Jemenský prezident podstoupil v Rijádu úspěšnou operaci

Zahraničí Reuters ČTK Zahraničí, Reuters, ČTK
5. 6. 2011 17:25
Příměří, zprostředkované v Jemenu Saúdskou Arábií, příliš nefunguje
Prezident Sálih (vlevo) a viceprezident Hadí na archivní fotografii
Prezident Sálih (vlevo) a viceprezident Hadí na archivní fotografii | Foto: Reuters

Rijád/Saná - Jemenský úřadující prezident a velitel ozbrojených sil, kterým je dosavadní viceprezident Abdar Rabbú Mansúr Hadí, se v neděli obrátil na opoziční kmenovou federaci Hašíd s návrhem zastavit boje.

Na znamení, že svůj záměr myslí vážně, navrhl stažení armády z míst nepokojů a odstranění silničních zátarasů, zejména na předměstí metropole Saná a v dalších městech.

Zástupci Hašídu s jeho návrhem na potvrzení den starého příměří údajně souhlasili.

Hadí dočasně nahradil v čele státu prezidenta Alího Abdalláha Sáliha, který byl po pátečním zranění při bombardování prezidentského paláce převezen v sobotu saúdskoarabským speciálem do Rijádu na operaci.

Podle agentury Reuters ji již podstoupil, probudil se z narkózy a je v dobrém zdravotním stavu.

Mezi Hašídem a silami jemenského prezidenta zprostředkovala sousední Saúdská Arábie příměří už v sobotu, ale fakticky nebylo dodržováno. V průběhu neděle zněla v ulicích Saná dál těžká střelba a exploze.

Nejméně tři lidé byli v neděli zabiti a 15 utrpělo zranění při explozi granátu u zařízení užívaného jemenským odpadlickým generálem.

Klid zbraní byl ohlášen několik hodin předtím, než jemenský prezident Alí Abdalláh Sálih v sobotu odcestoval do Saúdské Arábie, aby vyhledal lékařské specialisty kvůli zraněním, která utrpěl při pátečním raketovém útoku na prezidentský palác.

Podle svědků bylo v neděli střelbu slyšet ve čtvrti Hasaba, kde se boje mezi příslušníky Hašídu a Sálihovými jednotkami v uplynulých týdnech odehrávaly v největší míře.

Podle agentury Reuters propukly boje mezi odpůrci Sáliha a jemu loajálními jednotkami i v Adenu.

Agentura AP informovala, že v Saná v neděli několik tisíc lidí slavilo Sálihův odjezd. Stovky lidí se sešly také ve druhém největším městě Táizzu.

Tady podle vojenských činitelů desítky ozbrojenců v neděli zaútočily na prezidentský palác a při pokusu vniknout do komplexu zabily čtyři vojáky a jednoho z útočníků.

Podle zdrojů Reuters přepravil Sáliha z Jemenu saúdskoarabský zdravotnický speciál. Prezident údajně z letounu vyšel sám, ale měl viditelná zranění na krku, na hlavě a na obličeji.

Podle dalšího saúdskoarabského zdroje byl pak převezen do vojenské nemocnice. Tam nyní podle Agentury Reuters podstupuje operační zákrok, při němž mu lékaři odstraňují z těla střepinu ze šrapnelu dlouhou 7,5 centimetru.

Prezidenta údajně čeká i plastická operace obličeje a krku.

Viceprezident už jednal s Američany

Podle televize Al-Džazíra se úřadujícím prezidentem a velitelem ozbrojených sil Jemenu dočasně stal viceprezident Abdar Rabbú Mansúr Hadí. Předání moci oficiálně oznámeno nebylo.

Hadí se však v neděli sešel s americkým velvyslancem Geraldem Feiersteinem, což je podle AP zatím nejsilnější známka toho, že  byl dočasně pověřen vedením státu.

I mnozí jemenští vojáci slaví odjezd Sáliha do Saúdské Arábie
I mnozí jemenští vojáci slaví odjezd Sáliha do Saúdské Arábie | Foto: Reuters

Televize Al-Arabíja tvrdí, že úřadující prezident se večer také sejde s představiteli armády a Sálihovými syny a synovci, kteří podle jemenského vládního zdroje zůstali v zemi.

Sáliha do Saúdské Arábie podle nepotvrzených zpráv doprovázelo 35 příbuzných. Tato informace by po případném potvrzení podle Reuters mohla naznačovat, že Sálih může mít v plánu se do zubožené arabské země nevracet.

Sálihův nejstarší syn Ahmad stojí v čele elitní Republikánské gardy a tři prezidentovi synovci ovládají zpravodajské a bezpečnostní jednotky.

 

Právě se děje

před 3 minutami

ČNB podle ekonomů ve čtvrtek opět zvýší úrokové sazby o 0,25 procentního bodu

Bankovní rada České národní banky na svém čtvrtečním zasedání zvýší základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 0,75 procenta, shodují se analytici. Zároveň očekávají, že rada bude sazby zvyšovat i na svých dalších zasedáních ve zbytku roku tak, že základní úroková sazba by mohla vzrůst na konci roku na jedna až 1,25 procenta.

Důvodem zvýšení sazeb jsou především obavy z růstu inflace související s oživením ekonomiky. Na druhou stranu růst sazeb může na podzim zbrzdit horší pandemická situace. Rada ve čtvrtek kromě nastavení sazeb projedná a představí také novou makroekonomickou prognózu, u které očekávají ekonomové zlepšení odhadu růstu ekonomiky.

Na posledním měnovém jednání 23. června rada poprvé od února 2020 zvýšila úrokové sazby. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, stoupla o 0,25 procentního bodu na 0,5 procenta. Pro toto rozhodnutí hlasovali čtyři členové bankovní rady. Člen bankovní rady Vojtěch Benda hlasoval dokonce pro zvýšení základní úrokové sazby o 0,5 procentního bodu. Dva členové, Aleš Michl a Oldřich Dědek, pak byli pro ponechání úrokových sazeb beze změny. V aktuální květnové prognóze ČNB očekává letos růst ekonomiky o 1,2 procenta a příští rok o 4,3 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy