Etiopie se snaží o industrializaci asijského stylu, chce vytvořit statisíce nových pracovních míst

ČTK ČTK
5. 7. 2017 9:15
Etiopská autoritativní vláda chce ze země vybudovat světové centrum zpracovatelského průmyslu. Základem vládní strategie je průmyslová zóna ve městě Awasa, kam se zatím soustřeďují zahraniční investice. Vláda plánuje do roku 2025 vytvářet 200 tisíc pracovních míst ročně. V Etiopii se každým rokem narodí 2,3 milionu dětí a 80 procent mladých lidí na venkově nedokončí základní školu. Tři čtvrtiny populace závisí na subvencích do zemědělství,
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Roman Gazdík

Addis Abeba - Etiopie se snaží napodobit industrializaci asijského stylu, chce se stát světovým centrem zpracovatelského průmyslu po vzoru Číny a Bangladéše. Etiopská autoritativní vláda hodlá vybudovat devět průmyslových zón s cílem proměnit Etiopii z agrární země na stát, kde bude dominovat zpracovatelský průmysl. Demokracie může přijít později, píše list Financial Times.

Základem vládní strategie je průmyslová zóna ve městě Awasa, kam se zatím soustřeďují zahraniční investice. "Hledáme zemi s dostupnou a levnou pracovní silou, vhodným námořním přístavem a vládou, která podporuje průmysl," prohlásil Roger Lee, ředitel společnosti TAL, která vyrábí oděvy po celém světě. A podle Billa McRaitha, představitele americké oděvní firmy PVH, která otevřela provoz v Awase, etiopská vláda své sliby plní. Vedle levné pracovní síly výrobce do Etiopie táhne také levná energie, jedna kilowatthodina tam přijde na 0,03 dolaru.

Některé z devíti plánovaných průmyslových zón chce vláda otevřít už letos. Jedna průmyslová zóna, jejíž vybudování trvá asi devět měsíců, zaměstná 60 tisíc lidí a dalších 150 tisíc pracovních míst vytvoří v navazujících oborech. Vláda plánuje do roku 2025 vytvářet 200 tisíc pracovních míst ročně.

To sice zní impozantně, ale v Etiopii se každým rokem narodí 2,3 milionu dětí a 80 procent mladých lidí na venkově nedokončí základní školu. Tři čtvrtiny populace závisí na subvencích do zemědělství, ale tento sektor vytváří jen 37 procent hrubého domácího produktu.

Za podpory zahraničních investic do přehrad, silnic a železnic hospodářský růst země v deseti letech rokem 2005 počínaje činil v průměru deset procent ročně. Druhá nejlidnatější země afrického kontinentu podle údajů Mezinárodního měnového fondu (MMF) předstihla Keňu a stala se ekonomickou jedničkou východní Afriky.

Vláda prohlásila, že její prioritou je nyní hospodářský růst země a zlepšení životních podmínek obyvatelstva. Nicméně z OSN se ozývají varovné hlasy, že Addis Abeba by neměla zapomínat na to, že růst sociálního napětí může gradovat bez ohledu na vysoký výkon ekonomiky.

Jen hodinu jízdy od Awasy pohled z auta připomene, jak křehké jsou základy ekonomického zázraku Etiopie. Vyhořelé autobusy a nákladní vozy lemující silnice u města Ziway jsou památkami na jedenáct měsíců protestů, které otřásly zemí, než vláda v říjnu vyhlásila mimořádný stav. A jak uvádějí zahraniční diplomaté, podnikatelé a aktivisté, problémy obyvatel vládu nezajímají a ani je neřeší.

 

Právě se děje

Další zprávy