Kazachstán

Policie v Kazachstánu zatkla 100 lidí na protivládním protestu

Při protivládní demonstraci svolané do největšího kazašského města Almaty policie zatkla 100 lidí. Demonstraci svolali oponenti vlády. Protestů začalo přibývat od loňské rezignace tehdejšího prezidenta Nursultana Nazarbajeva, který byl u moci téměř tři desetiletí. Nazarbajev za svého nástupce navrhl svého blízkého spolupracovníka, který pak zvítězil v narychlo vyhlášených volbách.

Zdroj: ČTK

Pompeo apeloval na Kazachstán, aby tlačil na Čínu kvůli jejímu zacházení s Ujgury

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo v neděli v kazašské metropoli Nur-Sultan vyzval Kazachstán, aby se připojil k tlaku na Čínu kvůli jejímu přístupu k Ujgurům, muslimské menšině žijící převážně v západočínské provincii Sin-ťiang. Pro Kazachstán, který má blízké vztahy s Čínou, jde přitom o citlivou záležitost, uvedla agentura Reuters. Pompeo o otázce práv Ujgurů hovořil se svým kazašským protějškem Muchtarem Tleuberdim. 

"Spojené státy vyzývají všechny země, aby se k nám připojily ve snaze okamžitě tento útlak ukončit. Zkrátka je žádáme o poskytnutí bezpečného útočiště či azylu těm, kteří chtějí uprchnout z Číny," uvedl Pompeo.

OSN a organizace na ochranu lidských práv odhadují, že jeden až dva miliony lidí, většinou etničtí Ujguři, jsou zadržováni v drsných podmínkách kvůli údajnému boji proti terorismu. Čína opakovaně popřela špatné zacházení a tvrdí, že dotyční v příslušných táborech absolvují pracovní školení.

Zdroj: ČTK
Pokračovat