Zátah v souvislosti s vraždou maltské novinářky: Policie zatkla byznysmena na jachtě

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 20. 11. 2019 13:47
Maltská policie zadržela prominentního podnikatele Yorgena Fenecha, hoteliéra a spolumajitele energetické společnosti. Podle listu Times of Malta ho zatkla přímo na jeho jachtě. Agentura Reuters píše s odkazem na své dva nejmenované zdroje, že zatčení souvisí s vraždou novinářky Daphne Caruanaové Galiziové z října 2017.
Jachta maltského podnikatele Yorgena Fenecha, na které ho policie zatkla.
Jachta maltského podnikatele Yorgena Fenecha, na které ho policie zatkla. | Foto: Reuters

Policie ve středu zadržela Fenechovu jachtu, když odplouvala od Malty na moře. Byla zhruba osm kilometrů severně od metropole Valletty, když policisté obklíčili plavidlo a donutili ho vrátit se do přístavu. Na palubě pak zatkli jednoho z nejznámějších podnikatelů ostrovní země.

Stalo se tak den poté, co maltská vláda oznámila, že nabídla milost muži, kterého policie krátce předtím zadržela a považuje ho za zprostředkovatele vraždy Galiziové.

Premiér Joseph Muscat oznámil, že doporučení k udělení milosti dá jen v případě, že muž bude vypovídat před soudem a že jeho svědectví povede k usvědčení objednavatele vraždy. Muž byl zadržen minulý čtvrtek spolu s dalšími lidmi, jeho jméno zveřejněno nebylo.

Třiapadesátiletá novinářka, která na svém blogu psala o korupci ve vládních kruzích, zahynula při výbuchu bomby ve svém voze v říjnu 2017. Její smrt vyvolala v Evropě zděšení i pochybnosti o vládě práva ve středomořském ostrovním státě.

Podle Reuters Galiziová psala osm měsíců před svou smrtí o dubajské společnosti 17 Black Limited, která patří podle maltských úřadů také Fenechovi. Galiziová napsala, že je tato společnost napojena na maltské politiky. Nepředložila však žádné důkazy.

Fenech je ředitelem a spoluvlastníkem holdingu, který v roce 2013 získal rozsáhlou státní zakázku na vybudování plynové elektrárny na Maltě.

Premiér Muscat Fenechovo zatčení přímo s případem Galiziové nespojil. Řekl pouze, že možná souvisí s jeho úterním výrokem o možné milosti pro prostředníka a s tím, že policii uložil sledovat neobvyklé aktivity lidí, kteří jsou v souvislosti se zločinem předmětem zájmu. "Kdybych tyto pokyny nevydal, možná bychom dnes mluvili o lidech, kteří jsou předmětem zájmu a kteří uprchli," řekl ve středu Muscat.

Žádné obvinění proti Fenechovi zveřejněno nebylo, policie má na výslech a vznešení obvinění 48 hodin. Fenechův právník se k věci zatím nevyjádřil.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Lyžařka Smutná skončila v dálkovém běhu v Itálii pátá

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla pátá v závodu seriálu Ski Classics La Venosta na 34 kilometrů. Na vítěznou Norku Astrid Slindovou ztratila česká reprezentantka čtyři a půl minuty, za třetím místem zaostala o 19 sekund. Mužský závod v Itálii vyhrál Rus Jermil Vokujev, Jan Šrail obsadil 28. místo

Už v prvním stoupání nastoupila Slindová, která si na vrchařskou prémii na 11. kilometru přivezla náskok 20 sekund. V cíli měla k dobru více než tři minuty před Švédkou Brittou Norgrenovou. Boj o třetí místo ovládla další Norka Kari Gjeitnesová.

"Během závodu jsem se necítila úplně špatně, i když trať byla dost náročná. V posledních stovkách metrů mi ale totálně odešly nohy. Cítila jsem to už včera na tréninku, když jsem jela něco rychlejšího. Myslím, že v tom sehrála roli ta vysoká nadmořská výška," uvedla v tiskové zprávě eD system Bauer Teamu Smutná, která na začátku prosince doběhla v prologu v Livignu druhá.

Seriál Ski Classics bude pokračovat po Novém roce, 11. ledna se v Rakousku pojede Kaiser Maximilian Lauf.

Zdroj: ČTK
Další zprávy