Tonga neregistruje žádné případy koronaviru a uplatňuje přísné hraniční kontroly. Týká se to i humanitární pomoci, s níž první dvě letadla dorazila ve čtvrtek. Předávání materiálů musí být přitom bezkontaktní, aby se minimalizovalo riziko zavlečení nákazy. Tonga zatím nezažila komunitní šíření této infekce, od začátku pandemie zaznamenala jediný případ.
Ve čtvrtek odpoledne vyrazil s humanitární pomocí také letoun z australského Brisbane, který se zhruba uprostřed letu musel otočit a vrátit. Ukázalo se, že na palubě je člověk s koronavirem.
Antigenní testy před odletem vyšly u všech členů posádky negativně, ale pozdější výsledky PCR testů prokázaly případ koronaviru, přiblížil Reuters. Australané materiál následně přesunuli do jiného letu, který odletěl na Tongu dnes.
Život na souostroví obrátila vzhůru nohama sobotní erupce podmořského vulkánu Hunga Tonga-Hunga Ha'apai, která vyslala do atmosféry obrovský oblak popela, páry, sopečných plynů a rozpoutala tsunami. Několik lidí zemřelo, podle odhadu OSN katastrofa výrazně zasáhla do života velké části ze zhruba 105 tisíc obyvatel. Tsunami zničila některé obce a přerušila komunikační spojení. Sopečný popel mimo jiné znečistil zdroje pitné vody.
Ve čtvrtek přistály na souostroví první lety s humanitární pomocí z Austrálie a Nového Zélandu, doručily mimo jiné zásoby vody, přístřešky, komunikační vybavení a generátory.
V pátek by měla připlout novozélandská loď s 250 tisíci litry vody, která je zároveň schopná vyprodukovat denně dalších 70 tisíc litrů díky odsolovacímu zařízení, podotkl Reuters. Příští týden by mělo připlout humanitární plavidlo z Austrálie.