Jemenská opozice odmítla vládu národní jednoty

Reuters ČTK Reuters, ČTK
28. 2. 2011 19:58
Demonstrace postihly také dosud klidný Omán.

Saná/Aden - Jemenský prezident Alí Abdaláh Sálih ve snaze uklidnit situaci v zemi nabídl v pondělí opozici vytvoření vlády národní jednoty, ta však rezolutně odmítla.

Sálih se setkal s náboženskými vůdci a vyjádřil obavu, že se Jemen rozštěpí, pokud se dostanou k moci opoziční síly. Současně vyjádřil ochotu vytvořit novou vládu, v níž by byli zastoupeni i ti, kdo proti němu nyní masově protestují.

Demonstranti po celé zemi však trvali bezvýhradně na tom, že osmašedesátiletý Sálih musí odstoupit a křičeli: "Žádný dialog, žádný dialog. Jedinou možností je, že odejdeš."

Opozice plánuje na úterý v celé zemi "Den hněvu" a spolu s protestujícími trvá na tom, že Sálihův režim musí skončit.

"Zdá se, že v některých kmenových kruzích jsou elementy, které se domnívají, že Sálihovy dny jsou sečteny..." řekl k neochotě kmenových vůdců podpořit jemenského prezidenta Philip McCrum, analytik Economist Intelligence Unit.

Do pokračujících demonstrací proti 32 let trvající vládě prezidenta Alího Abdalláha Sáliha se v Jemenu zapojily desetitisíce lidí.

V hlavním městě Saná tábořilo přes noc zhruba 5000 protestujících, kteří se soustředili kolem místní univerzity a skandovali: "Máme jen jeden požadavek: Pád despoty!" Na jihu země podle informací agentury Reuters vypukly střety, při nichž byli zabiti tři policisté a jeden voják.

V severojemenských městech Ibb a Hudajdá se shromáždily tisíce protestujících a do ulic Taízu vyšlo nejméně 10.000 lidí. K sílícímu ovzduší neklidu v zemi přispěla dnes i vzpoura ve věznici v jihojemenské provincii Mahra. Při střetu s policisty tu byl zabit jeden trestanec, dalším čtyřem se podařilo utéct. Dva dozorci utrpěli popáleniny.

Jemen před kolapsem

Opozice proti Sálihovi, jehož vláda se v uplynulých letech musela opakovaně vypořádat s šíitským povstáním na severu a separatistickými revoltami na jihu, se nyní šíří po celé zemi. Sálih je americkým spojencem v boji proti odnoži teroristické sítě Al-Káida v tomto chudém státě ležícím na Arabském poloostrově.

Sálih varoval, že opozice přivede zemi ke kolapsu, pokud bude vládnout sama. "Nebudou schopní řídit zemi ani jeden týden...Ti, kdo se vezou na vlně této hlouposti, způsobí, že se Jemen... rozpadne na čtyři části," řekl podle státních médií. 

Požár nepokojů se šíří také Jemenem
Požár nepokojů se šíří také Jemenem | Foto: Reuters

Jemenu podle analytiků hrozí státní kolaps už ale delší dobu. Střelnou zbraň vlastní každý druhý člověk, 40 procent populace žije za méně než dva dolary denně a třetina trpí chronickým hladem.

V posledních dnech zesílily útoky proti bezpečnostním silám, ovšem není jasné, kdo za nimi stojí. Kromě tří zabitých policistů a jednoho vojáka bylo dalších nejméně 18 příslušníků bezpečnostních sil zraněno. Úřady z útoků podezírají teroristickou síť Al-Káida.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Německá Křesťanskodemokratická unie (CDU) si za kandidáta na kancléře do zářijových voleb vybrala svého předsedu Armina Lascheta, hlásí agentury.

Další zprávy