Trumpová, Erdoganová nebo Castrová. "První dcery" pomáhají otcům i rozjíždí vlastní byznys

Hana Vařáková Hana Vařáková
27. 3. 2017 19:04
První dcera prezidenta USA Ivanka Trumpová upevňuje svou pozici v Bílém domě a stává se z ní jedna z nemocnějších žen v Trumpově administrativě. Je její postavení zcela ojedinělé, nebo se s vlivnými "prvními dcerami" můžeme setkat i v jiných koutech světa? Projděte si přehled.
Foto: Reuters

Ivanka Trumpová (35)

Nejstarší dcera amerického prezidenta Donalda Trumpa Ivanka má svou kancelář přímo v sídle prezidentova štábu - v západním křídle Bílého domu.

Na rozdíl od svého manžela Jareda Kushnera, který zastává oficiální funkci prezidentova poradce, je Ivančin post neoficiální. První dcera USA právě prochází bezpečnostní prověrkou, aby mohla mít přístup k tajným informacím. Není však zaměstnankyní vlády ani za svou práci v otcově administrativě nebere žádný plat.

Její právní zástupkyně Jamie Gorelicková uvedla pro magazín Politico, že Ivanka bude v Bílém domě fungovat jako prezidentovy "oči a uši". Zároveň mu bude radit v řadě oblastí, tedy nejen v problematice postavení žen, jak Ivanka původně plánovala.

S tím souvisí i etická otázka, zda se neocitne ve střetu zájmů, když bude de facto prezidentova poradkyně a zároveň je podnikatelka v módním byznysu.

"Dospělé prezidentovo dítě, které se aktivně zapojí do práce v otcově administrativě, je něco zcela nového," připouští Gorelicková s tím, že Ivanka se hodlá dobrovolně podřídit pravidlům, která by pro ni platila, kdyby byla vládní zaměstnankyní.

O rostoucím Ivančině vlivu svědčí i to, že se již několikrát účastnila jednání prezidenta se světovými lídry, včetně německé kancléřky Angely Merkelové minulý týden nebo kanadského premiéra Justina Trudeaua při jeho únorové návštěvě v Bílém domě.

 

Právě se děje

před 47 minutami

ČEZ dostal od úřadu pro jadernou bezpečnost povolení pro nový zdroj v Dukovanech

Společnost Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ toto pondělí získala od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) povolení k umístění nového jaderného zdroje v Dukovanech. Sdělil to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Podle firmy jde o jeden z nejvýznamnějších přípravných kroků před zahájením stavby a výběrem dodavatele. Příprava a zpracování dokumentace pro licenční řízení trvala pět let a její součástí bylo přes 200 odborných studií, analýz a rozborů, uvedl ČEZ.

SÚJB dnes na svém webu uvedl, že na posouzení žádosti spolupracoval tým inspektorů úřadu, specialistů Státního ústavu radiační ochrany a dalších expertů. Správní řízení trvalo téměř 12 měsíců. Byla při něm hodnocena zadávací bezpečnostní zpráva a další dokumenty, které se podle atomového zákona k žádosti přikládají. "Z hodnocení nevyplynuly žádné skutečnosti, které by vydání povolení bránily," řekla předsedkyně SÚJB Dana Drábová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy