Kenyattou jednoprocentní náskok. Jiný průzkum uvádí tříprocentní náskok pro současného prezidenta.

Keňská média také informovala o identitě dívky, jejíž tělo bylo nalezeno společně s Msandovým. Šlo o jednadvacetiletou studentku medicíny a Msandovu kamarádku Carol Ngumbuovou. "Když mi v pátek řekla, že vyráží ven, nikdy bych nečekala takové zprávy," řekla serveru Daily Nation její matka.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Škola chce pomoci rodině otce, který při střelbě chránil dceru, založila veřejnou sbírku

Porubská Základní škola Ivana Sekaniny vyhlásila sbírku na pomoc rodině muže, kterého v úterý zastřelil útočník ve Fakultní nemocnici Ostrava (FNO). Muž vlastním tělem chránil svou dvanáctiletou dceru. Zavražděný muž byl jedním ze členů Spolku rodičů při ZŠ Sekaniny. Sbírka je účinná od dnešního dne, lidé mohou přispívat na účet 1012201912/5500.

Sbírkový účet založila i samotná FNO a je určen na podporu rodin obětí a zraněných. V pátek na ní bylo přes 1,4 milionu korun. Transparentní účet na pomoc pozůstalým po obětech střelby zřídila také Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO). Studenti a zaměstnanci tam mohou posílat své příspěvky. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy