Tel Aviv - V Izraeli a Gaze platí od středečního večera příměří. Některá izraelská muzea a galerie kvůli konfliktu s Hamásem přesto schovávají své expozice v bezpečí, hlavně v podzemí. A vrátit na svá místa je zatím nehodlají.
Ozbrojenci z Pásma Gazy mají k dispozici lepší rakety s delším doletem než v minulosti a několik jich i přes existenci izraelského obranného systému Železná klenba dopadlo na Tel Aviv a Jeruzalém.
Muzeum umění v Tel Avivu se tak preventivně rozhodlo cenná díla sundat se zdí a uschovat je do depozitářů, než se válka přežene.
Týká se to zhruba dvou stovek obrazů, včetně několika desítek děl malířů vlámské školy a následovníků Pietera Brueghela staršího.
"Není pravděpodobné, že se trefí zrovna sem, ale nic nechceme ponechat náhodě," řekl kurátor výstavy Doron Lurie agentuře AP.
Telavivské muzeum dávalo výstavu dohromady velmi dlouho a pracně. Některá evropská muzea svá díla nechtěla zapůjčit, protože se obávala, že vypukne válka mezi Izraelem a Íránem.
Ta by samozřejmě znamenala pro izraelská města asi horší bombardování, ale i tak Tel Aviv na útoky ze vzduchu není zvyklý.
Dříve sem Hamás nedostřelil, ale teď má rakety íránské výroby Fadžr-5 s doletem přes 80 kilometrů. Ze severu Pásma Gazy je Tel Aviv vzdálen vzdušnou čarou 85 kilometrů...
Muzea v Jeruzalémě zatím žádné změny neplánují, protože tam je pravděpodobnost útoku ještě menší. Dvě rakety už sice také dopadly nedaleko města, ale Hamás ostřelováním ohrožuje i místní početné palestinské arabské obyvatelstvo, soustředěné ve východní části Jeruzaléma. Takže se neočekává, že by zrovna na toto město vedl intenzivní palbu.
Izraelské muzeum v Jeruzalémě, které vystavuje archeologické památky nevyčíslitelné hodnoty, funguje normálně, potvrdil jeho ředitel James Snyder.
Zato galerie a muzeum v Ašdodu, městě na jihu Izraele blízko Gazy, měla napilno. Ašdod patří k nejčastějším terčům raket Hamásu a pracovníci muzea mnoho obrazů snesli čtyři patra do podzemí, kde by měly vše přečkat.
Vrací se tak vzpomínky na rok 1991 a války v Perském zálivu. Irácký prezident Saddám Husajn v reakci na útok mezinárodní koalice, vedené USA, odpálil na židovský stát několik raket Scud.
Tehdy muzea a galerie zavřely a stěhovaly své exponáty do bezpečí.
Ostatně podobně se zachovali i pracovníci Iráckého národního muzea v Bagdádu v době americké invaze před devíti lety. Většinu cenných artefaktů schovali ve sklepení pod budovou.