Jak zjistila CIA pravdu o Íránu? Odposlechem telefonů

Martin Novák Martin Novák
6. 12. 2007 11:45
Zpráva o zbrojení Teheránu se během dvou let změnila
Americké lodě v Perském zálivu nedaleko pobřeží Íránu. Válka se po nových zjištěních zdá být méně pravděpodobná.
Americké lodě v Perském zálivu nedaleko pobřeží Íránu. Válka se po nových zjištěních zdá být méně pravděpodobná. | Foto: Reuters

Washington - Zpráva amerických špiónů o tom, že Írán oproti původním předpokladům nevyvíjí jadernou bombu, vyvolala v USA i ve světě šok.

Hlavně proto, že z Washingtonu přicházely několik let alarmující zprávy o bezprostřední íránské hrozbě.

Zatímco v roce 2005 americké zpravodajské služby ve své zprávě uvedly, že Teherán směřuje k získání atomové bomby, nyní oznámily, že práce na ní Írán zastavil v roce 2003.

Nové poznatky tedy popírají ty předešlé, takže se někde musela stát chyba.

Více informací

Odpověď na otázku "kde" hledá dnešní list New York Times.

S odvoláním na své zdroje uvnitř americké špionáže tvrdí, že zpravodajci dnes mají k dispozici mnohem více informací než před dvěma lety, a mohli si tak o situaci v Íránu udělat lepší obrázek.

Podle listu vycházejí nové poznatky ze dvou zdrojů. Prvními jsou odposlechy telefonických rozhovorů mezi Íránci, kteří mají co do činění se zbrojením a jaderným programem.

Z těchto odposlechů vyplynulo, že práce na vývoji jaderné bomby byly zastaveny na podzim roku 2003 a nebyly obnoveny.

Dalším zdrojem informací jsou poznámky některých íránských armádních představitelů a členů týmů, které jsou součástí atomového výzkumu.

CIA vyhodnocovala možnost, že poznámky i telefonáty jsou pastí, kterou chtějí Íránci zmást a přesvědčit, že na bombě nedělají. Dospěla ale k závěru, že záznamy jsou autentické.

Telefony i poznámky se dostali špiónům a anylitikům v USA do rukou až letos a už v srpnu byl prezident George Bush o nových poznatcích informován.

Neopakovat iráckou blamáž

Spolu s dalšími informacemi, jejichž původ je tajný, dospěli američtí zpravodajci k závěru, že Írán zbrojení skutečně zastavil.

Proč to udělal, není zcela jasné. Zpráva se omezuje pouze na konstatování, že se tak stalo "díky mezinárodnímu tlaku." Nic konkrétnějšího neuvádí."

Přísně střežená továrna na obohacování uranu v íránském Natanzu.
Přísně střežená továrna na obohacování uranu v íránském Natanzu. | Foto: Aktuálně.cz

Dřívější odhady o pokračovaní íránského atomového zbrojení vycházely podle listu Los Angeles Times z laptopu íránského inženýra, který se dostal do rukou CIA.

Počítač prý obsahoval data, svědčící o zbrojním programu.

Americký tisk spekuluje o tom, že CIA a další instituce se úzkostlivě chtějí vyhnout blamáži z Iráku. Před válkou v roce 2003 tvrdily, že režim Saddáma Husajna vlastní velké zásoby chemických a biologických zbraní.

Po invazi se ukázalo, že irácký diktátor ve skutečnosti všechny zbraně hromadného ničení a jedovaté látky zničil už v roce 1991.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy