Špioni: Írán na atomové bombě už 4 roky nedělá

sim, man
4. 12. 2007 14:30
I tak zůstává podle Bílého domu vážnou hrozbou
Politika George Bushe pro Írán je správná, tvdí jeho poradci.
Politika George Bushe pro Írán je správná, tvdí jeho poradci. | Foto: Reuters

Washington/Teherán - Demokraté ve Spojených státech vyzvali prezidenta George Bushe, aby urychleně změnil politiku vůči Íránu.

Teherán se jim náhle nejeví jako tak velký nepřítel, přestože v USA i Evropě panují obavy z jeho jaderného programu.

A může za to čerstvě odtajněná studie zpravodajců USA, kteří tvrdí, že Teherán přestal na výrobě atomové bomby pracovat už před čtyřmi roky. Od programu upustil v roce 2003 zejména kvůli mezinárodnímu tlaku a strachu ze sankcí, uvedla zpravodajská stanice CNN.

"Intenzivní tlak mezinárodního společenství na Írán a nalezení dalších způsobů, jejichž prostřednictvím by země dosáhla bezpečnosti, prestiže a svých cílů, může přispět k tomu, že současný režim nebude ani nadále vyvíjet atomové zbraně," citovala CNN ze zprávy.

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád.
Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád. | Foto: Reuters

Teherán novou zprávu uvítal a ocenil. "Samozřejmě vítáme, když země, které měly o našich cílem a úmyslech pochybnosti, vidí věci realisticky," uvedl íránský ministr zahraničí Manúčehr Mottakí.

Co ze zprávy vyplyne ?

Nové poznatky nahrají spíše těm, kteří volali po dialogu s íránským režimem a odmítali bombardování jeho jaderných zařízení.

Pravděpodobně se sníží možnost vypuknutí války mezi USA a Íránem. Bush nevyloučil možnost použití síly a tvrdil, že existence Íránu vyzbrojeného atomovými pumami je nepřijatelná. Dokonce v jednom z projevů varoval před třetí světovou válkou.

V Radě bezpečnosti OSN nyní bude pro Washington složitější prosazovat tvrdé sankce vůči islámské republice. Ty odmítají Čína  a Rusko, ale i další státy nyní nejspíše začnou vyzývat ke zdrženlivosti.

Ruský prezident Vladimir Putin v říjnu prohlásil, že o snaze Íránců vyrobit bombu neexistují důkazy.

Bílý dům: hrozba trvá 

Špioni dále tvrdí, že Írán nebude moci ani v následujících letech pokračovat ve výrobě jaderných zbraní, protože nemůže mít do roku 2010 dostatek obohaceného uranu.

Pokud by tedy režim prezidenta Ahmadínežáda o jadernou bombu usiloval, může se mu to podle zpravodajců podařit nejdříve v letech  2010 až 2015.

Bílý dům odmítá zprávu vykládat tak, že Írán již není hrozbou.

Prezidentův bezpečnostní poradce Stephen Hadley prohlásil, že jde sice o dobrý signál, ale nebezpečí trvá. "Tyto odhady poskytují naději, že se problém podaří vyřešit diplomatickou cestou - bez použití síly - o což se vláda pokouší," řekl Hadley.

Největším zastáncem útoku na Írán je v Bushově administrativě viceprezident Dick Cheney. Tvrdší politiku vůči islámské republice, která neudržuje s USA diplomatické vztahy od roku 1980, prosazují více republikáni než demokraté.

Dále čtěte:

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy