Trumpová, Erdoganová nebo Castrová. "První dcery" pomáhají otcům i rozjíždí vlastní byznys

Hana Vařáková Hana Vařáková
27. 3. 2017 19:04
První dcera prezidenta USA Ivanka Trumpová upevňuje svou pozici v Bílém domě a stává se z ní jedna z nemocnějších žen v Trumpově administrativě. Je její postavení zcela ojedinělé, nebo se s vlivnými "prvními dcerami" můžeme setkat i v jiných koutech světa? Projděte si přehled.
Foto: Reuters

Ivanka Trumpová (35)

Nejstarší dcera amerického prezidenta Donalda Trumpa Ivanka má svou kancelář přímo v sídle prezidentova štábu - v západním křídle Bílého domu.

Na rozdíl od svého manžela Jareda Kushnera, který zastává oficiální funkci prezidentova poradce, je Ivančin post neoficiální. První dcera USA právě prochází bezpečnostní prověrkou, aby mohla mít přístup k tajným informacím. Není však zaměstnankyní vlády ani za svou práci v otcově administrativě nebere žádný plat.

Její právní zástupkyně Jamie Gorelicková uvedla pro magazín Politico, že Ivanka bude v Bílém domě fungovat jako prezidentovy "oči a uši". Zároveň mu bude radit v řadě oblastí, tedy nejen v problematice postavení žen, jak Ivanka původně plánovala.

S tím souvisí i etická otázka, zda se neocitne ve střetu zájmů, když bude de facto prezidentova poradkyně a zároveň je podnikatelka v módním byznysu.

"Dospělé prezidentovo dítě, které se aktivně zapojí do práce v otcově administrativě, je něco zcela nového," připouští Gorelicková s tím, že Ivanka se hodlá dobrovolně podřídit pravidlům, která by pro ni platila, kdyby byla vládní zaměstnankyní.

O rostoucím Ivančině vlivu svědčí i to, že se již několikrát účastnila jednání prezidenta se světovými lídry, včetně německé kancléřky Angely Merkelové minulý týden nebo kanadského premiéra Justina Trudeaua při jeho únorové návštěvě v Bílém domě.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Johnson už nad Labouristy vede o 18 procentních bodů, tvrdí průzkum. Strana pro brexit výrazně ztratila

Podpora Konzervativní strany britského premiéra Borise Johnsona se podle všeho před prosincovými volbami dál zvyšuje a v novém průzkumu společnosti Kantar se dostala už na 45 procent. Úterní čísla dávají vládní straně osmnáctibodový náskok před opozičními labouristy, jejichž podpora se proti poslední anketě Kantar nezměnila. Obecně v posledních týdnech průzkumy svědčí o nárůstu preferencí dvou hlavních politických stran a propadu těch menších.

Konzervativci si u Kantar od minulého týdne polepšili o osm procentních bodů, zatímco Strana pro brexit europoslance Nigela Farage spadla z devíti na dvě procenta. Liberální demokraté byli v nejnovějším průzkumu na 16 procentech, což znamená zhoršení o jeden procentní bod.

Zdroj: ČTK
Další zprávy