Špioni: Írán na atomové bombě už 4 roky nedělá

sim, man
4. 12. 2007 14:30
I tak zůstává podle Bílého domu vážnou hrozbou
Politika George Bushe pro Írán je správná, tvdí jeho poradci.
Politika George Bushe pro Írán je správná, tvdí jeho poradci. | Foto: Reuters

Washington/Teherán - Demokraté ve Spojených státech vyzvali prezidenta George Bushe, aby urychleně změnil politiku vůči Íránu.

Teherán se jim náhle nejeví jako tak velký nepřítel, přestože v USA i Evropě panují obavy z jeho jaderného programu.

A může za to čerstvě odtajněná studie zpravodajců USA, kteří tvrdí, že Teherán přestal na výrobě atomové bomby pracovat už před čtyřmi roky. Od programu upustil v roce 2003 zejména kvůli mezinárodnímu tlaku a strachu ze sankcí, uvedla zpravodajská stanice CNN.

"Intenzivní tlak mezinárodního společenství na Írán a nalezení dalších způsobů, jejichž prostřednictvím by země dosáhla bezpečnosti, prestiže a svých cílů, může přispět k tomu, že současný režim nebude ani nadále vyvíjet atomové zbraně," citovala CNN ze zprávy.

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád.
Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád. | Foto: Reuters

Teherán novou zprávu uvítal a ocenil. "Samozřejmě vítáme, když země, které měly o našich cílem a úmyslech pochybnosti, vidí věci realisticky," uvedl íránský ministr zahraničí Manúčehr Mottakí.

Co ze zprávy vyplyne ?

Nové poznatky nahrají spíše těm, kteří volali po dialogu s íránským režimem a odmítali bombardování jeho jaderných zařízení.

Pravděpodobně se sníží možnost vypuknutí války mezi USA a Íránem. Bush nevyloučil možnost použití síly a tvrdil, že existence Íránu vyzbrojeného atomovými pumami je nepřijatelná. Dokonce v jednom z projevů varoval před třetí světovou válkou.

V Radě bezpečnosti OSN nyní bude pro Washington složitější prosazovat tvrdé sankce vůči islámské republice. Ty odmítají Čína  a Rusko, ale i další státy nyní nejspíše začnou vyzývat ke zdrženlivosti.

Ruský prezident Vladimir Putin v říjnu prohlásil, že o snaze Íránců vyrobit bombu neexistují důkazy.

Bílý dům: hrozba trvá 

Špioni dále tvrdí, že Írán nebude moci ani v následujících letech pokračovat ve výrobě jaderných zbraní, protože nemůže mít do roku 2010 dostatek obohaceného uranu.

Pokud by tedy režim prezidenta Ahmadínežáda o jadernou bombu usiloval, může se mu to podle zpravodajců podařit nejdříve v letech  2010 až 2015.

Bílý dům odmítá zprávu vykládat tak, že Írán již není hrozbou.

Prezidentův bezpečnostní poradce Stephen Hadley prohlásil, že jde sice o dobrý signál, ale nebezpečí trvá. "Tyto odhady poskytují naději, že se problém podaří vyřešit diplomatickou cestou - bez použití síly - o což se vláda pokouší," řekl Hadley.

Největším zastáncem útoku na Írán je v Bushově administrativě viceprezident Dick Cheney. Tvrdší politiku vůči islámské republice, která neudržuje s USA diplomatické vztahy od roku 1980, prosazují více republikáni než demokraté.

Dále čtěte:

 

Právě se děje

před 44 minutami

Nový poslanec ANO Samaš složil slib, nahradil Hniličku

Nový poslanec hnutí ANO Miroslav Samaš složil v úvodu jednacího dne sněmovny slib. V dolní komoře nahradil předsedu Národní sportovní agentury Milana Hniličku (ANO). Hnilička se v úterý vzdal mandátu kvůli porušení protiepidemických opatření.

Samaš (54) dříve působil jako místostarosta Rakovníka. Hnilička odešel z dolní komory v souvislosti s víkendovou účastí na oslavě v teplickém hotelu. V čele sportovní agentury by rád zůstal.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy