Křehké příměří mezi jemenskými kmeny a prezidentem Sálihem v troskách

Křehké příměří mezi jemenskými kmeny a prezidentem Sálihem v troskách
Noční boje trvají zpravidla až do rozbřesku. Jejich denní části se účastní i děti.
K demonstrantům se postupně připojili i vlivní kmenoví vůdci. Od minulého týdne ale dochází mezi nimi a prezidentovou armádou k ozbrojeným potyčkám. Udržet střelbu na uzdě se oběma stranám nepodařilo.
Podle vojáků, kteří už předtím přeběhli k opozici, má vláda podezření, že velitel této brigády Muhammad Chalíl se chce připojit k silám bojujícím proti prezidentovi.
Opoziční zdroje citované AP ale tvrdí, že generál Chalíl zůstává neutrální.
Foto: Reuters
Reuters ČTK Reuters, ČTK, Lucie Kalivodová
2. 6. 2011 13:23

Saná - Stejně jako v dalších arabských zemích i v Jemenu čelí už po několik měsíců autoritářský prezident Alí Abdalláh Sálih tlaku veřejnosti, která by ho ráda po třech desítkách let sesadila z pomyslného trůnu.

V bojích mezi armádou a bojovníky místních kmenů v jemenském hlavním městě Saná zahynulo od úterka na sedm desítek lidí.

V metropoli Saná jsou podle dostupných zpráv slyšet děla i ruční zbraně. Agentura AP soudí, že armáda se rozpadá a že prezident Alí Abdalláh Sálih, který odmítá odstoupit, se bojí, že ztrácí její podporu.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

Další zprávy