Kdo stojí za protesty z Wall Streetu? Hněv a Soros

Mark Egan a Michelle Nicholsová, Reuters
18. 10. 2011 20:25
S protesty začala malá kanadská organizace Adbusters
Demonstrace proti "hamižným" bankéřům, korporacím a finančníkům.
Demonstrace proti "hamižným" bankéřům, korporacím a finančníkům. | Foto: Reuters

New York - Demonstranti z Wall Streetu říkají, že bohatí se stávají bohatšími, zatímco průměrný Američan trpí. Skupina, která protesty začala, ale může nepřímo těžit z darů jednoho z nejbohatších mužů světa.

Hodně se spekulovalo o tom, kdo protesty financuje. Rozšířily se nejen do celé Ameriky, kde trvají už přes měsíc, ale i do dalších koutů světa. Jedno jméno se objevuje pořád dokola: investor a sedmý nejbohatší muž světa George Soros. Konzervativci už přišli s teorií, že hnutí je miliardářovým trojským koněm. Prý má tajné plány.

Soros a demonstranti jakoukoliv spojitost popírají. Reuters ale zjistil nepřímé finanční vazby mezi Sorosem a společností Adbusters, protikapitalistickou kanadskou skupinou, která se do protestů pustila jako první. Využila k tomu novátorskou marketingovou kampaň - po vzoru arabského jara vyhlásila povstání proti Wall Streetu. Navíc má se Sorosem podobné názory.

"Jejich náladě rozumím," řekl Soros nedávno na půdě OSN. Když od něj chtěli reportéři slyšet víc, zdráhal se. Konzervativní rozhlasový moderátor Rush Limbaugh pak veškeré spekulace shrnul a posluchačům pověděl, že "za tím vším jsou peníze George Sorose".

Jednaosmdesátiletý Soros vlastní majetek v hodnotě 22 miliard dolarů. Jeho investice finanční krize nijak neohrozila, naopak. Slíbil, že se svého bohatství vzdá: poloviny ještě během vydělávání, zbytku pak až umře.

Demonstrantům ani Sorosovi se nelíbí mimořádná pomoc, které se v roce 2008 dostalo bankám. Stejně tak miliardář nesouhlasil s následným vládním nákupem jedovatě nekvalitních hypotéčních aktiv, jež finanční domy získaly v době, kdy obchod s nemovitostmi eřerostl v nafouklou bublinu.

Před Wall Street se říká, že pomoc bankám před třemi lety umožnila finančníkům dosáhnout na obrovské zisky, zatímco běžný Američan trpí pod tíhou nezaměstnanosti a nejistých pracovních pozic. Demonstranti tvrdí, že nejbohatší jedno procento Američanů získalo obrovské majetky, přestože platí na rozdíl od většiny lidí mnohem nižší daně.

Pomoc bankám

Soros v roce 2009 napsal, že pomoc "poskytne životní podporu bankám, ale bude to na úkor plátce daní".

Obamu vyzval, aby byl rozhodnější. Banky by měl znárodnit a donutit je, aby nabízely atraktivní sazby. Jeho radu nikdo neposlouchal.

Američan s maďarskými kořeny v roce 2008 podpořil kampaň Baracka Obamy. Soros je dlouhodobě spojený s řadou liberálních organizací. Jsou jimi například Open Society Institute, Council for International Relations a Human Rights Watch.

Podle dokumentů z let 2007 až 2009 dala Sorosova Open Society 3,5 milionu dolarů organizaci Tides Center. Tato skupina sídlící v San Franciscu funguje skoro jako čistička pro ostatní donátory. Radí jim, do jakých liberálních neziskových organizací mají své příspěvky směřovat.

Mezi partnery Tides Center jsou například Fordova nadace nebo nadace Billa Gatese.

Dokumenty, které má Reuters k dispozici, také ukazují, že Tides - která odmítla poskytnout vyjádření - dala organizaci Adbusters mezi lety 2001-2010 185 tisíc dolarů.

Sorosovi spolupracovníci namítají, že Soros o Adbusters nikdy neslyšel. Soros se vyjádřit odmítl.

