Jak Izraelci ničí budovy v Gaze: Před náletem zazvoní telefon, pak se věžák sesune

Jak Izraelci ničí budovy v Gaze: Před náletem zazvoní telefon, pak se věžák sesune
Izrael poslední dny mohutně bombarduje tunely, ve kterých Hamás skrývá zbraně a kterými se snaží podkopat na izraelské území. Dalším terčem náletů jsou předáci Kásamových brigád, ozbrojeného křídla Hamásu. Útoky na výškové budovy Izraelci ospravedlňují tím, že v nich sídlí i příslušníci výzvědných služeb a dalších složek tohoto radikálního hnutí.
Takto se ve středu skácela po izraelském zásahu věž Hanadi Tower v Gaze. Měla dvanáct poschodí.
Ve věži byly kanceláře a byty. Sídlil tam i technologický start-up Qadada’s Planet for Digital Solutions. Dům se nacházel ve čtvrti Rimál, která patří v Gaze k těm lepším.
Hanadi Tower byla největší budovou s byty a kancelářemi v Pásmu Gazy. Lidé, kteří v ní bydlí nebo pracují, dostali z Izraele před útokem varování, aby se evakuovali. Všichni tak učinili, při dopadu izraelských raket byl dům prázdný a nikdo nezemřel.
Foto: Reuters
Martin Novák Reuters Martin Novák, Reuters
17. 5. 2021 13:47
Už týden odpaluje palestinské radikální hnutí Hamás rakety na Izrael, židovský stát zase ostřeluje Pásmo Gazy z letadel, děl a tanků. Vedle tunelů, skladů zbraní a míst, odkud Hamás střílí rakety, zasáhly nálety také několik výškových budov. Izraelské útoky z nich udělaly hromadu sutin.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

Při vichřici zahynuli na jihu Polska čtyři lidé

Nejméně čtyři mrtvé a šest zraněných si v Polsku vyžádala dnešní vichřice, která zasáhla zejména jih a jihozápad země, uvedla polská média s odvoláním na hasiče. Oběti jsou hlášeny z Dolního Slezska, sousedícího s Českou republikou, ale hasiči museli zasahovat po celé zemi. "Popadané stromy zablokovaly silnice a také železniční tratě, mnoho domů je bez elektřiny," napsal deník Gazeta Wyborcza na svém webu.

V Dolním Slezsku u osady Rusko se v důsledku poryvu větru převrátila na střechu dodávka, jejíž řidič zahynul. V obci Siechnice u Vratislavi se pod náporem větru zřítila zeď opravované budovy na jednoho pracovníka, kterého se záchranářům již nepodařilo oživit. V samé Vratislavi vichr vyvrátil strom a ten se zřítil na auto, ve kterém zahynuly dvě osoby.

Popadané stromy zablokovaly tři železniční tratě na severozápadě Polska, jeden strom spadl přímo na vlak. Spadlé stromy leží i přímo v ulicích Štětína.

Ve městě Zelená Hora na západě Polska vichřice poničila desítky aut, dodal deník.

Vichr, který láme stromy a strhává střechy a elektrické vedení, dosahuje chvílemi rychlosti až 100 kilometrů za hodinu, napsal server Onet.pl. Jen ve Velkopolském vojvodství je bez proudu na 50.000 odběratelů. Meteorologové předpovídají prudké poryvy větru na polském pobřeží Baltu až do zítřka.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
Další zprávy