Izrael postaví dalších 2500 bytů na palestinské půdě. Část v osadě, kterou podporuje Trumpova rodina

ČTK ČTK
24. 1. 2017 16:23
Izrael nechá postavit dalších 2500 domů pro osadníky na Západním břehu řeky Jordán. Část z nich bude podle izraelských médií v osadě, na kterou finančně přispěla rodina Trumpova zetě Jareda Kushnera. Předchozí americká vláda přitom výstavbu izraelských osad na palestinském území nepodporovala. Podle Palestinců osady znemožní vznik územně celistvého palestinského státu, který měl být podle původních dohod na Západním břehu a v Pásmu Gazy.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Jeruzalém – Izraelské ministerstvo obrany v úterý ohlásilo, že na palestinském území nechá vystavět dalších 2500 bytů pro osadníky. Vzniknout mají na Západním břehu Jordánu.

Nový plán schválili izraelský premiér Benjamin Netanjahu a ministr obrany Avigdor Lieberman.

Část bytů bude podle izraelských médií v osadě podporované rodinou amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Většina nových bytů vznikne v již existujících židovských osadách. Sto z nich v osadě Bejt El, která leží severně od Ramalláhu. A právě této osadě podle izraelských médií finančně přispěla rodina Trumpova zetě Jareda Kushnera.

Nová výstavba v osadách prochází několika stupni schvalování. V neděli jeruzalémská radnice oznámila, že schválila stavební povolení pro 566 bytů pro Židy ve východním Jeruzalémě. Tuto část města obývají hlavně Arabové, a tak Palestinci počítali s tím, že se stane hlavním městem jejich státu. Jsou proti jakémukoli navyšování židovské populace v této části města.

USA výstavbu dříve nepodporovaly

Je to podruhé od Trumpovy inaugurace, co Izrael ohlásil novou židovskou výstavbu.

Předchozí americké vlády se stavěly kriticky k židovské výstavbě nejen ve východním Jeruzalémě, ale i na okupovaném Západním břehu Jordánu, kde žije v židovských osadách několik set tisíc lidí.

Podle Palestinců osady znemožní vznik územně celistvého palestinského státu, který měl být podle původních dohod na Západním břehu a v Pásmu Gazy.

Izraelská vláda očekává, že Trumpova administrativa bude k židovské výstavbě vstřícná. Novým americkým velvyslancem v Izraeli bude stoupenec osad David Friedman, který chce americké velvyslanectví přestěhovat z Tel Avivu do Jeruzaléma.

Izrael pokračuje v kontroverzní výstavbě navzdory rezoluci, kterou v prosinci schválila Rada bezpečnosti OSN. Dokument označuje osadnickou politiku za porušování mezinárodního práva. USA, které na půdě OSN dosud Izrael vždy podporovaly, tentokrát nepoužily právo veta a umožnily přijetí návrhu.

 

Právě se děje

Další zprávy