K vraždě maltské novinářky se doznal jeden z obžalovaných, dal do jejího auta bombu

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 2. 2021 20:40
Jeden ze tří obžalovaných z vraždy maltské investigativní novinářky Daphne Caruanaové Galiziové se před soudem přiznal k činu. Vincent Muscat podle obžaloby nainstaloval do auta novinářky bombu, která ženu v říjnu 2017 zabila, uvedla agentura Reuters. Podle maltského tisku muž zřejmě uzavřel se státními zástupci dohodu o zkrácení trestu. Krátce po přiznání policie zatkla údajné dodavatele bomby.
Vražda podle mezinárodního tisku souvisela s články, které Galiziová napsala o korupci a praní špinavých peněz ve vysokých kruzích na Maltě.
Vražda podle mezinárodního tisku souvisela s články, které Galiziová napsala o korupci a praní špinavých peněz ve vysokých kruzích na Maltě. | Foto: Reuters

Zbývající dva obžalovaní, bratři Alfred a George Degiorgiovi, se před soudem prohlásili nevinnými. Trojice mužů stojí před soudem kvůli podezření, že vyrobili a nainstalovali bombu.

Podle maltského tisku Muscat dosáhl dohody se státními zástupci o zkrácení trestu. Za doznání a informace mu byl vyměřen trest 15 let vězení. Díky spolupráci s vyšetřovateli dostal milost Melvin Theuma, údajný zprostředkovatel mezi trojicí mužů a objednavateli vraždy. Žádost o milost si podal i Muscat, byla mu ale v lednu zamítnuta.

Mezi podezřelými z vraždy novinářky je i podnikatel Yorgen Fenech, který byl označen za jednoho ze strůjců a objednatelů zločinu, uvedla agentura AFP. Fenech byl zadržen v roce 2019, když se snažil opustit Maltu na palubě své jachty. Jeho zadržení vedlo k rozsáhlé politické krizi na ostrovním státě, která vyvrcholila v lednu 2020 odchodem premiéra Josepha Muscata, jenž řídil vládu od roku 2013. Muž obvinění odmítá a na soud stále čeká.

Novinářka Galiziová byla zavražděna 16. října 2017. Vražda podle mezinárodního tisku souvisela s články, které Galiziová napsala o korupci a praní špinavých peněz ve vysokých kruzích na Maltě. Její případ je často přirovnáván s pozdější vraždou slovenského novináře Jána Kuciaka. Mezinárodní instituce a Evropský parlament opakovaně vyjadřovaly obavy z maření vyšetřování. Za obstrukce byl kritizován i maltský kabinet.

 

Právě se děje

Další zprávy