Trumpová, Erdoganová nebo Castrová. "První dcery" pomáhají otcům i rozjíždí vlastní byznys

Hana Vařáková Hana Vařáková
27. 3. 2017 19:04
První dcera prezidenta USA Ivanka Trumpová upevňuje svou pozici v Bílém domě a stává se z ní jedna z nemocnějších žen v Trumpově administrativě. Je její postavení zcela ojedinělé, nebo se s vlivnými "prvními dcerami" můžeme setkat i v jiných koutech světa? Projděte si přehled.
Donald Trump a jeho dcera Ivanka (vpravo).
Donald Trump a jeho dcera Ivanka (vpravo). | Foto: Reuters
Foto: Reuters

Ivanka Trumpová (35)

Nejstarší dcera amerického prezidenta Donalda Trumpa Ivanka má svou kancelář přímo v sídle prezidentova štábu - v západním křídle Bílého domu.

Na rozdíl od svého manžela Jareda Kushnera, který zastává oficiální funkci prezidentova poradce, je Ivančin post neoficiální. První dcera USA právě prochází bezpečnostní prověrkou, aby mohla mít přístup k tajným informacím. Není však zaměstnankyní vlády ani za svou práci v otcově administrativě nebere žádný plat.

Její právní zástupkyně Jamie Gorelicková uvedla pro magazín Politico, že Ivanka bude v Bílém domě fungovat jako prezidentovy "oči a uši". Zároveň mu bude radit v řadě oblastí, tedy nejen v problematice postavení žen, jak Ivanka původně plánovala.

S tím souvisí i etická otázka, zda se neocitne ve střetu zájmů, když bude de facto prezidentova poradkyně a zároveň je podnikatelka v módním byznysu.

"Dospělé prezidentovo dítě, které se aktivně zapojí do práce v otcově administrativě, je něco zcela nového," připouští Gorelicková s tím, že Ivanka se hodlá dobrovolně podřídit pravidlům, která by pro ni platila, kdyby byla vládní zaměstnankyní.

O rostoucím Ivančině vlivu svědčí i to, že se již několikrát účastnila jednání prezidenta se světovými lídry, včetně německé kancléřky Angely Merkelové minulý týden nebo kanadského premiéra Justina Trudeaua při jeho únorové návštěvě v Bílém domě.

 

Právě se děje

teď

Tenisté Evropy vedou v Laver Cupu po dnešních dvouhrách 2:1

Tenisté Evropy vedou pro prvních třech zápasech úvodního dne Laver Cupu nad výběrem světa 2:1. Body výběru kapitána Björna Borga získali ve dvouhrách v Ženevě Dominic Thiem a Stefanos Tsitsipas, v týmu Johna McEnroea uspěl Jack Sock. Program dnes ve Švýcarsku uzavře čtyřhra, v níž nastoupí domácí hvězda Roger Federer s Alexandrem Zverevem proti Denisi Shapovalovi se Sockem.

Rakušan Thiem v úvodním duelu třetího ročníku Laver Cupu odvrátil v duelu se Shapovalovem tři mečboly a nakonec Kanaďana porazil 6:4, 5:7 a 13:11. Američan Sock pak vyrovnal výhrou 6:1, 7:6 nad Italem Fabiem Fogninim a Evropu pak dostal znovu do vedení Tsitsipas, který v duelu debutantů přehrál dalšího Američana Taylora Fritze 6:2, 1:6, 10:7.

Úvodní ročník, který v roce 2017 hostila Praha, vyhrál tým Evropy a vloni v Chicagu trofej obhájil. V Ženevě bude vítěz znám v neděli.

Další zprávy