Ahmadínežád: Zpráva špionů USA je naším vítězstvím

gaz
5. 12. 2007 15:22
Na Bushe se v USA valí kritika
Foto: Reuters

Washington - Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád oznámil, že odtajněná zpráva amerických tajných služeb o Íránu je pro jeho zemi "vítězstvím", protože dokazuje, že íránský jaderný program je mírumilovný.

"Tato zpráva oznamuje vítězství íránského národa v nukleární otázce nad všemi mezinárodními mocnostmi," prohlásil dle agentury Reuters Ahmadínežád ve svém televizním projevu. Podle něj ve svých nukleárních ambicích Írán neustoupí "ani o krok".   

Zpráva amerických tajných služeb (NIE) zřejmě rozdrobí už tak křehkou jednotu světových mocností v otázce íránského jaderného programu. Rusko a Čína v minulosti jen neochotně podpořily sankce Rady bezpečnosti OSN. 

Podle NIE Írán svůj nukleární zbrojní program zastavil roku 2003.

Čtěte také: Špioni: Írán na atomové bombě už 4 roky nedělá

Rozdělená Rada bezpečnosti

Čínský zástupce v Radě bezpečnosti OSN už podle BBC oznámil, že ve světle nových informací je nutné další postup přehodnotit.

"Myslím, že členové rady to budou muset vzít v potaz. Domnívám se, že musíme začít od předpokladu, že nyní se věci změnily," komentoval odtajnění zprávy Wang Kuang-ja.

Podobně se vyjádříil i ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Podle něj bude role NIE při jednáních o nových sankcích vůči Íránu klíčová.

Sankce se ale týkají výroby nukleární zbraně pouze nepřímo. Írán je trestán za to, že i proti vůli mezinárodního společenství nadále obohacuje uran, ten může být použit na mírové účely i pro jaderné zbrojení.

Proti zmírnění tlaku na Írán se však již vyjádřily Spojené státy, Británie a Francie.

Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová se po zveřejnění NIE o dalším postupu telefonicky radila se svými protějšky z Británie, Číny, Francie i s nejvyšším představitelem EU pro zahraniční politiku Javierem Solanou.

Mezinárodní tlak byl úspěšný

I samotná zpráva píše, že je nutné na Írán apelovat i nadále. Právě kvůli tlaku mezinárodního společenství dle NIE Írán práci na výrobě atomové pumy zastavil.

Změní se postoj mezinárodního společenství k Íránu? Vrchní íránský vyjednavač Saíd Džalilí (vpravo) s Javierem Solanou.
Změní se postoj mezinárodního společenství k Íránu? Vrchní íránský vyjednavač Saíd Džalilí (vpravo) s Javierem Solanou. | Foto: Reuters

O tom, že by Írán vyráběl jadernou bombu, nemá žádné důkazy ani Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE), jejíž zpráva o íránském nukleárním programu vyšla minulý měsíc.

Podle amerického prezidenta Bushe je však zpráva tajných služeb "varovným signálem" a na jeho názoru na Írán se "nic nezměnilo".

Americká média jsou však skeptická vůči tvrzení Bushe, že se s obsahem zprávy seznámil teprve minulý týden, tedy později, než začala prosakovat do médií.

Čtěte také: Bílý dům tlačí na CIA kvůli Íránu. Chce vhodné důkazy

Bush je doma kritizován

"Můžete být obviněn z toho, že jste íránskou hrozbu uměle zveličoval?" zeptal se dle Reuters jeden z novinářů Bushe na tiskové konferenci den po zveřejnění NIE.

Bush sice připustil, že mu šéf tajných služeb Mike McConnell v srpnu oznámil, že existují nové informace o Íránu, ale nevěděl prý jaké.

"Nedokážu si představit, že by McConnell...řekl prezidentovi tohle a nesdělil mu, o jakou informaci jde," řekl pro CNN Flynt Leverett, bývalý člen Bushovy Rady pro národní bezpečnost.

Mám novou informaci, neřeknou jakou.
Mám novou informaci, neřeknou jakou. | Foto: www.whitehouse.gov

Nad Bushovým prohlášením kroutí hlavou i  bývalí agenti tajných služeb. Podle nich dostává prezident pravidelné brífinky o nejnovějších tajných informacích. Rozhořčení jsou i demokraté.

"Šokující je, že pravděpodobně o této zprávě věděl již měsíc nebo déle, a přitom učinil tato prohlášení," komentoval demokratický senátor John Reid nedávné Bushovy poznámky o tom, že Írán může rozpoutat třetí světovou válku.

"Myslím, že to neukazuje zodpovědné zacházení s informacemi z tajných služeb," dodal Reid.

Čtěte také:
V USA zkoumají, jak lze nejlépe prodat válku s Íránem
USA tajně připravují letadla na bombardování Íránu
Bush varoval před 3. světovou válkou. Kvůli Íránu

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy