Maltská policie znovu zadržela vlivného podnikatele kvůli vraždě novinářky

ČTK ČTK
22. 11. 2019 17:21
Maltská policie v pátek v souvislosti s vyšetřováním vraždy novinářky Daphne Caruanaové Galiziové znovu zadržela známého podnikatele Yorgena Fenecha, kterého vyslýchala od středy. Informoval o tom list Times of Malta, podle něhož policie muže znovu zatkla poté, co v jeho přítomnosti provedla další prohlídku jeho jachty v přístavu Saint Julian's.
Yorgen Fenech, maltský podnikatel
Yorgen Fenech, maltský podnikatel | Foto: Reuters

Prominentní byznysmen Fenech, který byl donedávna šéfem energetické společnosti Electrogas, byl poprvé zatčen ve středu. Policie jej zadržela ve chvíli, kdy chtěl z Malty odplout na své lodi. Operaci předcházelo zadržení člověka, který se označil za zprostředkovatele vraždy novinářky a slíbil policii cenné informace výměnou za beztrestnost.

"Byl jsem informován, že policie si přála jiný vývoj událostí. Policie by dala přednost tomu, dokončit výslechy zprostředkovatele," řekl v pátek maltský premiér Joseph Muscat. Vyšetřovatelé podle něj chtěli předejít útěku podnikatele ze země.

Fenecha policie ve čtvrtek večer propustila na kauci, protože bez vznesení obvinění smí podezřelého zadržovat pouze 48 hodin. Nyní jej budou vyšetřovatelé vyslýchat znovu.

Třiapadesátiletá novinářka Caruanaová Galiziová, která na svém blogu psala o korupci ve vládních kruzích, zahynula při výbuchu bomby ve svém voze v říjnu 2017. Její smrt vyvolala v Evropě zděšení i pochybnosti o vládě práva ve středomořském ostrovním státě.

Ze smrti novinářky byli letos obžalováni tři muži, všichni ale tvrdí, že jsou nevinní. Stále se nedaří objasnit, kdo byl zadavatelem vraždy.

Novinářka, která se zabývala odhalováním korupce, osm měsíců před svou smrtí psala na svém blogu o dubajské společnosti 17 Black, která patří podle maltských úřadů Fenechovi. Caruanaová Galiziová napsala, že je tato společnost napojena na maltské politiky. Rada Evropy letos společnost 17 Black jmenovala ve své zprávě o smrti novinářky a uvedla, že firma měla vyplácet přes neprůhledné společnosti v Panamě podstatné finanční částky vysoce postaveným maltským politikům a úředníkům.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Slalomové tituly na MS snowboardistů mají Nadyršinová a Karl

Ruská snowboardistka Sofia Nadyršinová získala na mistrovství světa v Rogle po pondělním stříbru v paralelním obřím slalomu titul ve slalomu. Mužům ve Slovinsku kraloval pětatřicetiletý Rakušan Benjamin Karl, jenž získal už pátý titul v kariéře.

Teprve sedmnáctiletá Nadyršinová, která vyhrála už kvalifikaci, dnes v semifinále oplatila pondělní finálovou porážku šampionce v obřím slalomu Selině Jörgové a v závěrečné jízdě o zlato pak porazila i další Němku Ramonu Hofmeisterovou. Jörgová nakonec v paralelním slalomu brala bronz.

Karl vyhrál finálový duel s krajanem Andreasem Prommeggerem o devět setin sekundy. V jízdě o světový titul se spolu utkali už potřetí, oba předchozí souboje ve slalomu i v obřím slalomu v roce 2017 v Sierra Nevadě vyhrál Prommegger. Bronz dnes získal stejně jako v pondělí Rus Andrej Sobolev.

Čeští snowboardisté se ani ve druhém závodu na šampionátu, který kvůli zranění v pondělí musela opustit Ester Ledecká, ve vyřazovacích jízdách nepředstavili. Mladé závodnice Klára Šonková a Adéla Keclíková skončily v kvalifikaci na 38. respektive 40. místě. Adam Počinek a Viktor Brůžek se seřadili na 48. a 49. příčce.

Další zprávy