Křehké příměří mezi jemenskými kmeny a prezidentem Sálihem v troskách

Křehké příměří mezi jemenskými kmeny a prezidentem Sálihem v troskách
Noční boje trvají zpravidla až do rozbřesku. Jejich denní části se účastní i děti.
K demonstrantům se postupně připojili i vlivní kmenoví vůdci. Od minulého týdne ale dochází mezi nimi a prezidentovou armádou k ozbrojeným potyčkám. Udržet střelbu na uzdě se oběma stranám nepodařilo.
Podle vojáků, kteří už předtím přeběhli k opozici, má vláda podezření, že velitel této brigády Muhammad Chalíl se chce připojit k silám bojujícím proti prezidentovi.
Opoziční zdroje citované AP ale tvrdí, že generál Chalíl zůstává neutrální.
Foto: Reuters

Saná - Stejně jako v dalších arabských zemích i v Jemenu čelí už po několik měsíců autoritářský prezident Alí Abdalláh Sálih tlaku veřejnosti, která by ho ráda po třech desítkách let sesadila z pomyslného trůnu.

V bojích mezi armádou a bojovníky místních kmenů v jemenském hlavním městě Saná zahynulo od úterka na sedm desítek lidí.

V metropoli Saná jsou podle dostupných zpráv slyšet děla i ruční zbraně. Agentura AP soudí, že armáda se rozpadá a že prezident Alí Abdalláh Sálih, který odmítá odstoupit, se bojí, že ztrácí její podporu.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Policie v Rusku zadřela před univerzitou dvacet lidí. Protestovali proti novému zákonu

Ruská policie dnes zadržela dvě desítky demonstrantů, kteří u budovy Moskevské státní univerzity protestovali proti novému zákonu o osvětě. Oznámil to list Kommersant. V budově univerzity se zrovna debatovalo s jedním z poslanců o zákonu, který kritizují představitelé školství, ekologie, kultury a informačních technologií. Mezi zadrženými se ocitl i jeden z poslanců moskevského sněmu.

Další zprávy