reklama
 
 

Jemenci slaví, po Tunisanech a Egypťanech svrhli režim

6. 6. 2011 12:42
Zraněný prezident Sálih byl na operaci v Saúdské Arábii. Ujme se znovu funkce?

Saná - Jemenský prezident Alí Abdalláh Sálih odjel o víkendu na operaci do Saúdské Arábie s tím, že se brzy vrátí.

Mnoho Jemenců, kteří v uplynulých čtyřech měsících usilovali na demonstracích o jeho odstoupení, doufá v opak. Že už se nikdy nevrátí.

Sáliha zranila v pátek raketa, která dopadla na prezidentský palác. Lékaři na klinice v Saúdské Arábii mu odstranili střepiny z hrudníku.

Není jasné, kdo raketu odpálil. Sálihův hlavní odpůrce, šéf vlivného kmene Hašídů Sádik Ahmar, odpovědnost popřel.

V jemenské metropoli Saná mezitím tisíce lidí slavily jeho odchod. Pro Jemen by to byla velká změna, protože Sálih vládl od roku 1978, tedy třiatřicet let.

Právě Saúdská Arábie patřila mezi prostředníky ve vyjednávání mezi Sálihem a opozicí o předání moci.

Prezident nakonec dohodu nepodepsal, odmítl odstoupit a zaútočil na své odpůrce silou. Podle některých arabských analytiků ho ale Saúdové budou přesvědčovat, aby se v zájmu uklidnění situace v Jemenu už domů nevracel.

Hlavou státu je dočasně viceprezident Abdarrabbú Mansúr Hádí. Opoziční koalice chce, aby předání pravomocí bylo nevratné a Sálih se definitivně vzdal moci.

Očekává se, že o sestavení nové vlády se pokusí předáci kmenů, kteří se postavili proti prezidentovi, spolu s některými činiteli armády a opozičními aktivisty.

Ve Spojených státech a Evropě panují obavy z případného chaosu a mocenského vakua v Jemenu. Na jihovýchodě země působí ozbrojenci, hlásící se k Al-Káidě.

Protesty proti jemenskému prezidentovi začaly na konci ledna, ještě dříve než v Egyptě demonstrace za odstoupení Husního Mubaraka.

Podle odhadů opozice zahynulo v Jemenu během protestů necelých 900 lidí. Boje eskalovaly minulý týden, kdy se v Saná ostřelovaly Sálihovi loajální prezidentská garda a jednotky věrné Sádiku Ahmarovi.

Tisíce lidí z metropole uprchly a kvůli bojům přerušilo provoz mezinárodní letiště.

Pokud se Sálih nevrátí, stane se Jemen třetí arabskou zemí, kde byl letos svržen revoltou prezident. Po Tunisku a Egyptu.

autoři: Martin Novák, Reuters | 6. 6. 2011 12:42

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama