Kanadští lékaři oživili zasuté vzpomínky elektrodami

bh
1. 2. 2008 8:05
Metoda může pomoci pacientům s Alzheimerem

Toronto - Lidé trpící Alzheimerovou chorobou dostali novou naději. Týmu kanadských vědců se pomocí hluboké stimulace mozku podařilo vyvolat zasuté vzpomínky.

Svůj experiment popsali v odborném magazínu Annals of Neurology.

Jak už to u podobných úspěchů ve vědě bývá, k znovuaktivování již zapomenutých událostí napomohla lékařům náhoda. Padesátiletý muž, jemuž do mozku zavedli elektrody, měl totiž paměť v pořádku - trpěl však chorobnou tloušťkou.

Tým profesora Andrese Lozana se tak stimulací hypothalamu snažil u stodevadesátikilového pacienta trpícího cukrovkou ovlivnit mozkové oblasti potlačující chuť k jídlu.

Déjà vu v barvách

K jejich překvapení se ale pacient začal rozpomínat na zážitek starý třicet let. Byl s přáteli v parku, dokázal interpretovat obsah jejich rozhovoru, pamatoval si jména a co měl kdo na sobě. A to vše ve věrných barvách.

"Okamžitě jsme věděli, že je to důležité. Chceme prozkoumat, jak by to mohlo pomoci pacientům s poruchami paměti," citovala Lozana BBC.

Pacient se podrobil dalším hlubokým stimulacím, po nichž absolvoval testy paměti s mnohým lepším výsledkem než před experimentem.

Stimulace mozku může pomoci pacientům trpícícm demencí. Ilustrační foto
Stimulace mozku může pomoci pacientům trpícícm demencí. Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

"Doufejme, že jsme objevili obvod v mozku, který může být stimulován a přinést prospěch pacientům s poruchou paměti," dodal Lozano.

Hluboká stimulace mozku se dosud používá jako metoda léčby Parkinsonovy nemoci, chronické bolesti, úporných migrén a některých depresivních stavů.

Čtěte v souvislostech: Nová metoda v léčbě Alzheimera

Na výzkum jde málo peněz

"Počet pacientů trpících Alzheimerovou nemocí se zdvojnásobuje s každou generací. Nutně tak potřebujeme nalézt způsob, jak s touto hroznou nemocí bojovat. Výzkum je ale silně podfinancovaný," komentovala experiment kanadského týmu ředitelka Alzheimerovské výzkumné nadace Rebecca Woodová.

Čtěte také: Vědci určí, kdo nevyléčitelně onemocní. Máme to vědět?

 

Právě se děje

Další zprávy