V souvislosti s vraždou novinářky rezignovali na Maltě tři ministři

ČTK ČTK
26. 11. 2019 17:01
Kvůli vyšetřování vraždy novinářky Daphne Caruanaové Galiziové v úterý rezignoval šéf úřadu maltské vlády Keith Schembri. Informoval o tom deník The Times of Malta.
Zesnulá maltská novinářka Daphne Caruana Galiziová
Zesnulá maltská novinářka Daphne Caruana Galiziová | Foto: Reuters

Přerušení práce ve vládě později oznámil i ministr hospodářství Christian Cardona a také šéf resortu turistiky Konrad Mizzi.

Důvod odchodu Schembriho, svého klíčového spolupracovníka, premiér Joseph Muscat neuvedl. Maltská média ale tvrdí, že Schembriho vyslýchala policie kvůli jeho údajným kontaktům s obchodníkem Yorgenem Fenechem, který byl zatčen minulý týden.

Na policii byl také krátce v sobotu ministr hospodářství Cardona. Popřel, že by s vraždou investigativní novinářky měl cokoliv společného, v úterý ale uvedl, že je "v národním zájmu", aby z funkce do konce vyšetřování odešel.

Vyšetřování dosud neobjasněné vraždy, která v roce 2017 otřásla ostrovním státem i celou Evropou, nabralo obrátky před týdnem. Tehdy byl zatčen muž, který o sobě tvrdí, že byl prostředníkem mezi objednavatelem a vykonavateli vraždy. Pár dní nato policie zadržela také maltského obchodníka Fenecha.

Údajný prostředník žádal za své informace imunitu při dalším vyšetřování, a tu mu úřady přislíbily v pondělí.

Třiapadesátiletá Caruanaová Galiziová, která na svém blogu psala o korupci ve vládních kruzích, zahynula při výbuchu bomby ve svém voze. Policie zatím nebyla při rozkrývání pravděpodobně nájemné vraždy příliš úspěšná. Ze smrti novinářky byli letos obžalováni tři muži, všichni ale tvrdí, že jsou nevinní.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska

Americký prezident Donald Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska, oznámil Pentagon. Spojené státy mají v této africké zemi zhruba 700 vojáků. Jejich úkolem je pomáhat místní armádě porazit radikály ze skupiny Šabáb, která je napojená na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida. Misi v Somálsku se ve Spojených státech velké pozornosti nedostává, přestože je klíčovým pilířem globálních snah Pentagonu porazit Al-Káidu.

Možné důsledky stažení amerických vojáků ze Somálska se Pentagon podle agentury Reuters v prohlášení snaží zlehčit. Experti však dlouhodobě varují, že stažení těchto sil může vést k vážnému zhoršení bezpečnostní situace v africké zemi. Pentagon uvedl, že snížení počtu vojáků nepředstavuje změnu americké pozice. 

Rozhodnutí šéfa Bílého domu Reuters označil za součást širšího Trumpova záměru snížit počty amerických vojáků na zahraničních misích před tím, než v lednu 2021 opustí Bílý dům. Snížit se má také počet amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu.

Další zprávy