Washington - Zatímco Melania Trumpová dosud zůstává trochu v ústraní rušného politického a společenského života, který se zpravidla váže k roli první dámy USA, její místo v Bílém domě už více než bohatě vyplnila "první dcera" Ivanka.
Označení přitom není žádná svévolná novinářská přezdívka pro dítě amerického prezidenta Donalda Trumpa. "První dcera" je oficiální výraz používaný Bílým domem.
Například v tiskové zprávě o tom, že "Ivanka Trumpová, první dcera a poradkyně prezidenta" v úterý navštíví Berlín "na přímé pozvání kancléřky Angely Merkelové".
Ivanka se v Berlíně účastní summitu W20 (Women 20), který při skupině G20 organizují zástupkyně zúčastněných zemí k propagaci většího uplatnění žen v podnikání i politice.
Pro pětatřicetiletou Ivanku Trumpovou jde o první zahraniční cestu v roli zástupkyně Bílého domu. Konkrétně s kancléřkou Merkelovou se už ale znají.
Po boku kancléřky
Setkaly se během březnové návštěvy Merkelové v Bílém domě, jejíž důležitou součástí bylo i podnikatelské fórum. Vrcholní představitelé německého byznysu, například firem Mercedes-Benz a Siemens, v Bílém domě debatovali se zástupci Trumpovy administrativy o svých byznysových plánech v USA.
Za americkou stranu seděla tehdy přímo vedle kancléřky Merkelové právě Ivanka Trumpová: Některá média po obou stranách Atlantiku to následně komentovala velmi rozpačitě.
Ivanka tehdy ještě neměla v Bílém domě žádné "tabulkové" místo. Navíc se zdálo, že i sama kancléřka Merkelová byla její přítomností zaskočena.
Mezitím se však Ivanka stala zaměstnankyní administrativy. V neplacené funkci poradkyně prezidenta má kancelář v Západním křídle (West Wing) Bílého domu, a může tak oficiálně reprezentovat politiku Bílého domu.
Toto její "povýšení" do funkce poradkyně jen potvrdilo vliv, který ona a její manžel Jared Kushner už před tím měli na Donalda Trumpa. Ať už v loňské předvolební kampani nebo po Trumpově nástupu do Bílého domu.
"Super Power Couple"
Šestatřicetiletý Jared, o jehož vlivném rodinném klanu americká média na základě jeho víry občas mluví jako o "židovských Kennedyových" (v odkazu na to, že J. F. Kennedy byl historicky prvním katolíkem v Bílém domě), se stal poradcem prezidenta - tedy svého tchána - hned s jeho nástupem do Bílého domu.
Ivanka však původně tvrdila, že ve Washingtonu, kam se Kushnerovi na začátku roku přestěhovali z New Yorku, zůstane ženou v domácnosti a bude se starat o jejich tři děti.
Teď je ale všechno jinak, Ivanka a Jared se společně definitivně stali tím, čemu se ve washingtonské politice říká "power couple". Silný manželský pár, jehož vliv se navíc ve svazku ještě násobí. V jejich případě by ovšem bez nadsázky šlo napsat "super power duo" nebo silové duo na druhou.
Kushner podle amerických médií v některých ohledech, především v politice Trumpova Bílého domu vůči Izraeli, ale prý také k Číně, zastiňuje i ministra zahraničí Rexe Tillersona.
Přímo v Bílém domě pak prý postupně vytěsňuje vliv Steva Bannona, hlavního ideového tvůrce některých principů Trumpovy politiky. Například jeho tvrdého postupu vůči imigrantům.
Současné oficiální přistoupení Ivanky do manželského silového dvoubloku v americké politice ale zároveň v USA výrazně posílilo kritiku, že prezident Trump a jeho rodina se společně ocitají v těžkém konfliktu zájmů.
Donald Trump sice odevzdal vedení společnosti svým dvěma synům, Donaldu Juniorovi a Ericovi, majetkově je však na prosperitě podnikatelského konglomerátu Trump Company stále zainteresován.
Zdravice pro Erdogana
Američtí novináři i organizace hlídající peníze v americké politice mu to zatím naposledy hlasitě připomenuli po telefonátu, kdy Trump poblahopřál tureckému prezidentovi Recepu Erdoganovi k vítězství v referendu o změnách ústavy.
"Nesouvisí prezidentova podpora Erdogana s Trumpovými realitními zájmy v Istanbulu?" zeptal se v amerických médiích Jordan Libowitz, mluvčí washingtonské organizace Citizens for Responsibility and Ethics.
Trump v roce 2012 v Istanbulu otevřel jednu ze svých Trump Towers. Za účast na slavnostním ceremoniálu tehdejšímu premiérovi Erdoganovi tehdy na Twitteru poděkovala i Ivanka Trumpová.
Vedle toho, že se Ivanka společně se svými bratry Donaldem Jr. a Ericem zhruba posledních patnáct let podílela na řízení a rozvoji Trump Company, založila si v roce 2007 vlastní oděvní a módní značku Ivanka Trump.
Také ona se po nástupu do Bílého domu vzdala přímého řízení firmy. Podle kritiků se však nemůže vyvázat ze základního konfliktu, že společnost teď může různě ve světě těžit už jen z toho, že Ivanka se stala jednou z nejznámějších žen planety. Navíc s přímým vlivem na prezidenta USA.
"Ještě nikdy před tím jsme neměli první rodinu, která by měla takový zájem na využití svého jména v důsledku toho, že prezidentství je nevyhnutelně velmi zvýraznilo," uvedla Michelle Mancino Marshová, americká právnička, která se v kategorii duševního vlastnictví specializuje na módní značky, pro Bloomberg News.
"Ivanka" je podle ní "slavnou značkou". Prostřednictvím společnosti Ivanka Trump Marks L. L. C. požádala Ivanka Trumpová podle analýzy deníku New York Times v uplynulých deseti letech o více než 170 ochranných registrací své značky ve více než 20 zemích světa.
Kdo rychle dává, dvakrát dává
A to i v Číně, kde firma zažádala o několik registrací loni v červnu. V Číně tato řízení trvají zpravidla dlouho, nejméně rok a půl, spíše až dva roky. A často s nejistým výsledkem.
Hned tři registrace (na kabelky, šperky a lázeňské služby) čínské ministerstvo zahraničí značce Ivanka Trump ovšem udělilo už letos na začátku dubna.
A to ve stejný den, kdy prezident Trump v Mar-a-Lago na Floridě hostil čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Mezi hosty u slavnostní večeře byli i Jared Kushner a Ivanka Trumpová.
"Když se na to podívám, tak první, co mě napadne, je, že čínská vláda by měla dostat pokutu za překročení rychlosti," komentoval washingtonský právník Peter Riebling, který se rovněž specializuje na ochranu duševního vlastnictví, pro stanici NPR překvapivě rychlou registraci.
Thank you President Xi Jinping and Madame Peng Liyuan for your visit to the United States 🇺🇸 pic.twitter.com/VLvzyDMiiY
— Ivanka Trump (@IvankaTrump) April 9, 2017
Larry Noble, zástupce nestranické neziskovky Campaign Legal Center, pak pro stejnou stanici vyjádřil pochybnost, zda by "Čína jednala stejně rychle, kdyby nevěděli, že to dělají pro dceru prezidenta, která je i jeho poradkyní".
Robert Weisman, ředitel jiné americké neziskovky, která se zabývá možnými konflikty zájmů v americké politice, sdružení Public Citizen, o tom pro deník New York Times už hovořil zcela "bez pochyb".
"Všechno, co (Ivanka) dělá, je účinnou reklamou značky Ivanka Trump," míní Weisman.
Minulý týden zařadil americký týdeník Time Ivanku Trumpovou i Jareda Kushnera do své ročenky Nejvlivnější lidi světa 2017. Oba v kategorii Průkopníků, Pioneers.