Washington - Zpráva amerických špiónů o tom, že Írán oproti původním předpokladům nevyvíjí jadernou bombu, vyvolala v USA i ve světě šok.
Hlavně proto, že z Washingtonu přicházely několik let alarmující zprávy o bezprostřední íránské hrozbě.
Zatímco v roce 2005 americké zpravodajské služby ve své zprávě uvedly, že Teherán směřuje k získání atomové bomby, nyní oznámily, že práce na ní Írán zastavil v roce 2003.
Nové poznatky tedy popírají ty předešlé, takže se někde musela stát chyba.
Více informací
Odpověď na otázku "kde" hledá dnešní list New York Times.
S odvoláním na své zdroje uvnitř americké špionáže tvrdí, že zpravodajci dnes mají k dispozici mnohem více informací než před dvěma lety, a mohli si tak o situaci v Íránu udělat lepší obrázek.
Podle listu vycházejí nové poznatky ze dvou zdrojů. Prvními jsou odposlechy telefonických rozhovorů mezi Íránci, kteří mají co do činění se zbrojením a jaderným programem.
Z těchto odposlechů vyplynulo, že práce na vývoji jaderné bomby byly zastaveny na podzim roku 2003 a nebyly obnoveny.
Dalším zdrojem informací jsou poznámky některých íránských armádních představitelů a členů týmů, které jsou součástí atomového výzkumu.
CIA vyhodnocovala možnost, že poznámky i telefonáty jsou pastí, kterou chtějí Íránci zmást a přesvědčit, že na bombě nedělají. Dospěla ale k závěru, že záznamy jsou autentické.
Telefony i poznámky se dostali špiónům a anylitikům v USA do rukou až letos a už v srpnu byl prezident George Bush o nových poznatcích informován.
Neopakovat iráckou blamáž
Spolu s dalšími informacemi, jejichž původ je tajný, dospěli američtí zpravodajci k závěru, že Írán zbrojení skutečně zastavil.
Proč to udělal, není zcela jasné. Zpráva se omezuje pouze na konstatování, že se tak stalo "díky mezinárodnímu tlaku." Nic konkrétnějšího neuvádí."
Dřívější odhady o pokračovaní íránského atomového zbrojení vycházely podle listu Los Angeles Times z laptopu íránského inženýra, který se dostal do rukou CIA.
Počítač prý obsahoval data, svědčící o zbrojním programu.
Americký tisk spekuluje o tom, že CIA a další instituce se úzkostlivě chtějí vyhnout blamáži z Iráku. Před válkou v roce 2003 tvrdily, že režim Saddáma Husajna vlastní velké zásoby chemických a biologických zbraní.
Po invazi se ukázalo, že irácký diktátor ve skutečnosti všechny zbraně hromadného ničení a jedovaté látky zničil už v roce 1991.