Trump chce za velvyslance v Izraeli Friedmana, ambasádu přesune do Jeruzaléma

ČTK ČTK
16. 12. 2016 11:59
Republikán Trump během kampaně prohlásil, že bude stát za Izraelem a že na něj nebude tlačit v otázce rozhovorů s Palestinci. Postavení Jeruzaléma je jedním z hlavních problémů izraelsko-palestinského konfliktu. Naprostá většina států včetně České republiky i USA má svá velvyslanectví v Tel Avivu.
Donald Trump.
Donald Trump. | Foto: Reuters

New York - Nastupující americký prezident Donald Trump chce jako velvyslance Spojených států v Izraeli právníka Davida Friedmana. Oznámil to Trumpův štáb.

Friedman podle agentury Reuters uvedl, že se těší, až se ujme ambasády v Jeruzalémě.

Trump tak očividně chce dostát svému předvolebnímu slibu, že přestěhuje velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma, což podle Reuters rozhněvá muslimský svět.

Postavení Jeruzaléma je jedním z hlavních problémů izraelsko-palestinského konfliktu. Naprostá většina států včetně České republiky i USA má svá velvyslanectví v Tel Avivu kvůli nevyjasněnému statusu Jeruzaléma.

"(Friedman) je mým dlouholetým přítelem a poradcem, který se těší mé důvěře. Jeho silné vztahy s Izraelem vytvoří základy diplomatické mise a budou úžasným přínosem pro naši zemi v rámci upevňování vztahů se spojenci a s naší snahou dosáhnout míru na Blízkém východě," uvedl Trump v noci na dnešek SEČ v prohlášení.

Republikán Trump během kampaně prohlásil, že bude stát za Izraelem a že na něj nebude tlačit v otázce rozhovorů s Palestinci.

Friedman, který stejně jako nynější americký velvyslanec v Izraeli Daniel Shapiro hovoří hebrejsky, pochází z židovské rodiny. Deník Haarec poznamenal, že postoj budoucího velvyslance je v rámci izraelské politické mapy na krajní pravici a že zastává i tvrdší názory než izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Friedman mimo jiné zpochybnil názory, že izraelská výstavba osad na palestinských územích je nelegální, nesouhlasil také se zákazem rozšiřovat izraelská sídel ve východním Jeruzalémě a na Západním břehu, obzvláště pak na těch místech, o kterých se předpokládá pozdější územní výměna v rámci budoucí dohody s Palestinci.

Pokud jde o mírové řešení, nepovažuje případný vznik společného státu, ve kterém budou mít Izraelci i Palestinci stejná práva, za tragédii. Vysvětlil to tím, že udávaný počet Palestinců, který žije na Západním břehu, je přehnaný, proto nehrozí, že by Židé ztratili většinu.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy