Jemenský prezident podstoupil v Rijádu úspěšnou operaci

Příměří, zprostředkované v Jemenu Saúdskou Arábií, příliš nefunguje
Prezident Sálih (vlevo) a viceprezident Hadí na archivní fotografii
Prezident Sálih (vlevo) a viceprezident Hadí na archivní fotografii | Foto: Reuters

Rijád/Saná - Jemenský úřadující prezident a velitel ozbrojených sil, kterým je dosavadní viceprezident Abdar Rabbú Mansúr Hadí, se v neděli obrátil na opoziční kmenovou federaci Hašíd s návrhem zastavit boje.

Na znamení, že svůj záměr myslí vážně, navrhl stažení armády z míst nepokojů a odstranění silničních zátarasů, zejména na předměstí metropole Saná a v dalších městech.

Zástupci Hašídu s jeho návrhem na potvrzení den starého příměří údajně souhlasili.

Hadí dočasně nahradil v čele státu prezidenta Alího Abdalláha Sáliha, který byl po pátečním zranění při bombardování prezidentského paláce převezen v sobotu saúdskoarabským speciálem do Rijádu na operaci.

Podle agentury Reuters ji již podstoupil, probudil se z narkózy a je v dobrém zdravotním stavu.

Mezi Hašídem a silami jemenského prezidenta zprostředkovala sousední Saúdská Arábie příměří už v sobotu, ale fakticky nebylo dodržováno. V průběhu neděle zněla v ulicích Saná dál těžká střelba a exploze.

Nejméně tři lidé byli v neděli zabiti a 15 utrpělo zranění při explozi granátu u zařízení užívaného jemenským odpadlickým generálem.

Klid zbraní byl ohlášen několik hodin předtím, než jemenský prezident Alí Abdalláh Sálih v sobotu odcestoval do Saúdské Arábie, aby vyhledal lékařské specialisty kvůli zraněním, která utrpěl při pátečním raketovém útoku na prezidentský palác.

Podle svědků bylo v neděli střelbu slyšet ve čtvrti Hasaba, kde se boje mezi příslušníky Hašídu a Sálihovými jednotkami v uplynulých týdnech odehrávaly v největší míře.

Podle agentury Reuters propukly boje mezi odpůrci Sáliha a jemu loajálními jednotkami i v Adenu.

Agentura AP informovala, že v Saná v neděli několik tisíc lidí slavilo Sálihův odjezd. Stovky lidí se sešly také ve druhém největším městě Táizzu.

Tady podle vojenských činitelů desítky ozbrojenců v neděli zaútočily na prezidentský palác a při pokusu vniknout do komplexu zabily čtyři vojáky a jednoho z útočníků.

Podle zdrojů Reuters přepravil Sáliha z Jemenu saúdskoarabský zdravotnický speciál. Prezident údajně z letounu vyšel sám, ale měl viditelná zranění na krku, na hlavě a na obličeji.

Podle dalšího saúdskoarabského zdroje byl pak převezen do vojenské nemocnice. Tam nyní podle Agentury Reuters podstupuje operační zákrok, při němž mu lékaři odstraňují z těla střepinu ze šrapnelu dlouhou 7,5 centimetru.

Prezidenta údajně čeká i plastická operace obličeje a krku.

Viceprezident už jednal s Američany

Podle televize Al-Džazíra se úřadujícím prezidentem a velitelem ozbrojených sil Jemenu dočasně stal viceprezident Abdar Rabbú Mansúr Hadí. Předání moci oficiálně oznámeno nebylo.

Hadí se však v neděli sešel s americkým velvyslancem Geraldem Feiersteinem, což je podle AP zatím nejsilnější známka toho, že  byl dočasně pověřen vedením státu.

I mnozí jemenští vojáci slaví odjezd Sáliha do Saúdské Arábie
I mnozí jemenští vojáci slaví odjezd Sáliha do Saúdské Arábie | Foto: Reuters

Televize Al-Arabíja tvrdí, že úřadující prezident se večer také sejde s představiteli armády a Sálihovými syny a synovci, kteří podle jemenského vládního zdroje zůstali v zemi.

Sáliha do Saúdské Arábie podle nepotvrzených zpráv doprovázelo 35 příbuzných. Tato informace by po případném potvrzení podle Reuters mohla naznačovat, že Sálih může mít v plánu se do zubožené arabské země nevracet.

Sálihův nejstarší syn Ahmad stojí v čele elitní Republikánské gardy a tři prezidentovi synovci ovládají zpravodajské a bezpečnostní jednotky.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 minutami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitována, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Neštěstí v synagoze u Jeruzaléma si vyžádalo desítky zraněných

 Šest desítek zraněných si vyžádalo zhroucení ochozu v synagoze u Jeruzaléma, uvedla dnes agentura AFP. Deset zraněných je podle lékařů ve vážném či kritickém stavu, další padesátka zraněných je mimo ohrožení života, uvedl list The Times of Israel na svém webu.

Uvnitř synagogy charedimů, nejkonzervativnějších vyznavačů ortodoxního judaismu, bylo podle policie více než 600 lidí. Na místo přijíždějí sanitky, záběry na internetu zachytily chaos panující v davu před budovou, poznamenal deník.

Minulý měsíc v tlačenici na poutní hoře Meron zahynulo 45 lidí. Na místě se každoročně scházejí tisíce především ultraortodoxních židů k oslavám svátku Lag ba-omer. V osudovou noc jich tam bylo zřejmě až 100 tisíc a u kluzkého, zúženého východu nastala tlačenice.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pokud Sněmovna vysloví nedůvěru vládě, Zeman ji nechá do voleb vládnout v demisi

Prezident Miloš Zeman trvá na svém předchozím výroku, že by nechal do voleb dovládnout v demisi vládu premiéra Andreje Babiše (ANO), pokud by jí Sněmovna začátkem června vyslovila nedůvěru. Frekvenci 1 dnes řekl, že to pokládá za nejlogičtější řešení. Opozici doporučil, aby se soustředila na volební kampaň a program a krátce před říjnovými sněmovními volbami nedělala podobné "vylomeniny".

Zeman řekl, že trvá na svém dřívějším vyjádření. "Nejlogičtějším postupem je nechat vládu dovládnout v demisi," uvedl. Sněmovna by měla z iniciativy koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů a STAN hlasovat začátkem června. Výsledek hlasování rozhodne postoj KSČM. "Já řekl i při jednání s opozičními předáky, že by se měli víc soustředit na kampaň a předvést své programy a kandidáty a nedělat takové vylomeniny, jako je hlasování o nedůvěře," prohlásil prezident.

Další zprávy