Izrael a Hamás kývly na příměří, na klid zbraní dohlédne Egypt. Lidé v Gaze slavili

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 5. 2021 10:30
Boje mezi Izraelem a palestinským radikálním hnutím Hamás v noci na pátek utichly v návaznosti na čtvrteční ohlášení klidu zbraní, který má po jedenácti dnech ukončit nejhorší eskalaci konfliktu od poslední války v roce 2014. V Pásmu Gazy podle světových zpravodajských agentur vypukly pouliční oslavy, ačkoliv není jasné, jak dlouho příměří vydrží.
V Pásmu Gazy vypukly pouliční oslavy poté, co se Izrael a Hamás po jedenácti dnech bojů domluvily na příměří.
V Pásmu Gazy vypukly pouliční oslavy poté, co se Izrael a Hamás po jedenácti dnech bojů domluvily na příměří. | Foto: Reuters

Izraelská armáda zrušila téměř všechna omezení pohybu vyhlášená v minulých dnech kvůli bojům. Rzhodla ale, že školy a další školní zařízení zatím zůstanou v jižním a středním Izraeli zavřené. Vyzvala také veřejnost k opatrnost kvůli množství raketových střepin ležících v prostoru. Policie také otevřela motoristům silnice v blízkosti Pásma Gazy, jež byly kvůli bojům zavřené. Také tady se život vrací k normálu.

Palestinské raketové útoky na Izrael podle agentury Reuters pokračovaly i těsně před očekávaným začátkem platnosti klidu zbraní, zatímco Izrael provedl ještě nejméně jeden nálet. Po 02:00 místního času (01:00 SELČ), což byl čas nástupu příměří uváděný Hamásem a několika médii včetně televize al-Džazíra, už ale bombardování ani odpalování raket hlášeny nebyly.

"Jaká úleva! Škaredé zvuky války konečně ustaly," napsal na Twitter Matthias Schmale, který v Gaze řídí sekci Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA). Na izraelské radiostanice se zase po dnech nepřetržitého zpravodajství vrátila popová hudba či tradiční písně.

V ulicích Gazy s druhou hodinou ranní vypukly pouliční oslavy, při nichž někteří lidé provolávali "Alláhu akbar" (arabsky Bůh je veliký), mnozí podle agentury AP pálili ze zbraní do vzduchu. Hlavní ulice zaplnila auta, řidiči troubili a pasažéři mávali vlajkami z oken. Z amplionů mešit zaznívala slova o vítězství odporu proti okupaci, uvádí Reuters.

Izraelské bombardování v posledních dnech v Gaze způsobilo obrovské škody, přičemž místní zdravotničtí činitelé hlásí 232 mrtvých a dalších přes 1900 zraněných. Raketové útoky palestinských radikálů si v Izraeli vyžádaly 12 obětí a ochromily život v židovském státě. Podle AP poslední kolo bojů, které začalo 10. května, skončilo stejně jako ta předchozí bez větších výsledků pro jednu či druhou stranu.

Zástupci Hamásu hovoří o vítězství, zatímco čelí dopadům posledních dní na území, které už předtím trápila chudoba a nezaměstnanost. Vláda izraelského premiéra Benjamina Netanjahua zase schválení příměří oznámila s tím, že dosáhla "v operaci významných úspěchů, z nichž některé jsou bezprecedentní". Prakticky okamžitě ale začal Netanjahu sklízet kritiku za to, že bojovou operaci údajně zastavil příliš brzo.

Lidé na obou stranách mezitím nervózně sledovali, co nový zvrat v konfliktu přinese, uvedl deník The New York Times. "Dějiny izraelsko-palestinských bojů jsou plné dohod, které nedokázaly vyřešit základní neshody," píše list.

Obě strany uvedly, že jsou připravené odpovědět na jakékoliv porušení nového příměří. Egypt, který dohodu zprostředkoval, ohlásil vyslání dvou delegací, které budou dohlížet na její dodržování.

Biden: Nabízí se "skutečná příležitost" k pokroku

Diplomatického snažení se účastnily také Spojené státy a šéf americké diplomacie Blinken ohlásil, že v nejbližších dnech sám do regionu zavítá. Na Twitteru uvedl, že se těší na setkání s izraelským ministrem zahraničí Gabim Aškenazim a s "dalšími izraelskými, palestinskými a regionálními lídry".

K vývoji se vyjádřil také Blinkenův britský protějšek Dominic Raab, který vyzval všechny strany, aby se zasadily o trvalost klidu zbraní.

Vyjádření Izraele a Hamásu nicméně naznačují nesoulad v přístupech k novému příměří. Úřad izraelského premiéra mluvil o prosté výměně "klidu za klid" bez dalších podmínek. Představitelé Hamásu ovšem vznáší požadavky týkající se jeruzalémské mešity Al-Aksá a východního Jeruzaléma. Střety Palestinců s izraelskou policií u uvedené mešity byly jedním ze spouštěčů vlny raketových útoků Hamásu.

Na zprávy o příměří reagoval také americký prezident Joe Biden, ocenil postup Netanjahua i egyptského prezidenta Abdala Fattáha Sísího. Podle Bidena se nyní nabízí "skutečná příležitost" k pokroku kolem izraelsko-palestinského konfliktu.

Biden vystoupil s krátkým projevem po telefonátech jak se Sísím, tak s Netanjahuem. Izraelský premiér jej prý informoval, že židovský stát souhlasil se "vzájemným, bezpodmínečným" klidem zbraní, který začne platit během noci. "Egypťané nás nyní informovali, že Hamás a další skupiny v Gaze také souhlasily," pokračoval šéf Bílého domu.

Příměří mezi palestinským Hamásem a Izraelem uvítala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová i německý ministr zahraničí Heiko Maas. Do regionu se chystá v nejbližších dnech šéf americké diplomacie Antony Blinken a k dodržení klidu zbraní vyzval obě strany britský ministr zahraničí Dominic Raab. Libanonský Hizballáh, který v minulosti proti Izraeli také bojoval, poblahopřál Palestincům k "historickému vítězství".

Video: "Kolem bylo jen hodně kouře a nic jsme neviděli." Obyvatele Gazy probudilo letecké bombardování. 

"Kolem bylo jen hodně kouře a nic jsme neviděli." Obyvatele Gazy probudilo letecké bombardování. (20. května 2021) | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy