I ománský sultán má potíže. Policie střílela do lidí

Martin Novák Martin Novák
28. 2. 2011 13:40
Obyvatelé sultanátu požadují více pracovních míst a možnost více mluvit do záležitostí země.
Snímek z nedělních protestů, pořízený mobilním telefonem.
Snímek z nedělních protestů, pořízený mobilním telefonem. | Foto: Reuters

Maskat - Nepokoje a protesty se šíří i do těch nejodlehlejších, "nejospalejších" a dosud nejklidnějších částí arabského světa.

Do problémů se dostává i ománský sultán Kábus. V říši, které jeho rod vládne už od roku 1744, byly demonstrace nebo veřejně projevená nespokojenost donedávna něčím nemyslitelným.

V neděli ale policie rozháněla ve městě Suhár demonstraci několika tisícovek lidí, kteří žádali vytvoření parlamentu, více pracovních míst a omezení praxe přílivu zahraničních pracovníků, což vede k nezaměstnanosti mezi místními Ománci.

Policie zasáhla tvrdě a údaje o počtu obětí se liší. Podle nemocnice v Suháru zemřelo šest lidí a policisté stříleli i ostrými náboji. Podle dnešního oznámení ministra zdravotnictví používali jen gumové projektily a oběť je pouze jedna.

Ománský sultán Kábus bin Saíd.
Ománský sultán Kábus bin Saíd. | Foto: Reuters

Dnes se nepokoje znovu šíří, nespokojenci zablokovali silnici, vedoucí k přístavu. Podle svědků demonstranti vypálili ve městě supermarket.

Sultán Kábus vládne zemi na severovýchodním okraji Arabského poloostrova už jedenačtyřicet let, jen o rok méně než Muammar Kaddáfí v Libyi.

Z trůnu svrhl v roce 1970 svého otce, který držel zemi v totální izolaci od okolního světa a ve stavu téměř středověké zaostalosti.

Kábus dodnes vládne víceméně jako absolutní monarcha, i když musí brát v potaz názory různých ománských kmenů a má k ruce také volený Poradní výbor, jehož usnesení ale pro něj nejsou závazná.

Foto: Aktuálně.cz

Ománci teď požadují, aby systém získal obrysy konstituční monarchie. Požadavky jsou i ekonomické.

"Chceme, aby byly příjmy z ropy spravedlivěji rozdělovány mezi lidi," křičel podle agentury Reuters do megafonu jeden z účastníků demonstrace.

Kábus se sám prezentoval jako osvícený monarcha, který je pro obyvatele sultanátu jakýmsi otcem. To už teď ale zřejmě nebude stačit.

"Není tady práce, není svoboda názoru. Lidé jsou unaveni a chtějí více peněz," řekl další z nespokojených, třicetiletý nezaměstnaný Alí Mazrújí.

Omán má 2,7 milionu obyvatel, z toho rodilých Ománců jsou asi dvě třetiny. Denně těží kolem 850 tisíc barelů ropy.

V minulosti Ománci dávali k dispozici své základny vojákům z USA a Velké Británie. Britská armáda zde často pořádala vojenská cvičení.

Nevyjasněná je v sultanátu otázka nástupnictví. Vždy se dědilo z otce na syna, ale Kábus žádného syna nemá.

 


 

 

Právě se děje

Další zprávy