Adbusters má sídlo ve Vancouveru, vydává časopis a řídí kampaně jako "Týden bez čehokoliv digitálního" a "Dnes nic nenakupujeme". Organizace chce "změnit to, jakým způsobem si korporace udržují moc". Jejím cílem je "svrhnout současné mocenské struktury".

Časopis Adbusters má náklad více než 120 tisíc výtisků. Právě on přišel se sloganem "Occupy Wall Street" (Okupujte Wall Street). Inspirovat se podle spoluzakladatelky Kalle Lasnové nechali autoři v Egyptě, Libyi a Tunisku, kde se lidem podařilo svrhnout nenáviděné diktátory.

"Vyšlo to z jedné schůzky, kterou jsme zde měli," řekla Lasnová agentuře Reuters. Dodala, že 13. července pak začali myšlenku propagovat na internetu. "Měli jsme pocit, že Amerika byla zralá na stejnou věc, která se děla na káhirském náměstí Tahrír."

"Věřili jsme, že v Americe roste vztek. Mysleli jsme si, že bychom měli přijít s něčím, co tento vztek dokáže vyjádřit."

Americký investor a finančník maďarského původu George Soros.
Americký investor a finančník maďarského původu George Soros. | Foto: Jan Langer

Lasnová tvrdí, že Adbusters z 95 % živí předplatitelé časopisu. "Názory George Sorose jsou docela dobré. Přála bych si, aby dal Adbusters nějaké peníze, nutně je potřebujeme. Bohužel nám nikdy nedal ani cent."

Další podporu si kampaň Occupy Wall Street získala díky webové stránce Kickstarter, kde lidé přislíbili víc než 75 tisíc dolarů. Finance slíbil i filmař Michael Moore.

Balerína na býkovi

Protesty začaly 17. září a spustila je právě kampaň Adbusters, na jejímž provokativním plakátu byla balerína tančící na slavné bronzové soše býka v srdci newyorského finančního distriktu. Za ní stáli demonstranti v plynových maskách.

Dav je oblečený do anarchistické černé. Zahaluje ho kouř naznačující slzný plyn. Někteří mají v rukou klacky. Vzkaz plakátu je jasný, kombinuje v sobě napětí, sexualitu, násilí, nadšení a dobrodružství.

Třiadvacetiletého bývalého tesaře Roberta Darose plakát okamžitě zaujal, poprvé ho viděl v kavárně ve floridském Fort Lauderdale. Okamžitě zanechal práce barmana a vyrazil do New Yorku. K demonstrantům se přidal, protože na vlastní kůži zakusil ztrátu zaměstnání. Přišel o něj ve chvíli, kdy na Floridě vytvořil byznys s nemovitostmi bublinu a ta pak praskla. Na cestu si vzal jen spacák a naději.

Daros byl jedním z prvních lidí, kteří 17. září přijeli Wall Street takzvaně okupovat. Když se tam chtěli utábořit, vytlačila je policie do nedalekého parku Zuccotti, což jsou dva akry betonu bez jediného stébla trávy.

"Jako tesař jsem ztratil práci, protože finančníka projektu zatkli kvůli korporátním podvodům," říká Daros a ukazuje červenou pásku. Ta značí, že v campu Occupy Wall Street je dobrovolníkem ve zdravotnickém středisku.

Kampaň na začátku působila obskurně, teď je ale o ni celosvětový zájem - podporu demonstranti našli i v zemích, jako je Írán nebo Čína. List The Times of London nebyl jediný, který protesty označil za "vášnivé, ale zbytečné".

Zakladatelka Adbusters Lasnová to odmítá. Požadavky mají davy tábořící ve finančním distriktu naprosto jasné: vyšší zdanění nejbohatšího jednoho procenta obyvatel, zdanění měnových převodů a finančních transakcí.

"Nebude to trvat dlouho a bude naprosto jasné, jaké požadavky z tohoto hnutí vycházejí," řekla. "První fáze je ale divoká, bez vůdců a nevyznačuje se konkrétními požadavky. Zatím to má perfektní průběh."

 

Právě se děje

Další zprávy