Naděje na mír se vzdaluje, prohlásil Kerry. Obhajoval rezoluci OSN, která kritizuje Izrael

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 12. 2016 19:10
Současná situace mezi Izraelci a Palestinci podle amerického ministra zahraničí Johna Kerryho neumožňuje vznik palestinského státu a naopak nahrává věčné okupaci palestinských území Izraelem. Obhajoval tak rezoluci Rady bezpečnosti OSN požaduící po Izraeli, aby přestal s výstavbou osad na okupovaných územích. Kerry také konstatoval, že o dalším vývoji blízkovýchodního vztahu, a tedy o otázce osad, sporného statusu Jeruzaléma a o řešení "dvou států" rozhodne až Trumpova vláda.
John Kerry.
John Kerry. | Foto: Reuters

Washington – Americký ministr zahraničí John Kerry obhajoval rezoluci Rady bezpečnosti OSN požadující po Izraeli, aby přestal s výstavbou osad na okupovaných palestinských územích. Podle něho se tak zachovává možnost mírového "řešení dvou států", tedy vzniku samostatného palestinského státu vedle stávajícího izraelského.

Už současná situace mezi Izraelci a Palestinci podle Kerryho neumožňuje vznik palestinského státu a naopak nahrává věčné okupaci palestinských území Izraelem. Americký šéfdiplomat v této souvislosti varoval před národnostní segregací a nerovností mezi Židy a Palestinci.

Spojené státy umožnily schválení rezoluce Rady bezpečnosti OSN tím, že se zdržely hlasování, a to v souladu se svými hodnotami tak, jak činily i předcházející americké vlády, uvedl také Kerry v projevu, ve kterém zhodnotil dosavadní vývoj izraelsko-palestinského mírového procesu.

"To je to, co obhajujeme: budoucnost Izraele jako židovského a demokratického státu žijícího v míru a bezpečí po boku svých sousedů," řekl Kerry. "Je-li volbou jen jeden stát, pak Izrael může být buď židovský nebo demokratický, ale nemůže být zároveň obojí, a nikdy nebude opravdu žít v míru," řekl Kerry v projevu.

Kerry rovněž řekl, že by Jeruzalém měl být hlavním městem obou sousedících států, čímž podpořil palestinskou představu o mírovém vyrovnání. Zatímco Palestinci chtějí udělat metropoli z východního Jeruzaléma, Izrael se o město nechce dělit.

Podle agentury AP se šéf americké diplomacie také snažil ukázat, že se nezaměřuje výhradně jen na pohřešky Izraele. Poukázal na opakující se podněcování k násilí ze strany palestinských politiků a zmínil se o židovských obavách z rychleji rostoucí arabské populace, která může výhledově udělat z Židů menšinu v Izraeli. Vznik samostatného palestinského státu by tak právě bylo řešením.

Izrael na přijetí rezoluce reagoval s nevolí, což dal najevo všemi dostupnými diplomatickými prostředky vůči všem 15 zemím v RB OSN, které dokument odsouhlasily.

Rezoluce proti dalšímu budování izraelských osad v RB OSN minulý týden prošla díky tomu, že Spojené státy nevyužily práva veta. Je to poprvé od roku 1979, co Washington v této otázce Izrael nepodpořil. Mezinárodní pozorovatelé poukazují na to, že židovský stát dlouhodobě pokouší trpělivost vlády prezidenta Baracka Obamy stále rozšiřující se výstavbou osad na palestinských územích. Snižuje se tím možnost mírového vyrovnání s Palestinci, kteří usilují o vznik životaschopného samostatného státu.

Izraelská vláda premiéra Benjamina Netanjahua nyní doufá v obrat americké zahraniční politiky s nástupem Donalda Trumpa do Bílého domu v lednu. Trump rezoluci OSN zkritizoval.

Kerry také konstatoval, že o dalším vývoji blízkovýchodního vztahu, a tedy o otázce osad, sporného statusu Jeruzaléma a o řešení "dvou států" rozhodne až Trumpova vláda. Dodal, že USA nemohou dělat vůbec nic, když vidí, že "naděje na mír se vzdaluje".

Šéf americké diplomacie vyjádřil pochyby nad tím, zda Netanjahu skutečně podporuje vznik palestinského státu, k čemuž se i Izrael výhledově zavázal v dosavadním mírovém procesu.

Také popřel Netanjahuovo obvinění, že text rezoluce USA zosnovaly. Řekl, že vláda amerického prezidenta Baracka Obamy vlastně pro bezpečnost Izraele udělala svým zahraničně politickým působením zdaleka nejvíc ze všech.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Sněmovna USA schválila krátkodobé financování vlády, Trump má peníze do Vánoc

Americká Sněmovna reprezentantů schválila návrh zákona, který na měsíc zajistí finance pro chod vlády USA. Federální administrativa prezidenta Donalda Trumpa má prozatím peníze na provoz do čtvrtka, nové opatření jí peníze zaručí do 20. prosince. Návrh musí ještě podpořit Senát a podepsat prezident, který ale toto řešení podle agentury Reuters podporuje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maradona vydržel na trenérské lavičce dva měsíce

Další trenérské angažmá Diega Maradony skončilo po dvou měsících. Slavný devětapadesátiletý Argentinec převzal v září poslední tým domácí prvoligové tabulky Gimnasia, ale dnes oznámil odchod. Souvisel s tím, že fotbalový klub z města La Plata bude mít nového šéfa.

Kapitán mistrů světa z roku 1986 Maradona vedl Gimnasiu v osmi zápasech. Třikrát s ní slavil vítězství a pod jeho vedením si tým v tabulce polepšil o dvě příčky. Na stadion přilákal tisíce nových fanoušků.

Své další působení v klubu ale spojil s šéfem Gabrielem Pellegrinem, který se v sobotních volbách nebude ucházet o znovuzvolení. "Přišel jsem s tebou a s tebou i odcházím," řekl Maradona.

Do Argentiny se vrátil z Mexika, kde do června vedl druholigový celek Sinaloa Dorados. K němu by se podle spekulací médií mohl vrátit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy