Vražda maltské novinářky: Policie obvinila podnikatele, mluví se o rezignaci premiéra

ČTK ČTK
30. 11. 2019 21:59
Maltská prokuratura obvinila podnikatele Yorgena Fenecha z podílu na dva roky staré vraždě novinářky Daphne Caruanaové Galiziové. Fenech obvinění u soudu popřel. Informovala o tom agentura AP.
Maltská novinářka Daphne Caruana Galizia ve Vallettě.
Maltská novinářka Daphne Caruana Galizia ve Vallettě. | Foto: Reuters

Novinářka, která psala o korupci a praní špinavých peněz ve vysoké politice, zemřela v říjnu 2017 při výbuchu bomby. Maltská vláda se v nyní v důsledku této kauzy nachází v krizi.

Novinářčina rodina tvrdí, že Fenech má styky s blízkými spolupracovníky maltského premiéra Josepha Muscata. Ten by podle zdrojů agentury Reuters mohl již tento víkend oznámit rezignaci.

Osmatřicetiletý Fenech pochází z bohaté rodiny prominentních maltských podnikatelů. Policie se podle zdrojů agentury Reuters domnívá, že Fenech novinářčinu vraždu zorganizoval.

Bombu do novinářčina auta zřejmě nastražila trojice mužů - bratři Alfred a George Degiorgiovi a Vincent Muscat. Zatčeni byli už v prosinci 2017 a čelí obvinění z vraždy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy