Maltu svírá obří aféra. Vraždu novinářky si údajně koupil muž s vazbami na premiéra

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 28. 11. 2019 15:37
Vyšetřování vraždy investigativní novinářky Daphne Caruanaové Galiziové nabírá obrátky a míří do maltské vlády.

Policie v pondělí zatkla a držela až do středy ve vazbě v souvislosti s vraždou Keitha Schembriho, blízkého přítele a také vedoucího kanceláře maltského premiéra Josepha Muscata.

Dva Muscatovi klíčoví ministři kvůli vyšetřování odstoupili ze svých funkcí. Jde o ministra hospodářství Christiana Cardonu a ministra turistiky Konrada Mizziho. Právě postava Mizziho hraje podle maltských médií v kauze zřejmě podstatnou roli.

Novinářka Daphne Caruanaová Galiziová.
Novinářka Daphne Caruanaová Galiziová. | Foto: Reuters

V roce 2017 v době, kdy novinářka Galiziová zemřela při explozi jejího auta, byl ministrem energetiky. Reportérka se věnovala podezřelým účtům maltských politiků v zahraničí v souvislosti s aférou Panama Papers, která odhalila daňové úniky v řadě zemí. O Mizzim reportérka přímo psala. Konkrétně o tom, že inkasuje tisíce eur od firmy 17 Black se sídlem v Dubaji za blíže nespecifikované služby.

Galiziová zahynula 16. října 2017. Její vůz vybuchl na silnici nedaleko domu, kde bydlela. Reportérčin syn Matthew explozi slyšel a přiběhl k autu jako první. Nyní Matthew Galizia tvrdí, že premiér Muscat musí odstoupit, protože je spojen s lidmi, kteří se podíleli na smrti jeho matky.

"Muscat má plnou odpovědnost za to, co dělal ředitel jeho kanceláře. Musí odstoupit. Nemůže mu nikdo věřit, že nebrání průchodu spravedlnosti," napsal Matthew Galizia na Twitteru. "Zabili mou matku, ale mne nezastaví," řekl dříve v rozhovoru s novináři.

Panama Papers

Celosvětová aféra Panama Papers je označení pro únik 11,5 milionu tajných dokumentů z panamské společnosti Mossack Fonseca. Kauza odhalila, že desítky vysoce postavených politiků, byznysmenů či sportovců ukrývají zisky v daňových rájích. Dokumenty byly anonymně předány německým novinám Süddeutsche Zeitung, první článek vyšel v dubnu 2016.

Neodstoupím, tvrdí premiér

Nyní vychází najevo, že investigativní novinářka Galiziová zjistila cosi o premiérovi a jeho manželce. Ta byla oficiálně spoluvlastnicí panamské firmy, z jejíchž účtů putovaly peníze sem a tam z bank v Ázerbájdžánu. Informace reportérka měla od svého zdroje z jedné z maltských bank.

Sám premiér Muscat ale oznámil, že odstoupit nehodlá. "Vyšetřování doufejme dospěje k tomu, že vražda novinářky bude objasněna. V této zemi neexistuje beztrestnost, bez ohledu na to, co někteří lidé říkají," uvedl maltský předseda vlády.

Ohledně vyšetřování vraždy novinářky Galiziové to dlouho vypadalo, že policisté se nedokážou hnout z místa. Loni zatkli tři muže podezřelé z toho, že nálož namontovali do auta reportérky. Unikali jim však ti, kteří si vraždu objednali a kteří ji zprostředkovali.

Spravedlnost si dala načas

Velký posun ale nastal minulý týden. Policie zadržela na jachtě ve Středozemním moři byznysmena Yorgena Fenecha. Ten figuroval na seznamu lidí z Panama Papers, kteří využívají účty v daňových rájích. Zároveň se stýkal s maltskými politickými špičkami, včetně premiéra Muscata a šéfa jeho kanceláře Schembriho. Právě Fenechovi patřila firma 17 Black, která vyplácela peníze ministrům Mizzimu a Cardonovi.

Server Malta Today napsal, že vraždu objednal Fenech a zaplatil pachatelů 450 tisíc eur asi 11,5 milionu korun.

Následně policisté zadrželi taxikáře, který se přiznal k tomu, že vraždu připravoval jako prostředník. Souhlasil s tím, že řekne vše, co ví. "Poskytuje detaily o korupci a podílu některých lidí na vraždě," cituje agentura Reuters člověka obeznámeného s průběhem vyšetřování.

Jméno člověka, který zaplatil za to, že novinářka Galiziová zemře, protože toho příliš ví, však zatím oficiálně nepadlo. List Times of Malta ve svém komentáři píše, že spravedlnost si dala načas, ale nakonec zřejmě jde po správné cestě. Celá země ale podle autora komentáře příliš dlouho přivírala oči nad korupcí.

"Žijeme v zemi, kde bohatství je největší hodnotou bez ohledu na způsob, jak se ho člověk domůže," napsal deník s tím, že premiér je politicky odpovědný za to, co dělají jeho blízcí spolupracovníci, a proto by měl rezignovat, aby se Malta znovu stala normální zemí.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Smartwings po téměř dvou letech vrátily do provozu Boeing 737 MAX

Smartwings dnes po téměř dvou letech znovu vypravily v běžném provozu letadlo Boeing 737 MAX 8. Před dnešním letem do Malagy dopravce letadlo podle požadavků upravil a ve středu s ním úspěšně provedl ověřovací let. Do léta chce letecká společnost postupně nasadit i zbylých šest těchto letounů, informovaly dnes Smartwings.

Letadla Boeing 737 MAX byla celosvětově odstavena od března 2019 kvůli dvěma nehodám, při nichž zahynulo 346 lidí. V závěru letošního ledna jejich provoz povolila Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA).

"Naší absolutní prioritou je bezpečnost našich cestujících a posádky. Žádný stroj nepodstoupil takové prověrky bezpečnosti v historii letectví jako letoun Boeing 737 MAX. Věříme, že důvěra v tento letoun se velmi rychle obnoví," uvedl člen představenstva a generální ředitel Smartwings Roman Vik.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Londýn oznámil další sankce vůči barmským armádním činitelům

Británie dnes oznámila, že přidává na sankční seznam další barmské vojenské představitele kvůli jejich zapojení do převratu, který tento měsíc vedl ke svržení zvoleného barmského vedení. Britský ministr zahraničí Dominic Raab uvedl, že na seznamu se k 19 barmským vysoce postaveným armádním činitelům přidává šest dalších jmen. Informovaly o tom agentura AP a Reuters.

Na černé listině se ocitl také generál Min Aun Hlain, který se po svržení vlády postavil do čela státu. Opatření přijaté Londýnem má zamezit osobám na seznamu v cestách do Británie a znemožnit britským podnikům či institucím, aby obchodovaly se společnostmi vlastněnými těmito barmskými vojenskými představiteli.

Británie oznámila, že ukončuje programy pomoci, v rámci nichž byly prostředky posílány barmské vládě. Dodala ale, že pomoc se i nadále dostane k "nejchudším a nejzranitelnějším v zemi".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koronavirový příspěvek podnikatelům se zdvojnásobí na 1000 korun, schválil Senát

Příspěvek podnikatelům a společníkům malých firem, jejichž činnost omezila vládní opatření proti epidemii koronaviru, se zdvojnásobí na 1000 korun denně. Pracovníkům na dohodu zůstane denní příspěvek 500 korun. Příspěvek už nebude navázán na nouzový stav. Na podporu dosáhnou ti, jejichž tržby se snížily minimálně o 50 procent. Ve čtvrtek to schválil Senát. Novelu nyní dostane k podpisu prezident. Bonus bude podle předlohy vyplácen za únor a březen. Vláda ale zákonem získá mandát zavést další bonusová období, která odpovídají vždy jednomu dalšímu kalendářnímu měsíci, a to nejdéle do konce roku 2021.

Zdroj: ČTK
Další zprávy