Rozhovor - Otázka nukleárního programu Íránu je v těchto dnech opět v centru pozornosti.
Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) několik dní po vydání své hodnotící zprávy předložila dokumenty, podle nichž Írán pracoval na výrobě atomové bomby, a to dokonce ještě roku 2004.
Čtěte také:
Nové důkazy: Íránci vyráběli bombu i po roce 2003
OSN: íránský jaderný program vzbuzuje vážné obavy
Proč nové dokumenty MAAE nebyly zahrnuty do této zprávy? Proč je její šéf Muhamad Baradej "stále znepokojen"? Jaký je postoj Íránu k dalším dalším sankcím OSN?
O tom, ale i o chystané návštěvě íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda v Iráku nebo vztahu Teheránu k Izraeli, se dočtete v rozhovoru, který Aktuálně.cz pořídilo s íránským chargé d´affaires v České republice Madžídem Nílím.
Dnes vám přinášíme první část.
Na vše jsme MAAE odpověděli
V pondělí byly na zasedání Mezinárodní agentury pro atomovou energii předloženy dokumenty, které tvrdí, že Írán pracoval na výrobě atomové hlavice i po roce 2004, zpráva amerických tajných služeb z konce minulého roku přitom hovoří o tom, že jste zbrojní jaderný program zastavili v roce 2003.
To, co jste slyšeli z Vídně, není pravda. V páteční zprávě MAAE její šéf, pan Muhamad Baradej, mluví o našem programu velice podrobně. Navrhli jsme v minulosti MAAE, aby nám předložili otázky týkající se všeho, co jim nebylo jasné. Měli šest otázek, nikoli sedm, nikoli dvanáct, šest. To je zdokumentováno. Všechny tyto otázky byly zodpovězeny. A pan Baradej ve zprávě říká, že neshledal nic, co by neodpovídalo pravidlům MAAE.
Můžete shrnout těch šest otázek, které byly položeny? A proč podle Baradeje stále existují nezodpovězené skutečnosti vzbuzující "vážné obavy"?
První otázka se týkala experimentování s plutoniem. Druhá objasnění celé historie využívání centrifug P-1 a P-2 (sloužících k obohacování uranu - pozn. red.). Dále šlo o dokumenty týkající se kovového uranu. Další chtěla vysvětlit nález stop polonia na fakultě Teheránské univerzity.
Poslední se týkala polonia 210 a důlní oblasti v Gchinu. Podle časového harmonogramu byla určena lhůta osmnácti měsíců na zodpovězení všech otázek agentury. Írán s dobrou vůlí stihl na tyto otázky odpovědět za třetinu této doby. Pan Baradej ve zprávě říká, že agentura nenašla nic podezřelého a íránská strana jim předala všechny dokumenty.
Na tohle se neptali
Proč je tedy Baradej stále "znepokojen"? Mimo to, že samozřejmě jako představitel OSN protestuje proti dalšímu obohacování uranu, což Íránu zapovídá rezoluce Rady bezpečnosti 1696. MAAE se například nelíbí paralelní programy obohacování uranu, práce na vojenských hlavicích a vývoje vysoce explozivního materiálu.
Baradej nemůže jednoduše říci svoje verifikované ano, nic tu není. Jde o dlouhodobý proces. Nejde zde pouze o Írán, existuje 121 dalších zemí, u kterých se agentura touto otázkou zabývá a také u nich nemá jasno.
V rámci Smlouvy o nešíření jaderných zbraní (NPT) je právem každé země uran obohacovat. Írán tuto smlouvu podepsal a má svá práva a samozřejmě také povinnosti. Írán s MAAE spolupracuje a tato zpráva je toho jasným důkazem. Zastavit obohacování uranu je věcí dobrovolnou.
Dobře, já se ale neptám, proč uran obohacujete, ale proč je Baradej stále znepokojen...
Abychom odpověděli na tyto nové otázky, potřebujeme čas. Otázka vysoce výbušného materiálu se objevila přesně týden předtím, než se pan Baradej rozhodl svou zprávu vydat. Pro nás je samozřejmě těžké na to rychle reagovat. Jde o nový námět, který nebyl mezi těmi, na které jsme měli odpovídat, zahrnut.
Dokumenty z Vídně jsou lživé
Chtěl bych se vrátit k tomu setkání ve Vídni. Jednání správní rady MAAE nebylo přístupné pro média, ale někteří diplomaté o něm potom mluvili. Přečtu vám několik citací, které se týkají údajného zbrojního jaderného programu Íránu z roku 2004.
MAAE předložila "poměrně detailní soubor znázornění a popisů, jak byste postavili nukleární hlavici, jak byste ji namontovali na přenosné zařízení a jak by fungovala," citovala agentura AP britského vyslance u MAAE Simona Smithe.
"Předpokladem je, že zde nejde o něco, o čem se přemýšlelo nebo mluvilo, předpokladem je, že se na tom reálně pracovalo," říká Smith.
Jiný diplomat tvrdí, že plánovaný "výbuch se udál v takové výšce... která by neměla pro konvenční hlavice smysl". Co vy na to?
Proč o tom Američané tedy MAAE neinformovali před vydáním zprávy? To je právě ten paradox. Když chce pan Baradej zveřejnit, že došlo k velkému pokroku v jednáních mezi Íránem a MAAE, někdo třetí přinese najednou něco nového. V Íránu jsme měli teroristickou skupinu, která se jmenuje Lidová organizace íránských mudžáhidů. Nyní už v Íránu nejsou, jsou v Evropě nebo Spojených státech. A tato organizace v minulosti přicházela a přichází i nyní s mnoha obviněními, obviněními bez jakýchkoliv důkazů.
A s těmito novými materiály přišla právě tato skupina?
Ano. Existují zde dva pohledy na otázku íránského nukleárního programu. Technický pohled a politický pohled. Technický pohled na věc je vyřešen. Baradej zmínil náš otevřený přístup. Naše nukleární aktivity jsou prověřovány od roku 2003 a po těchto mnoha letech - poté, co byla tato záležitost předložena Radě bezpečnosti OSN, - teď MAAE říká: dobře, neexistuje zde žádná odchylka od standardního postupu. Musíme se zeptat Spojených států, proč chtějí těmito tvrzeními naší zemi způsobit problémy.
MAAE versus MAAE
Co se zdá podivné, je, že MAAE v pátek vydala obsáhlou hodnotící zprávu a v úterý přišla s novými informacemi. Proč nebyly zahrnuty do zprávy?
To se nám zdá také divné. Vždy, když má vyjít shrnující zpráva, objeví se najednou něco nového. Z americké strany a tajně. Írán o tom ani nebyl zpraven. Toto nejsou přátelská gesta. Nastolení důvěry je obousměrná cesta. Ze zprávy pana Baradeje vyplývá, že my jsme na svoji polovinu cesty už vyjeli. Nyní je řada na protější straně.
Podle pana Baradeje jsme se v minulosti nikdy neodchýlili od standardního postupu. Podívejte se na zprávu amerických tajných služeb z podzimu, říká to samé: od roku 2003 nejsou žádné důkazy o zbrojním jaderném programu.
Co to znamená? Znamená to, že Irán postupuje správně. Proč se tedy nyní někdo znovu pokouší tlačit na nás skrze Radu bezpečnosti OSN? Tento problém by se měl vyřešit normálním způsobem, ne takto.
Druhou část rozhovoru s Madžídem Nílím uveřejníme ve čtvrtek