Nad Izraelem se rozprostřela Železná klenba. Co to je?

Martin Novák Martin Novák
20. 11. 2012 7:30
Nový systém zachycuje rakety odpálené z Gazy ve vzduchu
Skupina vojáků u jedné baterie systému Železná klenba.
Skupina vojáků u jedné baterie systému Železná klenba. | Foto: Reuters

Tel Aviv - Proti raketám Hamásu, schopným zasáhnout bez problémů vesnice a města, nasadil Izrael unikátní systém, který zatím nikde jinde neexistuje. Mobilní baterii střel schopných velkou část raket zneškodnit za letu.

Projekt Izraelci nazývají Železná klenba. Má je ochránit před hrozbou seshora - proto klenba.

Baterie jsou rozmístěny podél hranice s Gazou a podle izraelských statistik sice jejich účinnost není stoprocentní, ale pomáhají. Ze 737 raket vystřelených z Pásma Gazy od pátku do neděle jich Železná klenba zneškodnila 245.

Systém se ale zaměřuje jen na ty rakety, které vyhodnotí podle dráhy letu jako nebezpečné pro obytné oblasti. Kde předpokládá dopad do moře, pouště nebo pustiny, nereaguje.

Podle izraelské armády se tak skutečná účinnost pohybuje kolem 80 procent zastavených nebezpečných raket.

Každá střela v baterii je tři metry dlouhá a devadesát kilogramů těžká. Nese hlavici o hmotnosti jedenácti kilogramů.

Dráhu rakety vyhodnocuje radar a údaje předá do řídicího centra Železné klenby. Pokud to shledá nebezpečí, vydá pokyn k odpálení střely, která má raketu z Gazy či odjinud zastavit.

Pokládání baterie nedaleko města Ašdod.
Pokládání baterie nedaleko města Ašdod. | Foto: Reuters

Nyní mají Izraelci v provozu pět baterií, celkem jich chtějí rozmístit v budoucnosti třináct. Výhodou je snadná manipulace s baterií. Pomocí malého jeřábu a nákladního vozu ji lze rozmístit kdekoli v zemi během několika hodin.

O víkendu si izraelský ministr obrany Ehud Barak spokojeně prohlédl jednu baterii u Tel Avivu. "Je to jedna z nejlepších technických novinek, která u nás v posledních letech vznikla," prohlásil.

Židovský stát začal s projektem Železná klenba po válce s libanonským Hizballáhem v roce 2006. Ta pro Izrael příliš úspěšná nebyla, protože Hizballáhu se stovkami raket typu Kaťuša podařilo na několik týdnů  téměř zastavit život na severu země.

Finančně na vývoj klenby přispěly Spojené státy, jedna střela údajně stojí v přepočtu přes šedesát tisíc dolarů. Už se ale hlásí první zájemci o koupi, instalaci systému zvažuje Jižní Korea na její hranici s nepřátelským severem poloostrova.

Železná klenba v akci u Aškelonu.
Železná klenba v akci u Aškelonu. | Foto: Reuters

Hamás oproti minulosti výrazně vylepšil svůj zbrojní arzenál. Rakety Fadžr-5 mají dolet několik desítek kilometrů, a jsou tak schopné z Gazy zasáhnout Tel Aviv. Samozřejmě jen za předpokladu, že proletí nějakou dírou v Železné klenbě...

Ačkoliv v pondělí pokračovala palba Hamásu na židovský stát i izraelské nálety na Gazu, Egypt se usilovně snaží vyjednat příměří. Izraelská vláda zatím do Pásma Gazy neposlala tanky a pozemní jednotky, které jsou připravené na hranicích.

Od středy zahynuli tři Izraelci a nejméně 95 Palestinců. Izraelská armáda uvedla, že zhruba třetinu palestinských obětí považuje za civilisty a dvě třetiny za činitele nebo ozbrojence Hamásu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy