Jak Izraelci ničí budovy v Gaze: Před náletem zazvoní telefon, pak se věžák sesune

Jak Izraelci ničí budovy v Gaze: Před náletem zazvoní telefon, pak se věžák sesune
Izrael poslední dny mohutně bombarduje tunely, ve kterých Hamás skrývá zbraně a kterými se snaží podkopat na izraelské území. Dalším terčem náletů jsou předáci Kásamových brigád, ozbrojeného křídla Hamásu. Útoky na výškové budovy Izraelci ospravedlňují tím, že v nich sídlí i příslušníci výzvědných služeb a dalších složek tohoto radikálního hnutí.
Takto se ve středu skácela po izraelském zásahu věž Hanadi Tower v Gaze. Měla dvanáct poschodí.
Ve věži byly kanceláře a byty. Sídlil tam i technologický start-up Qadada’s Planet for Digital Solutions. Dům se nacházel ve čtvrti Rimál, která patří v Gaze k těm lepším.
Hanadi Tower byla největší budovou s byty a kancelářemi v Pásmu Gazy. Lidé, kteří v ní bydlí nebo pracují, dostali z Izraele před útokem varování, aby se evakuovali. Všichni tak učinili, při dopadu izraelských raket byl dům prázdný a nikdo nezemřel.
Foto: Reuters
Martin Novák Reuters Martin Novák, Reuters
17. 5. 2021 13:47
Už týden odpaluje palestinské radikální hnutí Hamás rakety na Izrael, židovský stát zase ostřeluje Pásmo Gazy z letadel, děl a tanků. Vedle tunelů, skladů zbraní a míst, odkud Hamás střílí rakety, zasáhly nálety také několik výškových budov. Izraelské útoky z nich udělaly hromadu sutin.
 

Právě se děje

před 3 minutami

Bitcoin se dál zotavuje, jeho cena přechodně vystoupila nad 34.000 dolarů

Bitcoin se po krátkém úterním propadu pod hranici 30 000 dolarů a následném oživení dnes dál zotavuje. Jeho cena přechodně vystoupila nad 34 000 USD (724 700 Kč), později ale kolísala na obě strany od této úrovně. Ukazují to data na specializovaném serveru CoinDesk. Nejznámější kryptoměna od svého dubnového maxima odepsala kolem poloviny své hodnoty.

K úternímu propadu přispěl tlak zejména čínských úřadů. Ty na konci minulého týdne zasáhly proti takzvaným těžařům kryptoměn a centrální banka vyzvala finanční instituce, aby přestaly poskytovat služby související s kryptoměnami.

Dnes krátce před 11:00 se bitcoin prodával zhruba za 33 965 dolarů, a za posledních 24 hodin tak vykazoval růst o více než sedm procent.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

ČEZ plánuje do roku 2030 investovat do modernizace tepláren 30 až 40 miliard Kč

Energetická společnost ČEZ plánuje do roku 2030 investovat do modernizace a transformace svých teplárenských lokalit na nová paliva 30 až 40 miliard korun. Největší část půjde do lokality Mělník. Místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani na úterní konferenci Institutu pro veřejnou diskusi o budoucnosti českého teplárenství uvedl, že celkové investiční výdaje v Mělníku mohou od letoška do roku 2030 dosáhnout na 20 až 30 miliard korun.

"Lokalita Mělník dodává teplo pro Prahu, je největší a představuje tedy největší část investic. Do transformace ostatních teplárenských lokalit ČEZ na šetrnější zdroje předpokládáme investovat do deseti miliard korun celkem," řekl mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Další teplárny má polostátní energetická společnost v Trmicích, Dětmarovicích, Hodoníně, Poříčí, Dvoře Králové nebo Jindřichově Hradci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy