Když zemřeš, vyhraješ. Ruskojazyčný internet děsí tajemná hra, která může děti nabádat k sebevraždě

Zahraničí Helena Truchlá, Zahraničí
2. 3. 2017 18:13
Na sociálních sítích nejen v Rusku, ale i v dalších postsovětských zemích začala být velmi populární interaktivní hra Modrá velryba. Často ji hrají děti a podle některých médií je může dovést až k sebepoškozování nebo pokusům o sebevraždu. Uživatelé v rámci této anonymní hry dostávají různé úkoly, které musí provést. Nejdřív jde o banální věci, které se ale můžou vystupňovat do extrémních poloh.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Biškek - Když prvního února vyskočil z okna v kyrgyzském hlavním městě Biškeku nezletilý chlapec, spustilo to paniku. 

Podle serveru Eurasianet znepokojil vyšetřovatele hlavně čas, kdy k incidentu došlo. Chlapec totiž nejspíš vyskočil z okna po čtvrté hodině ráno. To je čas, spojovaný na ruskojazyčném internetu s anonymní hrou Modrá velryba.

Hashtag #vzbuďměve420 (rusky #Разбудименяв420) je jedním ze symbolů, které doprovázejí rostoucí počet sebepoškozování nebo rovnou pokusů o sebevraždu.

K prvním tragédiím, které mohly být podle některých médií způsobené touto hrou, došlo už před dvěma lety. Obavy trvají i přesto, že se oficiálně spojitost sebevražd s Modrou velrybou u žádného úmrtí neprokázala.

Na konci zemřeš

Populární hra je doslova fenoménem na sociálních sítích v Rusku. Postupně se navíc šíří do dalších postsovětských států - Ukrajiny, Běloruska, Ázerbájdžánu a v poslední době taky Kazachstánu a Kyrgyzstánu. A s ní i nepříjemné incidenty. 

Interaktivní online hra funguje na principu reálných úkolů. Hráči, někdy nazývaní "velryby", dostávají od anonymních administrátorů neobvyklé úkoly. Například si mají na zápěstí nakreslit modrou velrybu a jako důkaz to vyfotit. Úkoly se ale postupně stupňují, až například k vyřezávání hesel do ruky.

"Na konci hry zemřeš, a to bude tvoje vítězství," dozvěděl se reportér stanice Svobodná Evropa (RFE/RL), který si vytvořil falešný profil na ruské sociální síti VKontakte. Právě na ní se hra nejvíce šíří.

Novinář se s vymyšlenou identitou patnáctileté dívky do hry zapojil pomocí napsání věty "Chci hrát hru". Tak totiž hra začíná. Zájemce napíše některý z hashtagů a čeká, kdy se ozve "kurátor" s úkoly.

V případě reportéra Svobodné Evropy skutečně odpověděl a vysvětlil všechna pravidla hry. Upozornil taky, že nikdo se o jejím hraní nesmí dozvědět. "A co když budu chtít skončit?" ptal se reportér přes svůj falešný profil. "Mám o tobě všechny informace. Půjdou pak po tobě," zněla odpověď.

Po několika dalších zprávách se ale "kurátor" odmlčel a později mu síť VKontakte zablokovala účet.

Existuje vůbec hra?

Loni v listopadu zadržela moskevská policie jedenadvacetiletého Filippa Budejkina. Podezřívá ho, že řídí tým, který za utajenou a potenciálně nebezpečnou hrou stojí. Budejkin je pořád v ruské vazbě a jeho případ nebyl doposud uzavřen. 

Situace je o to komplikovanější, že v anonymitě internetu nikdo přesně neví, zda ten, s kým hráč komunikuje, je opravdu "kurátor", nebo někdo jiný.

Tématu se dlouhodobě věnuje ruský novinář Mark Krotov. Podle něj patří naprostá většina účtů na sociálních sítích, které napíšou příslušné hashtagy, policistům nebo dobrovolným bojovníkům proti "skupinám smrti".

Podle jeho názoru je klidně možné, že celá Modrá velryba je jakýmsi městským folklórem. A hra jako taková nikdy neexistovala.

Sebevraždy jsou obecný problém

Z Modré velryby se mezitím stalo i politické téma. V polovině února projednávali ruští poslanci zákon, který by zpřísňoval tresty za podněcování k sebevraždě.

Během diskuse padla obvinění, že Modrou velrybu vytvořili "ukrajinští nacionalisté". A že jde o "profesionálně vytvořenou kampaň, která zasáhla minimálně dva miliony mladistvých", napsal list Kommersant.

V souvislosti s hrou se navíc v Rusku, Kazachstánu a Kyrgyzstánu objevily návrhy na přísnější regulaci internetu.

Organizace Freedom House, která měří kvalitu demokracie ve všech státech světa, přitom popisuje už teď internet v Rusku a Kazachstánu jako přísně regulovaný. Kyrgyzstán pak řadí do kategorie "částečně svobodný".

Na hráče Modré velryby to ale příliš velký dopad nemá. Stejně jako na statistiky dětských sebevražd - ať už jsou s ní přímo spojené nebo ne.

Ruská tajná služba FSB založila letos v únoru novou databázi informací o sebevraždách dětí, které začínají být v zemi vážným problémem. Jen v roce 2016 si podle oficiálních údajů sáhlo v Rusku na život víc než sedm stovek nezletilých.

Lidé od nás odcházejí bez stresu, změní je to, můžete se třeba potopit pod hladinu a sledovat život v moři, říká majitel herny Jan Hlavsa. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy