Tvrzení o 350 milionech liber bylo jedním z hlavních sloganů skupiny Vote Leave, která byla před referendem z roku 2016 oficiální kampaní tábora stoupenců brexitu. Výrok "Posíláme EU 350 milionů liber týdně, dejme je radši na NHS (britské státní zdravotnictví)" figuroval zejména na červeném autobuse, v němž Johnson před plebiscitem objížděl Británii.
Soudit se kvůli němu chtěla skupina kolem 29letého podnikatele Marcuse Balla. Podle něj Johnson veřejnosti lhal a dopustil se tedy zneužití pravomocí veřejného činitele.
Westminsterský soud minulý týden rozhodl, že vyhoví stížnosti Ballovy iniciativy Brexit Justice a bývalého starostu Londýna předvolá. Soudkyně Margot Colemanová argumentovala, že řešení soudní cestou je v tomto případě na místě, samotné obvinění ale nijak nehodnotila.
Vrchní soud dnes toto rozhodnutí zvrátil a podle britských médií se tak Johnson soudnímu procesu vyhne. Zdůvodnění tohoto kroku poskytnou soudci vrchního soudu až později, napsala agentura Reuters. Johnsonův právník Adrian Darbishire řekl, že pokus o stíhání jeho klienta byl politicky motivovaný a stála za ním "roztrpčenost" iniciátorů.
Johnson odmítá, že by veřejnosti ohledně příspěvků do unijního rozpočtu lhal, a soudní stížnost bere jako snahu podkopat výsledek referenda z června 2016. Britové v něm poměrem 52 procent hlasů ku 48 podpořili odchod své země z EU.
Číslo použité na autobusu Vote Leave zpochybňují média a kritizovali jej i statistici britské vlády. Hrubý britský příspěvek do rozpočtu EU se rok od roku liší, v roce 2016 podle televize Sky News činil 13,9 miliardy liber, tedy přibližně 267 milionů liber na týden.
Podle iniciátorů stížnosti existuje řada důkazů o tom, že Johnson si byl vědom nepřesnosti sloganu své kampaně.
Kontroverzní politik a jeden z nejznámějších představitelů hnutí za odchod z EU Johnson je favoritem nadcházející volby lídra Konzervativní strany. Vítěz tohoto souboje zřejmě na konci července nahradí v čele britské vlády končící premiérku Theresu Mayovou.