Jemenskému prezidentovi selhaly plíce, je těžce popálen

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
7. 6. 2011 16:28
Boje pokračují, ačkoliv je Sálih v zahraničí a pravomoci převzal viceprezident
Foto: Reuters

Saná - Jemenská opozice je pro to, aby do prezidentského úřadu natrvalo nastoupil viceprezident Abdar Rabbú Mansúr Hadí. Hadí se úřadu ujal zatím dočasně po pátečním útoku, při němž byl prezident Alí Abdalláh Sálih zraněn a odjel na léčení do Saúdské Arábie.

Návrat a osud prezidenta je ale nejistý. Podle televize CNN se jeho zdravotní stav zhoršil. Selhaly mu plíce a je popálen na čtyřiceti procentech těla, informoval stanici americký vládní zdroj.

Hadí ještě v pondělí tvrdil, že se Sálih do Jemenu brzy vrátí. "Prezident se zotavuje a vrátí se do vlasti v příštích dnech," řekl s tím, že se Sálihem hovořil telefonicky v neděli večer a pondělí ráno.

CNN doplňuje, že jedna ze střepin, která prezidenta zasáhla, vnikla sedm centimetrů hluboko.

Krvavé oslavy i nové střety

V atmosféře oslav a příměří po odjezdu Sáliha, zemřelo od pondělí v Zindžibaru na jihu země na 30 lidí. Ozbrojení oponenti jemenského režimu se navíc po bojích s vojáky zmocnili druhého největšího města Táizzu.

"Opozice je pro trvalé předání moci viceprezidentovi. Jestliže se to nepodaří, mají opozice a revoluční mládež další návrhy. Na mysli mám přechodnou radu," řekl zástupce opozice Sultán Atvání. Podle viceprezidenta se však Sálih vrátí do Jemenu v nejbližších dnech.

"Sálihův odjezd do Saúdské Arábie není ze strany saúdské královské rodiny pouze zdvořilostní projev. Bezpečnost Saúdské Arábie a celé oblasti Perského zálivu je úzce spjata s bezpečností Jemenu," řekl egyptský analytik Nabíl Abdal Fatah. Domnívá se, že Rijád vyjedná Sálihovo odstavení od moci a vytvoření přechodné vlády, která Jemen povede do voleb.

Minulý měsíc desítky radikálů, zřejmě islamistů z teroristické sítě Al-Káida, vnikly do Zindžibáru, vyhnaly bezpečnostní síly, ovládly několik vládních budov a další podpálily. Armáda se po boji s radikály z města stáhla už v březnu a později nad ním znovu dočasně získala kontrolu.

Statisíce lidí musely uprchnout

Podle údajů OSN boje a násilnosti v Jemenu vyhnaly z domovů už statisíce obyvatel. "Máme novou populaci vnitřních uprchlíků, kteří přišli z Abjánu na jihu," upřesnila zástupkyně Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v Saná Ann Maymannová. V zemi je nyní asi 300 tisíc Jemenců, kteří se přiřadili ke zhruba 200 tisícům uprchlíků ze zemí Afrického rohu.

Boje mezi kmenovými příslušníky a silami věrnými prezidentu Sálihovi si za uplynulé dva týdny vyžádaly v hlavním městě zatím přes 200 mrtvých. Ze Saná uprchly tisíce obyvatel a situace v metropoli se stále zhoršuje, ať jde o vnitřní nebo zahraniční uprchlíky či zahraniční dělníky, zdůraznila Maymannová.

Úsilí humanitárních pracovníků ale komplikují únosy, jejichž oběťmi bývají oni sami i turisté. Cílem únosců z různých kmenů je obvykle získat výkupné nebo jakékoliv ústupky od vlády. Většina zajatých se dostává na svobodu bez úhony. Přibližně před týdnem byli uneseni tři francouzští humanitární pracovníci. A tak navzdory potřebám obyvatel byl UNHCR nucen snížit počet svých lidí v Jemenu na minimum.

Jemen je nejchudším arabským státem - asi třetina z jeho 23 milionů obyvatel se potýká s chronickým nedostatkem potravin.

 

Právě se děje

Další zprávy