Teherán - Íránské úřady mají objasnit, jaká byla přesně příčina několikadenních protivládních protestů v zemi. Zároveň mají vysvětlit také svůj postup vůči demonstrantům.
Vyzval je k tomu íránský parlament, který v neděli o bouřlivých událostech minulých dnů debatoval za zavřenými dveřmi. Podle agentury DPA informoval o závěru jednání zákonodárného sboru mluvčí předsedy parlamentu Alího Larídžáního.
Poslanci mohli při nedělním zasedání interpelovat ohledně nedávných demonstrací a aktuální situace ministra vnitra, šéfa tajné služby, několik velitelů policie a revolučních gard. Přítomni byli i intendant státní televize a tajemník národní bezpečnostní rady.
"Nechceme, aby byla porušována lidská práva demonstrantů jen proto, že vyjadřují kritiku," řekl po zasedání mluvčí Laríndžáního. Dodal, že pokud došlo při zatýkání k chybám, musejí být okamžitě napraveny. DPA k tomu poznamenala, že v neděli odpoledne již byly překvapivě propuštěny desítky zadržených demonstrantů.
Teheránský prokurátor Abbás Džafarí Dolatabádí předtím oznámil, že se na svobodu dostane 70 demonstrantů. "Tento trend bude pokračovat," uvedl také podle agentury ISNA. Vzápětí ale dodal, že vůdců nepokojů se to týkat nebude.
Zadržený exprezident
Panarabský list Al-Kuds Al-Arabí, který vychází v Londýně, informoval v neděli s odvoláním na nejmenované hodnověrné zdroje z Teheránu, že byl kvůli nepokojům zadržen bývalý íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád. Úřady ho obviňují z podněcování k nepokojům. Důvodem k zadržení jsou podle deníku exprezidentovy výroky z 28. prosince, kdy protivládní protesty vzplanuly.
Při návštěvě města Búšehr prý řekl: "Někteří ze současných vůdců žijí odtrženi od problémů a starostí lidí a nevědí nic o realitě ve společnosti". Írán podle něj trpí "špatným řízením" a vláda prezidenta Hasana Rúháního si "myslí, že země je jejím majetkem a lidé jsou nevzdělaná společnost".
Šéf nejvyšší školské rady Mahdí Navíd Azam zase podle agentury Reuters sdělil, že na základních školách byla zakázána výuka angličtiny. "Výuka angličtiny na státních a nestátních základních školách v rámci oficiálních osnov je proti zákonům a nařízením," řekl v sobotu ve státní televizi. Podle íránských vysokých duchovních otevírá anglický jazyk cestu k západní "kulturní invazi".
Spiknutí USA a Izraele
Protivládní demonstrace se v Íránu konaly od 28. prosince. Vyžádaly si 22 obětí a více než tisícovku zatčených. Obavy vzbuzuje jejich další osud, zvláště poté, co pro ně konzervativní duchovní Ahmad Chátámí při páteční modlitbě v Teheránu požadoval nejvyšší tresty.
Původní požadavky na zlepšení ekonomické situace a protesty proti zdražování přerostly v kritiku vedení státu. Úřady pak zablokovaly sociální sítě a protesty se oficiálně označují jako spiknutí, za nímž stojí síly ze zahraničí, hlavně z USA a z Izraele. Ty demonstranty podpořily.
Elitní íránské revoluční gardy v prohlášení zveřejněném na svém webu Sepahnews oznámily, že nepokoje rozdmýchané zahraničními nepřáteli byly potlačeny. Za iniciátory protestů označily "Spojené státy, Británii, sionistický režim (Izrael), Saúdskou Arábii, farizeje (mudžáhidy) a monarchisty".
Do protestů se zapojili ve velkém počtu mladí lidé a dělníci stejně jako příslušníci vzdělané střední třídy, která tvořila páteř proreformní revolty před téměř deseti lety.
Policejní mluvčí řekl, že většina zatčených byla "oklamána", aby se zapojili do nepokojů a byla už propuštěna na kauci. "Vůdci nepokojů jsou ale drženi ve vězení," napsala státní agentura IRNA.
Video: Tak vypadaly protirežimní protesty v Íránu