Londýn - Izrael se dopustil válečných zločinů a během dvaadvacetidenní operace v Gaze na přelomu roku záměrně zabíjel civilisty.
Tvrdí to zpráva nezávislé lidskoprávní organizace Amnesty International (AI). Amnesty International z válečných zločinů obvinila také palestinské hnutí Hamás, které se Izrael během ofenzivy snažil rozdrtit.
Izraelská vláda kritiku vedení bojů odmítá, podle ní se armáda řídila mezinárodním právem.
Podle vyšetřovací komise AI zahynulo ve válce mezi 27. prosincem a 17. lednem přibližně 1400 Palestinců, z toho více než 900 byli civilisté, včetně 300 dětí a 115 žen. Izraelské statistiky hovoří naproti tomu o 1166 mrtvých Palestincích, mezi kterými bylo 295 civilistů.
Kritika předsednictví
Amnesty International kritizuje i české předsednictví, které prý nebylo údajně vůči Izraeli během války dostatečně důrazné.
„České předsednictví dostatečně netlačilo na to, aby bylo dodržováno mezinárodní humanitární právo," řekla Aktuálně.cz ředitelka české pobočky AI Dáša van der Horstová. „Opakovali výzvy k příměří a ke vpuštění humanitární pomoci, ale nedělali to dostatečně důrazně a Izraelci je vždy vypoklonkovali."
Druhým bodem kritiky České republiky je, že coby předsednická země EU nezajistila dostatečnou podporu vyšetřovací komise OSN vedenou jihoafrickým židovským soudcem Richardem Goldstonem, se kterou Izrael odmítá spolupracovat.
„Vyšetřování OSN by mohlo zodpovědět některé podstatné otázky. Litujeme, že Češi v době předsednictví nevyužili své role a nezajistili pro fungování komise podporu EU," říká van der Horstová.
Fosfor v osídlených oblastech
Organizace tvrdí, že Izrael zabíjel palestinské civilisty úmyslně. Tento názor si její vyšetřovací komise údajně vytvořila na základě mnoha skutečností. Izrael například používal vysoce přesné zbraně a je tak podle AI těžké vysvětlit, proč kvůli nim umíraly děti hrající si na střechách či zdravotníci ošetřující raněné.
Na druhou stranu Izrael používal také velice nepřesné zbraně, které prý nemají v tak hustě osídlené oblasti místo.
„Většina civilistů byla zabita pomocí vysoce přesných zbraní, které se opíraly o data získaná z bezpilotních letadel s velice dobrými optickými systémy, které umožňují detailní pohled na cíl," píše AI. „Další umírali kvůli velice nepřesným zbraním, včetně dělostřeleckých nábojů s bílým fosforem - dříve v Gaze nepoužitým - který by neměl být nikdy využíván v hustě osídlených oblastech."
V pásmu Gazy o rozloze 360 kilometrů žije podle odhadů 1,5 milionu lidí a jedná se tak o jednu z nejhustěji osídlených oblastí na světě. Vzhledem k uzavřeným hranicím jak s Izraelem, tak s Egyptem nemohli civilisté před bombami a tanky nikam uniknout. Přes 3000 domů bylo zničeno a 20 tisíc poškozeno.
Bomby ve spánku
„Řada obětí, jejichž případy Amnesty International v Gaze zkoumala, navíc nezahynula při přestřelkách ozbrojenců a izraelské armády, ani když se snažili chránit ozbrojence či vojenský materiál. Mnozí lidé byli zabiti bombami ve spánku ve svých domovech," píše se ve zprávě.
„Další posedávali na svých dvorcích nebo věšeli prádlo na střechách. Děti byly zasaženy, když si hrály v ložnicích, na střechách nebo v blízkosti svých domovů."
Podle Amnesty International není možné tyto případy označit za „vedlejší škody", ale jedná se o válečné zločiny. Diskutovat s organizací o specifických případech prý izraelské úřady odmítly.
Vedle Izraele kritizuje zpráva také jednání palestinských ozbrojeneckých skupin, které vypálily na území Izraele stovky raket a vyhnaly z domovů tisíce izraelských civilistů.
„Ačkoliv nebyly tak smrtící (zemřeli tři izraelští civilisté) tyto útoky nenaváděnými raketami, které nemohou zamířit na konkrétní cíle, porušily humanitární právo a nemohou být za žádných okolností omluveny," prohlásila Donatella Riverová, která byla šéfkou mise AI do Gazy a jižního Izraele.
Lidské štíty
Izrael dále Hamás obviňuje z toho, že používal Palestince jako lidské štíty a schválně je umisťoval v ohrožených budovách. Jakékoliv důkazy tohoto jednání však podle mise AI chybí.
„Snažili jsme se být tak chirurgicky přesní, jak je lidsky v tak těžké bojové situaci možné," řekl televizi BBC v reakci na zprávu AI mluvčí izraelské vlády Mark Regev.
Amnesty naopak tvrdí, že to byl Izrael, kdo využíval palestinské civilisty, aby prozkoumávali místa, která mohla být zaminovaná, a že je izraelští vojáci záměrně nechávali v domech využívaných jako izraelské vojenské základny.