Izrael má plné právo chránit své občany, má neochvějnou podporu Česka, řekl Kulhánek

ČTK ČTK
20. 5. 2021 13:39
Izrael má plné právo chránit své občany a má neochvějnou podporu České republiky. Český ministr zahraničí Jakub Kulhánek to řekl při čtvrteční návštěvě země. Ve městě Petach Tikva u Tel Avivu si společně s izraelským ministrem Gabim Aškenazim a slovenským protějškem Ivanem Korčokem prohlédl budovy poničené palestinskou raketou.
Jakub Kulhánek, ministr zahraničních věcí
Jakub Kulhánek, ministr zahraničních věcí | Foto: ČTK

"Téměř nejsem schopen slov," řekl Kulhánek poté, co viděl následky bojů. Poznamenal, že je poctěn Aškenaziho pozváním. "Když jsem jej obdržel, neváhal jsem ani vteřinu," prohlásil ministr. Izraeli je podle něj třeba připomínat, že má ve světě přátele. "Izrael má plné právo chránit svoje občany," zopakoval Kulhánek dříve deklarovaný postoj.

Připomněl, že izraelské vlajky visí u Pražského hradu, na Strakově akademii či na Černínském paláci, kde sídlí resort zahraničí.

Kulhánek se ve čtvrtek mimo jiné sejde také s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. V Izraeli je také šéf německé diplomacie Heiko Maas, který se v Ramalláhu sejde i s palestinským premiérem Muhammadem Ištajjou.

Aškenazi poděkoval Česku i Slovensku za solidaritu. Útok na své území by podle něj žádná země netolerovala. "Téměř 4000 raket bylo vypáleno z obydlené oblasti do obydlené oblasti," poznamenal.

Násilí mezi Izraelem a Hamásem od minulého pondělka eskalovalo nejvíce od poslední války v roce 2014. Mezinárodní společenství se snaží obě strany přivést ke klidu zbraní a k vyjednávacímu stolu. Přední politický představitel Hamásu Músá abú Marzúk ve středu uvedl, že konec bojů očekává do jednoho či dvou dnů.

Video: "Kolem bylo jen hodně kouře a nic jsme neviděli." Obyvatele Gazy probudilo letecké bombardování

"Kolem bylo jen hodně kouře a nic jsme neviděli." Obyvatele Gazy probudilo letecké bombardování. (20. května 2021) | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy